هم‌پیمانان‌ آمریکا هم به این کشور بی‌اعتماد شده‌اند

تهران - ایرنا - دبیرکل مجمع جهانی صلح اسلامی تاکید کرد: امروز دیگر کشورهای اروپایی و آنهایی که زمانی جزو هم‌پیمانان آمریکا محسوب می‌شدند، اعتماد سابق را به ایالات متحده ندارند و احساس می‌کنند آمریکا به جز منافع خود به هیچ چیز دیگر توجهی ندارد

«داود عامری» روز جمعه در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا، با اشاره به اقدامات خصمانه آمریکا علیه مردم ایران گفت: امروز برای بسیاری از افراد این سوال مطرح می‌شود که چرا آمریکایی که یک روز تلاش می‌کرد عاقلانه و با طمانینه و با یک نگرش برنامه‌ ریزی شده تصمیماتش را اجرایی کند، اکنون در برخی از حوزه‌های مهم بدون تدبیر و عجولانه تصمیم‌گیری می‌کند و رفتارهای غیرمتعارفی از سوی دولتمردان این کشور انجام می‌شود؟

وی با بیان اینکه نگرش‌های مختلفی نسبت به رویکرد کنونی آمریکا وجود دارد، اظهار داشت: برخی معتقدند دولتمردان آمریکا نگران از دست دادن جایگاه خود در عرصه جهانی هستند. آمریکایی‌ها روزی در جهان دوقطبی، یکی از دو قطب قدرت را تشکیل می‌دادند. اما پس از فروپاشی شوروی، بسیاری از تئوری‌پردازان غربی و آمریکایی عقیده داشتند امروز عصر تک قدرتی است و آن تک قدرت، آمریکاست.

این کارشناس روابط بین‌الملل ادامه داد: برخلاف تئوری‌پردازی غربی‌ها، این اتفاق رخ نداد و امروز واشنگتن نگران از دست دادن جایگاه قبلی خود در دنیا به عنوان یک قدرت بزرگ و تاثیرگذار است. با این وجود، معتقد هستم رفتار عجولانه و غیرمتعارف آمریکایی‌ها ناشی از نگرانی آنها است چراکه رویکرد آنها به گونه‌ای است که ممکن است آنها را به جایگاه یک کشور معمولی در دنیا تنزل دهد.

دخالت آمریکا در برخی از فجایع بین‌المللی به تنزل شأن آنها منجر شده است

عامری با بیان اینکه آمریکایی‌ها اشتباهاتی انجام داده‌اند که موجب شده تا آنها در چنین وضعیتی قرار بگیرند، تصریح کرد: آنها تحلیل غلطی از اوضاع کنونی جهان و تغییرات آن دارند و به دلیل آنکه آمریکایی‌ها شناخت دقیقی از مسائل دنیا ندارند و بعضاً تحلیل غلطی از آن دارند، تصمیمات اشتباهی را هم اتخاذ می‌کنند.

وی عامل دوم در این زمینه را رویکرد استثناگرایانه آمریکایی‌ها عنوان کرد و گفت: امروزه در جهان حقوق و قوانین بین‌المللی در قالب ساختارها و سازمان های جهانی وجود دارد که موجب توازن در دنیا شده است. آمریکایی‌ها می‌گویند چون ما در حال مدیریت دنیا هستیم، استثناء هستیم. تا مدت‌ها این مسئله را مخفی می‌کردند چرا که می‌دانستند این رویکرد بر روابط آنها با کشورهای دیگر اثر مخرب و منفی می‌گذارد؛ اما مدت‌ها است رویکرد استثناگرایی خود را فریاد زده و پنهان نمی‌کنند.

این کارشناس مسائل بین الملل با بیان اینکه دخالت آمریکا در برخی از فجایع بین‌المللی به تنزل شأن و جایگاه آنها در عرصه بین‌المللی منجر شده است، خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها در گذشته خود را به عنوان مدافع حقوق‌بشر، حامی دموکراسی معرفی می‌کردند و آمریکا را به عنوان کشور آرمانی تبلیغ کرده بودند به طوری که برخی فکر می‌کردند در این کشور قانون، دموکراسی، آزادی و حقوق‌بشر بیشتر از هر کجای دنیا مورد رعایت و احترام قرار می‌گیرد.

دبیرکل مجمع جهانی صلح اسلامی با بیان اینکه مشارکت آمریکایی‌ها در فجایع بین‌المللی مانند دست آشکار آنها در کشتار فلسطینیان، مردم یمن و سوریه و... این حربه را از دست آنها خارج کرده است، ابراز داشت: بی‌توجهی به افکار عمومی و قوانین بین‌المللی نیز در خدشه دارشدن جایگاه آمریکا اثرگذار بوده است. آنها زمانی نگران بودند که چهره‌شان در دنیا خراب شود و برای تصویرسازی از خودشان بسیار هزینه می‌کردند. ولی امروز اینگونه عمل نمی‌کنند یا اگر هم تلاش می‌کنند، موفق عمل نمی‌کنند.

دبیر کل مجمع جهانی صلح اسلامی افزود: بی‌توجهی به افکارعمومی و فقدان رعایت و پایبندی به حقوق و قوانین بین‌المللی موجب شده تا از آمریکا، تصویر یک دولت یاغی و فراری از مقررات بین‌المللی ساخته شود، هر روز یک خبر منتشر می‌شود که آمریکا از فلان توافق، معاهده و پیمان خارج شده است.

عاقلانه بود آمریکا از راه پرخطا برگردد

وی با بیان اینکه مجموعه ای از اشتباهات راهبردی آمریکایی‌ها موجب شده تا چهره آنها در دنیا مانند سابق نباشد، عنوان کرد: زمانی آمریکایی‌ها در نزد بخشی از جهان کنونی چهره مطلوب و مقتدری داشتند ولی امروز نزد متحدان خود نیز این تصویر را ندارند. این وضعیت موجب شده تا تحلیلگران و تئوری‌پردازان آمریکایی‌ هم نگران افول آمریکا باشند و صحبت از جهان فراآمریکایی کنند یعنی جهانی که تاثیر آمریکایی‌ها به حداقل رسیده و مانند امروز و دیروز نیست.

این تحلیلگر مطالعات روابط بین‌الملل با تاکید بر اینکه معادلات جهانی امروزه به شکلی در حال رقم خوردن است که آمریکایی‌ها در پائین‌ترین سطح تاثیر قرار خواهند گرفت، یادآور شد: راه عاقلانه‌ آن بود که آمریکایی‌ها از این اشتباهات درس می‌گرفتند واز راه رفته پر از خطا برمی گشتند ولی آمریکایی‌ها معمولا به دلیل روح کابوی مآبانه‌ای که دارند، لجاجت به خرج می‌دهند و اصولاً حرف بسیاری از محققان خودشان را هم گوش نمی‌دهند.

عامری در پاسخ به این سوال که چرا دولت کنونی آمریکا بیش از هر کشوری نسبت به ایران و مسایل آن متمرکز شده است؟ بیان کرد: ما اینگونه تصور می‌کنیم که همه تمرکزشان بر ماست، هرچند آنها ایران را به عنوان یک دشمن بزرگ برای خود تلقی می‌کنند. در آمریکا کمیته‌ای به عنوان کمیته خطر جاری وجود دارد که از زمان جنگ سرد شکل گرفته است و در آن کمیته، بر اساس شرایط جهانی دشمن بزرگ آمریکا طرح‌ریزی و همه اقدامات علیه آن برنامه‌ریزی می‌شود.

وی با بیان اینکه سال‌ها است که اسلام و سپس ایران به عنوان دشمن بزرگ آمریکایی‌ها مورد توجه قرار گرفته و علیه آنها برنامه‌ریزی می‌شود، گفت: البته منظور ما مردم آمریکا نیست بلکه نظام آمریکاست که صهیونیست‌ها در تار و پود آن نفوذ کرده‌ و تسلط دارند. این نظام آمریکایی، عملا اسلام و ایران را دشمن خود می‌داند و اسلام و فرهنگ اسلامی را به عنوان خطر اصلی برای دنیا شناسایی و معرفی کرده‌اند. البته، این مسئله یک دروغ بزرگ برای فریب افکارعمومی جهانی است چراکه اسلام سعادت همه انسان‌ها را می‌خواهد.

دبیرکل مجمع جهانی صلح اسلامی با بیان اینکه ایران در سال‌های پس از انقلاب همواره بر یک سیاست مستقل تکیه کرده است، اظهار داشت:‌ این سیاست مستقل مبتنی بر صلح، امنیت و عدالت بشری بوده، آن را پیگیری کرده و از آن، کوتاه نیامده و موفق هم عمل کرده است. فارغ از مشکلات و نارسایی‌ها که امروز ممکن است در کشور داشته باشیم، دنیا از ایران، تصویر یک چهره موفق و اثرگذار را دارد که توانسته در حوزه‌های علمی، فرهنگی، صنعتی، اجتماعی، دفاعی، هسته‌ای و تکنولوژی‌های جدید دستاوردهایی داشته باشد و پیشرو باشد.

عامری درباره تأثیر خروج آمریکا از برجام بر امنیت و صلح جهانی به ویژه خاورمیانه تصریح کرد: خروج آمریکایی‌ها از پیمان‌های بین‌المللی از جمله برجام، چند پیام را به دنیا داد؛  پیام نخست همان رویکرد یکجانبه‌گرایی، استثناگرایی و فراقانونی عمل کردن ایالات متحده است. این عمل به نوعی قانون‌گریزی آمریکایی‌ها را نشان داد. پیام دیگر این بود که به دنیا نشان داد که در مسائل و قواعد مختلف بین المللی نمی‌توان چندان به آمریکایی‌ها اعتماد کرد.

وی خاطرنشان کرد: اعتماد بین‌المللی بر پایه حقوق و مقررات بین‌المللی استوار است. روح حقوق بین‌الملل، امنیت‌سازی و ثبات‌سازی است. اگر شما به مقررات بین‌المللی بی‌توجهی کرده و آن را برهم بزنید، روح ثبات و امنیت بین‌المللی را برهم زده‌اید. بنابراین زمانی که آمریکا پایبندی به قانون را برهم می‌زند، عملاً روح امنیت، عدالت و صلح را در دنیا خدشه دار می‌کند.

آمریکا موفق به دستیابی به اهدافش در خروج از برجام نشد

این کارشناس مطالعات بین فرهنگی با تاکید بر اینکه دولتمردان آمریکا با خروج از برجام و بسیاری از توافقات جهانی روح بی‌اعتمادی را به همگان تزریق کردند، ابراز داشت: فکر نکنید این بی‌اعتمادی به آمریکا مختص به ایران است بلکه اروپایی‌ها، ژاپنی‌ها و کره‌ای و... هم به آمریکا بی‌اعتماد شده‌اند هرچند ممکن است به خاطر منافعی که دارند، بنا به ملاحظات‌شان سکوت کنند.

عامری اضافه کرد: بی‌اعتمادی در برخی از هم پیمانان آمریکا در منطقه نیز نفوذ کرده است. پیامد این بی‌اعتمادی می‌تواند به توسعه تروریسم، خشونت و بی‌ثباتی و جنگ‌های مختلف باشد. هر اتفاقی هم که از این رهگذر در دنیا رخ بدهد، آمریکایی‌ها مسئول آن هستند.

وی در پاسخ به این سوال که آمریکایی‌ها در خروج از برجام چه هدفی را دنبال می‌کردند؟ بیان کرد: دولتمردان آمریکا در خروج از برجام به دنبال این بودند تا روح خودکامگی و سلطه‌طلبی‌شان را نشان دهند. مهم این بود که یک کشور مستقل در برابر آنها کرنش کند ولی ایران این کرنش را نپذیرفت، به حقوق خود واقف و به استقلال خود پایبند بود، در نتیجه آنها موفق نشدند.

تحریم‌ها ضد حقوق‌بشر است

این کارشناس مطالعات روابط بین‌الملل با بیان اینکه خروج آمریکا از برجام زیان آشکار برای آمریکایی‌ها و سودهای فراوانی برای ما داشت، یادآور شد: در کوتاه‌مدت محدودیت‌هایی بر ما اعمال شد و در تنگناهایی قرار گرفتیم، اما یک تجربه بسیار تاریخی برای ملت ایران به همراه داشت. این مسئله موجب شد تا توجه بیشتری به داخل و ظرفیت‌های درونی داشته باشیم. این مسئله روز به روز کشورمان را قوی‌تر خواهد کرد. قبلاً نیز آمریکا هر کجا ما را محدود و تحریم کرد، مجبور شدیم با اتکاء به خودمان راه‌های جدیدی را برای توسعه باز کنیم و این مسئله موجب شده تا در بسیاری از حوزه‌های علمی پیشتاز باشیم.

عامری درباره ابعاد ضد حقوق‌بشری اعمال مجدد تحریم‌ها علیه ملت ایران هم عنوان کرد: خروج آمریکا از برجام و اعمال مجدد تحریم‌ها متوجه دولت ایران نیست. آنها گاهی ژست تحریم دولت ایران را می‌گیرند ولی این تحریم‌ها متوجه ملت ایران است و خیلی از آنها، معیشت، درمان و زندگی مردم را هدف قرار داده است. اینها صریحا مخالف حقوق‌بشر و قوانین بین‌المللی است.

وی گفت: اگر ما گزارشی از نقض حقوق‌بشر در داخل آمریکا تهیه کنیم متوجه می‌شویم که آمریکا بزرگترین ناقض حقوق‌بشر است. روح حقوق‌بشر آمریکایی - که همان روح استثناگرایی در دنیاست – اگر در دنیا دنبال شود، متوجه می‌شویم که آنها چه فجایعی به راه انداخته اند.

دبیرکل مجمع جهانی صلح اسلامی ادامه داد: امروزه اگر اتفاق کوچکی در یک کشور غربی (مورد حمایت یا هم‌پیمان آمریکا) رخ دهد، رسانه‌های غربی ساعت‌ها به آن می‌پردازند ولی در همین حال فجایعی در دنیا در حال رخ دادن است که رسانه‌های غربی کمتر به آن توجه دارند. روزانه شاهد بزرگترین فاجعه جهانی علیه کودکانی یمنی هستیم. در حالی که دنیا این حرکت را بایکوت کرده و آمریکا نیز این مسئله را دنبال می‌کند.

باید چهره فربیکار آمریکا در دنیا را نشان دهیم

عامری با بیان اینکه آمریکا تفسیر جدیدی از حقوق‌بشر ارائه داده که در بسیاری از مناطق دنیا جز خشونت و نادیده گرفتن حقوق اولیه انسان‌ها از آن بیرون نمی‌آید، اظهار داشت: در بسیاری از مواقع، حقوق‌بشر به حربه‌ای برای حمله و هجمه به دولت‌ها و ملت‌های مختلف قرار گرفته است. امروز نمی‌توان انتظار چندانی از آمریکایی‌ها داشت که چون تحریم امری ضد حقوق‌بشر است، آنها تحفظ به خرج دهند. آمریکایی‌ها برای بسیاری از مسائل کوچک‌تر هم حقوق‌بشر را زیرپا گذاشته‌اند.

وی افزود: این رویکرد آمریکا نافی تکلیف ما نیست. دولتمردان و مراجع حقوقی در کشور باید این مسائل را مستندسازی کرده و علیه آمریکا در مجامع حقوقی بین‌المللی اقامه دعوی کنند. این مسئله کمک می‌کند که اگر ما در دعاوی نتیجه عملی به دست نیاوریم، ولی حداقل چهره فریبکار آمریکا را به دنیا نشان دهیم.

این کارشناس روابط بین‌الملل درباره ادعای آمریکا و انگلیس برای تشکیل ائتلافی نظامی در خلیج فارس و تنگه هرمز هم تصریح کرد: آمریکایی‌ها در برابر رویکرد سازنده ایران می‌خواهند این ائتلاف را تشکیل دهند. آمریکا در برابر رویکرد سازنده‌ای که ایران در منطقه انجام می‌دهد و نظام امنیتی منطقه را براساس قدرت دولت‌ها و ملت‌های منطقه پایه‌ریزی می‌کند، احساس خطر می‌کند. آنها تلاش می‌کنند که این اساس و مبنا را برهم بزنند.

آمدن صهیونیست‌ها به منطقه موجب تضعیف آمریکایی‌ها می‌شود

عامری با اشاره به ابراز علاقه رژیم صهیونیستی برای شرکت در این ائتلاف خاطرنشان کرد: شرایط، قدرت و توان رژیم صهیونیستی به اندازه‌ای نیست که در برابر جمهوری اسلامی ایران قابل قیاس باشد و موضوعی نیست که ما از آن احساس نگرانی کنیم. آنها برای آنکه بگویند «ما هم هستیم»، موضوع شرکت در این ائتلاف کذایی را مطرح کرده‌اند.

وی تشکیل ائتلافی نظامی در خلیج فارس را یکی دیگر از اشتباهات راهبردی آمریکا دانست و ابراز داشت: آمدن صهیونیست‌ها به منطقه در هر سطح و به هر دلیلی، موجب تضعیف آمریکایی‌ها و قدرتمندتر شدن جبهه اسلامی خواهد شد. آمریکایی‌ها خود را مدافع جهان اسلام معرفی می‌کنند، هرچند برای عادی‌سازی روابط اعراب و صهیونیست‌ها هم تلاش می‌کنند اما با این وجود، آنها سعی می‌کنند با تابلوها و ظاهرسازی‌های مختلف خود را مطلوب جلوه بدهند اما آمدن اسرائیلی‌ها در کنارشان، دست آمریکایی‌ها را در مقابل کشورهای اسلامی رو خواهد کرد.

وی اضافه کرد: این مسئله همچنینی موجب می‌شود مردم منطقه متوجه حرف‌های اساسی جمهوری اسلامی که از قدیم زده شده، بشوند. در این صورت اتحاد اسلامی افزایش می‌یابد، قدرت جبهه اسلامی نیز بیشتر خواهد شد و مشروعیت همراهی برخی از کشورهای منطقه با آمریکا نیز زیرسوال می‌رود.

این کارشناس مسائل بین الملل افزود: ادعای رژیم اشغالگر اسرائیل یک شعار و حرکت در جهت عملیات روانی است که اگر عملی هم بشود، به زیان آمریکایی‌ها و به سود مردم مسلمان منطقه است.

دولت کنونی آمریکا بیش از دولت‌های دیگر تحت نفوذ صهیونیست‌ها است

این کارشناس روابط بین الملل درباره عدم همراهی کشورهای مختلف اروپایی و آسیایی با آمریکا و انگلیس برای تشکیل ائتلاف نظامی هم بیان کرد: عدم همراهی کشورها حاکی از معلوم شدن چهره آمریکا برای کشورهای مختلف جهان است. امروز دیگر کشورهای اروپایی و آنهایی که زمانی جزو هم‌پیمانان آمریکا محسوب می‌شدند، آن اعتماد سابق را به ایالات متحده ندارند و احساس می‌کنند آمریکا به جز منافع خود به هیچ چیز دیگر توجهی ندارد.

عامری با بیان اینکه دولت کنونی این کشور بیش از دولت‌های دیگر تحت نفوذ صهیونیست‌ها است، یادآور شد:  نفوذ صهیونیست‌ها موجب شده تا عملا آمریکایی‌ها آن چهره گذشته را برای تاثیرگذاری در عرصه بین‌المللی از دست بدهند بنابراین نفوذ بیش از حد و بهانه دادن بی‌سابقه به صهیونیست‌ها، یکی از اشتباهات راهبردی آمریکایی‌ها است که موجب ناکامی‌های متعدد برای آنها به ویژه در غرب آسیا شده است.

وی درباره عدم همراهی برخی از کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس با تشکیل ائتلاف نظامی آمریکا و انگلیس و برخی از شواهد مبنی بر اصلاح سیاست‌های آنها نسبت به ایران هم عنوان کرد: به نظر من، بسیار زود است که اقدامات اخیر از سوی این کشورها را بر تغییر و اصلاح سیاست این کشورها نسبت به ایران تعبیر کنیم. ما نیازمند به فرصت بیشتر و علامت‌های دقیق‌تر هستیم. البته امیدوار هستیم که این اتفاق افتاده باشد و از آن استقبال می‌کنیم.

صلح و امنیت منطقه مدیون پاسداران صلح ایران است

این تحلیلگر مسائل بین‌المللی با تاکید بر اینکه سیاست جمهوری اسلامی برای کشورهای مسلمان و منطقه، صلح، امنیت و آرامش است، اظهار داشت: براساس بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری (گام دوم انقلاب اسلامی) که نقشه‌راه آینده جمهوری اسلامی است، ما به تمدن نوین اسلامی می‌اندیشیم. تمدن نوین اسلامی با مشارکت کشورهای اسلامی اتفاق می‌افتد. همواره پیام رهبر انقلاب و دیگر مسئولان ما، صلح، دوستی و همگرایی بوده است. سیاست‌های جمهوری اسلامی در چهل سال گذشته در جهت تامین منافع جهان اسلام بوده و برای آن، هزینه داده است.

عامری با بیان اینکه ایران هیچ گاه برخلاف منافع جهان اسلام اقدامی انجام نداده است، تصریح کرد: ما سال‌ها برای بیرون کردن تروریسم از منطقه هزینه داده‌ایم. اگر منطقه غرب آسیا امروز شاهد صلح و امنیت در برابر خشونت و تروریسم به ویژه تروریسم تکفیری داعش است، مدیون پاسداران صلح جمهوری اسلامی در منطقه است.  

وی با تاکید بر لزوم مرزبندی کشورهای اسلامی از وشمنان مسلمانان ادامه داد: مرزبندی، زمانی به درستی اتفاق خواهد افتاد که حداقل، کشورهای اسلامی در کنار دشمنان جهان اسلام قرار نگیرند. این مسئله می‌تواند گام اول همگرایی امت اسلامی باشد. البته دشمنان نسبت به این موضوع نگران هستند و در چهل سال گذشته همیشه تلاش کرده‌اند میان ایران و کشورهای اسلامی فاصله ایجاد کنند.

همه جهان گوش به فرمان آمریکا نیست

این استاد دانشگاه با بیان اینکه کشورهای اسلامی و حتی آنهایی که قبلاً نیز از آمریکا  تبعیت می‌کردند، متوجه برخی واقعیت‌های موجود در جهان شده‌اند، خاطرنشان کرد: وقتی آمریکا یکی از کشورهای بزرگ اسلامی را مرتباً گاو شیرده می‌خواند، آنها را تحقیر و از آنها اخاذی می‌کند، ممکن است برخی از دولتمردان کشورهای اسلامی به هر دلیلی، این مسائل را نادیده بگیرند ولی مردم آن کشور تحقیرشده، امروز مخالف آمریکا هستند و این زندگی آمریکایی‌ها در منطقه را در آینده بسیار سخت می‌کند.

عامری با بیان اینکه کشورهای اسلامی باید نگاهی واقع‌بینانه به جهان داشته باشند، ابراز داشت: جهان در حال تغییر است و اگر بسیاری از کشورهای اسلامی خود را با این تغییرات وفق ندهند، زیان خواهند دید. امروزه دیگر همه جهان گوش به فرمان آمریکا نیست چراکه جهان امروز، دیگر قطب‌های بزرگ قدرت نیست. بنابراین کشورهای اسلامی اگر شناخت و بصیرت لازم را نسبت به تحولات جهانی پیدا نکنند و فکر کنند در عصر جهانی شدن، بازیگر کوچکی هستند، زیان خواهند کرد.

اکنون زمان تغییر نگاه به ایران است

این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی با بیان اینکه اکنون زمان تغییر نگاه به ایران است و کشورهای منطقه از اعتماد به جمهوری اسلامی ضرر نخواهند کرد، یادآور شد: کشورهای اسلامی باید وحدت و همگرایی با یکدیگر را در اولویت نخست خود قرار دهند. با این حال می بینیم برخی از کشورها در پشت صحنه، در حال عادی‌سازی روابط خود با رژیم صهیونیستی هستند که این مسئله، خطر بزرگی برای جهان اسلام و در درجه اول برای خودشان است.

عامری با ضروری دانستن توسعه همکاری میان کشورهای اسلامی عنوان کرد: بعضی از مسائل نیازمند تمرین است. ما برای اعتماد کردن باید تمرین کنیم. برای این تمرین، توسعه همکاری‌ها باید اتفاق بیفتد، بنابراین باید صف خود را از دشمنان اسلام جدا کرده و در جهت همگرایی، هم‌افزایی و همکاری با یکدیگر بکوشیم.  

وی درباره نقش ایران در غرب آسیا هم گفت: آمریکایی‌ها نظم و امنیت منطقه را بهم زدند و آنارشی‌های چند سال اخیر با بازیگری تروریست‌های تکفیری داعش در غرب آسیا را به وجود  آوردند. آنها با این کار خواستند یک چهره زشت از مسلمانان در دنیا ایجاد و از سویی، داعش را به عنوان نماینده مسلمانان در جهان معرفی کنند.

این کارشناس روابط بین الملل افزود: زمانی که مردم عراق و سوریه زیر چکمه تروریست‌ها بودند، چه کسی آمد، پایمردی کرد، ایستاد، تروریست‌ها را از منطقه بیرون کرد و از صلح در منطقه سخن گفت؟ ممکن است برخی‌ها خود را به غفلت زده و این واقعیت را وارونه جلوه دهند ولی این واقعیت در ذهن مردم جهان و منطقه همواره باقی خواهد ماند.

عامری با تاکید بر اینکه امروز جمهوری اسلامی صداقت و وفاداری خود را به جهان اسلام نشان داده است، اظهار داشت: دنیا مدیون فداکاری پاسداران صلح جمهوری اسلامی است زیرا اگر تروریست‌ها در منطقه مهار نمی‌شدند مانند ویروس همه دنیا را آلوده می‌کردند. البته هنوز این خطر به طور کامل دفع نشده است و نگرانی از ظهور مجدد گروه‌هایی مانند داعش وجود دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =