جامعه کارگری بیشتر مورد توجه قرار گیرد

تهران- ایرنا- وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: معتقدم جامعه کارگری به عنوان جامعه‌ای که اولین آوار هر تحولی در کشور بر دوش آنها فرو می‌ریزد، خیلی بیشتر باید مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش وزارت بهداشت، سعید نمکی روز پنج شنبه در دیدار با جمعی از اعضای خانه کارگر افزود: بزرگترین افتخار من این است که کارگرزاده هستم و پدرم راننده کامیون و مادرم قالیباف بودند و افتخار می‌کنم که با رزق حلال کارگری بزرگ شدم. ۳۰ سال پیش در وزارت بهداشت، اداره کل بهداشت حرفه‌ای و اولین خانه‌های بهداشت کارگری را راه اندازی کردیم و آن زمان، تمام کارگاه‌ها با تعداد بیشتر از ۵۰ کارگر را مکلف کردیم که خانه بهداشت کارگری داشته باشند و وقتی به عنوان وزیر بهداشت انتخاب شدم و دیدم که بهداشت محیط و حرفه‌ای ادغام شده، حیرت کردم، زیرا این دو حوزه، مقوله‌ای جدا و مجزا هستند و دستور تفکیک این دو حوزه را صادر کردم.

نمکی بیان کرد: خانه کارگر به عنوان تشکیلات ملی مردمی دلسوز و پاکیزه در ذهن مردم جا دارد و برخلاف تشکیلاتی که گاهی بعد از مدتی مبتلا به سقوط در سراشیبی دنیاطلبی شدند، خانه کارگر با گذشت سال‌ها، به جز حق طلبی کاری نکرده است.

وزارت بهداشت، خانه کارگران است 

وزیر بهداشت گفت: از روزی که به وزارت بهداشت آمده‌ام، نه تنها ذره‌ای خود را در مقابل وزارت رفاه ندیدم، بلکه خود را پشتیبان جامعه کارگری می‌دانم. چون معتقدم اگر خدای ناکرده به زحمتکش‌ترین و نیازمندترین قشر جامعه، بی مهری شود، بقای نظام جمهوری اسلامی زیر سوال می‌رود. وزارت بهداشت،  خانه کارگران است. وقتی می‌شنوم که یک کارخانه تعطیل یا کارگران اخراج شده‌اند از عمق وجود ناراحت می‌شوم، زیرا این‌ها نان آوران خانواده خود هستند.

فشار بر بیمه‌ها پس از اجرای طرح تحول سلامت

نمکی اظهار داشت: بعد از اجرای طرح تحول نظام سلامت، بیمه‌ها، به ویژه سازمان تامین اجتماعی و بیمه سلامت بیشترین فشار را تحمل کردند. سال ۹۱ در سازمان تامین اجتماعی، سهم ۹ بیست و هفتم، ۱۷۰۰ میلیارد تومان بود که بعد از اجرای طرح تحول سلامت این منابع کاهش یافت و از سال ۹۳ این نسبت منفی شد و آن زمان با همکاران‌مان در سازمان برنامه و بودجه جلسه گذاشتیم و عنوان کردیم که با این آهنگ، باید شاهد فروپاشی سازمان تامین اجتماعی در آینده باشیم.

وی ادامه داد: سازمان تامین اجتماعی به دلیل اینکه خدمت نسبتا ارزانی از وزارت بهداشت گرفته بود و به جای توسعه زیرساخت‌ها و تخت‌های بیمارستانی، این مجموعه به سمت سرمایه گذاری در سایر بخش‌ها رفته بود، در عمل نمی‌توانست خرید راهبردی خدمات داشته باشد و این هم نقصی در این سازمان بود.

اجرای پرونده الکترونیک سلامت

وزیر بهداشت گفت: پرونده الکترونیک سلامت، نظام ارجاع، پزشکی خانواده و راهنماهای بالینی، مقدمات اجرای طرح تحول نظام سلامت بودند.  پرونده الکترونیک سلامت، ریل ورود پزشکی خانواده، نظام ارجاع و راهنماهای بالینی است. وعده دادیم که پرونده الکترونیک سلامت تا پایان بهار ۹۸ راه اندازی می‌شود که این امر محقق شد و در حال حاضر، پرونده الکترونیک سلامت حداقل برای ۷۸ میلیون ایرانی کاملا آماده بوده و از یک ماه پیش، اجرای نظام ارجاع  نیز در گناباد آغاز شده است.

اجرای نظام ارجاع و پزشکی خانواده در کل کشور تا پایان شهریور سال آینده

نمکی بیان کرد: برای راه اندازی پزشکی خانواده به ۱۴ هزار پزشک خانواده نیاز داشتیم که اجرای آن با رویه‌های سابق و تربیت رزیدنت‌های پزشکان خانواده با ۴ سال تحصیل دشوار بود، اما دوره‌ای کوتاه مدت و سه ماهه برای آموزش پزشکان عمومی آماده شده و با آموزش از راه دور این کار انجام می‌شود که تا پایان سال حداقل ۷۰ درصد و تا پایان شهریور سال آینده، نظام ارجاع و پزشکی خانواده در کل کشور اجرایی خواهد شد.

تدوین و ابلاغ ۶۰۰ راهنمای بالینی برای خدمات پرهزینه

وی از تدوین و ابلاغ ۶۰۰ راهنمای بالینی برای خدمات پرهزینه در وزارت بهداشت خبر داد و گفت: اجرای این راهنماهای بالینی آغاز شده و در استقرار پرونده الکترونیک سلامت و راهنماهای بالینی، بیمه‌ها مشارکت خوبی داشتند، اما بیمه‌ها باید ساز و کار نظارت بر اجرای این راهنماهای بالینی را اجرا کنند تا از خدمات پرهزینه و غیرضرور و اتلاف منابع جلوگیری شود.

حمایت از تولید داخلی دارو و تجهیزات پزشکی

وزیر بهداشت ضمن تاکید بر لزوم حمایت از تولید داخلی در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی، اظهار داشت: در مقابل واردات بی رویه دارو به کشور ایستاده‌ام و به شدت موضع گرفتیم و اجازه واردات ۱۳۰ قلم دارو که مشابه داخلی داشتند را ندادیم، زیرا اگر صنعت داخلی فرو ریزد، برای تامین نیازهای دارویی کشور نیازمند حداقل ۴۴ میلیارد دلار هستیم، بنابراین در حمایت از تولید داخلی محکم ایستاده‌ایم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =