امکانات و تجهیزات گمرکات نیازمند به‌روزرسانی است

آستارا - ایرنا - رئیس کمیته تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی از گمرکات کشور گفت: کمبود نیروی انسانی، حقوق و دستمزد پایین و نظارت ناکافی دستگاه‌های مربوطه، از مشکلات گمرک است و تجهیزات و امکانات گمرکات شمال و جنوب، باید به روز شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا نادر قاضی پور روز پنجشنبه در جریان بازدید از منطقه ویژه اقتصادی بندر و گمرک آستارا افزود: کمیته تحقیق و تفحص از گمرکات کشور، با رای نمایندگان و تعیین اعضا از سوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تشکیل شده و در حال بازدید و آشنایی با نواقص و کاستی های گمرکات کشور است.

وی ادامه داد: مشکلات ثبت و سفارش از طریق وزارت صمت و صدور بخشنامه های متعدد، کارایی گمرک را پایین آورده و باید مشکلات مذکور رفع شود.

وی افزود: بندرهای انزلی و آستارا در جنگ اقتصادی با دشمن قرار دارند و باید با ورود مجاهدانه در این میدان های نبرد، از سرمایه‌گذاران و کارآفرینان حمایت و زمینه سرمایه گذاری بخش خصوصی توسط دستگاه های متولی در منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا فراهم شود.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بخشنامه به هر وزیر باید به تصویب هیات دولت برسد و نباید تجار و بازرگانان از صدور متعدد بخشنامه ها ضرر کنند.

قاضی پور افزود: پس از نفت، بیشترین درآمد کشور از مالیات و گمرک است و زحمتکشان این سازمان ها در اقصی نقاط کشور، جهت توسعه و پیشرفت اقتصادی میهن تلاش می کنند.

بندر چند منظوره آستارا با ۶۰ هکتار وسعت، نخستین بندر بخش خصوصی کشور و نزدیک ترین مسیر حمل و نقل بین آسیا، آفریقا و اروپاست و برای تخلیه و بارگیری کشتی‌های دو هزار و ۵۰۰ تنی طراحی شده و بعد از تکمیل، یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن از ظرفیت آن با یک اسکله به تخلیه و بارگیری سوخت و مواد نفتی و دو میلیون تن به سایر کالاها اختصاص خواهد یافت و ظرفیت پذیرش همزمان پنج کشتی در پنج اسکله را خواهد داشت.

اداره کل گمرک آستارا با دستگاه های اداری زیر مجموعه خود نظیر پایانه مرزی، در امور واردات و صادرات قطعی کالا، ورود و خروج موقت، تعاونی مرزنشینان، حمل و نقل داخلی و خارجی، صدور موافقت نامه تجارت بین المللی و برگ خروج خودرو، امور مسافری، مرجوعی، امانت‌های پستی و قضائی فعالیت می‌کند.

شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در غرب استان گیلان و نوار مرزی جمهوری آذربایجان، سومین مرز پرتردد ایران است و سالانه نزدیک به ۸۰۰ هزار مسافر داخلی و خارجی از مرز آن تردد می‌کنند.

۷۱۰۵ / ۷۱۲۴/۲۰۰۷

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =