تردد ۱۲۴ هزار دستگاه کامیون از مرز بازرگان

ارومیه- ایرنا- مدیر پایانه مرزی بازرگان با اشاره به اینکه این مرز یکی از پایانه‌های مهم زمینی کشور است، گفت: از ابتدای سال‌جاری تاکنون ۱۲۴ هزار دستگاه کامیون از این مرز تردد کرده است که نسبت به مشابه سال قبل هشت درصد افزایش یافته است.

جابر اکبرزاده روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، متوسط تردد روزانه کامیون از این مرز را ۸۰۰ دستگاه عنوان کرد و افزود: در این مدت ۵۳ هزار و ۷۹۲ دستگاه کامیون از کشور خارج شده است که نسبت به سال قبل چهار درصد افزایش نشان می‌دهد.

وی  ادامه داد: تعداد کامیون ورودی به کشور از این پایانه نیز امسال ۷۰ هزار و ۲۱۵ دستگاه بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۱ درصد افزایش یافته است.

وی اظهار داشت: عمده کالاهای صادراتی در این مدت شامل محصولات کشاورزی و پتروشیمی و مصنوعات سنگی و فلزی بود که به کشورهای آسیایی و اروپایی صادر شده است.

مدیر پایانه مرزی بازرگان همچنین عمده کالاهای وارداتی از طریق این پایانه مرزی را انواع ماشین آلات صنعتی، MDF، موز، رنگ، اسکلت فلزی، انواع پارچه، لوازم و قطعات یدکی عنوان کرد.

تیرماه سالجاری در نشست مشترک مدیران گمرک ایران و ترکیه، ۲ طرف در خصوص افزایش تردد کامیون‌ها تا ۵۰۰ دستگاه از سوی ایران و ۷۰۰ دستگاه از سوی ترکیه و ساماندهی مسافران خروجی به توافقاتی رسیدند.

آذربایجان‌غربی دارای پنج پایانه مرزی شامل بازرگان ماکو، رازی خوی و سرو ارومیه در مرز ترکیه، صنم بلاغی پلدشت در مرز نخجوان و تمرچین پیرانشهر در مرز عراق است.

کل پایانه‌های مرزی کشور ۲۲ مورد است که حدود یک چهارم آنها در آذربایجان غربی قرار دارد؛ گمرک بازرگان یکی از مبادی سه گانه تجارت مرزی ایران و ترکیه به شمار می‌رود و در شمال آذربایجان‌غربی واقع است.

۷۱۳۲/۶۱۸۵/

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =