۷ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۱۰
کد خبرنگار: 1309
کد خبر: 83456535
۰ نفر

برچسب‌ها

درآمدهای دولتی گمرک های استان بوشهر ۵۲۰۰ میلیارد ریال اعلام شد

بوشهر-ایرنا- ناظر گمرکات استان و مدیرکل گمرک بوشهر از وصل درآمد پنج هزار و ۲۰۰ میلیارد ریالی گمرک‌های های این استان در پنج ماه ابتدایی امسال خبر داد.

بهروز قره بیگی روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران افزود: گمرک‌های استان بوشهر در چهارماه نخست امسال با کاهش درآمد روبه‌رو بود که این روند در مرداد ماه روند افزایشی به خود گرفته است.

وی بیان کرد: انتظار می‌رود با تداوم روند افزایشی گمرکات استان تا پایان سال جاری میزان کاهش درآمدهای دولتی گمرکات استان در  چهار ماه ابتدایی سال پوشش داده شود.

قره بیگی اظهار کرد: اکنون یکهزار و ۱۵۰ خودرو در گمرک بوشهر دپو شده است که برخی از آنها اظهار شده و برخی نیز قاچاق محسوب می‌شوند با این وجود در صورت تمدید مهلت سراسری ترخیص خودروهای دپو شده در گمرک‌ها خودروها در بوشهر تعیین وضعیت می‌شوند.

وی یادآور شد: در نوبت نخست ترخیص خودروها از گمرک بوشهر در ۲ بازه ای که مدت ترخیص تمدید شد در مجموع ۵۸۰ خودرو از این گمرک  ترخیص شده است.

ناظر گمرکات استان و مدیرکل گمرک بوشهر گفت: خودروهای شوتی (ویژه کالاهای همراه ملوان) تنها خاص استان بوشهر نیست و هرجا قاچاق باشد این نوع خودروه نیز وجود دارد.

قره بیگی اظهار داشت: مسئولیتی در خصوص خودروهای شوتی نداریم و در این حوزه به‌عنوان یک دستگاه اجرایی مشمول مقررات دولتی هستیم و کاری نداریم پشت دیوار گمرک چه می گذرد و چرا کالایی به عنوان قاچاق ضبط می‌شود.

وی افزود: مصوبه دولت برای مرزنشینان بوشهر از سوی گمرک اجرا می‌شود اما برای برخی مقرون به صرفه نیست و اقدام به رویه حمل به صورت قاچاق می کنند.

قره بیگی در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا مبنی بر اینکه حضور پیدا نکردن رئیس گمرک ایران در بوشهر هشت ساله شده پاسخ داد: در جریان سفر اخیر هیات تحقیق و تفحص مجلس از گمرک معاون رئیس گمرک ایران با اختیار تام به استان بوشهر سفر کرد ولی با این حال با توجه به جایگاه ارزشمند گمرک بوشهر این مهم پیگیری می‌شود.

وی اظهار کرد: گمرکات این استان ۶۴۰ نیرو دارند  که از این شمار حدود ۱۹۱ نفر ایثارگر و جانباز هستند که  این نشان از خانواده ارزشی و پای کار گمرک های استان بوشهر است.

قره بیگی عنوان کرد: همه موفقیت های این گمرک و به خصوص کسب رتبه برتر جشنواره شهید رجایی سال جاری در استان بوشهر ناشی از تلاش های ۲۴ ساعته خانواده گمرک های استان  بوشهر است.

وی ادامه داد: یکی از بحث های اصلی در خدمات مطلوب و کاهش تخلفات  شفاف سازی است که با وجود ۱۴ رویه در گمرک از حالت سنتی خارج و به سمت دولت الکترونیک حرکت کردیم و نمونه این رویه در سال‌های گذشته و به خصوص در سال‌های ۹۶ و ۹۷ است که سامانه جامع و مکانیزه گمرکی راه اندازی شد.

ناظر گمرکات استان و مدیرکل گمرک بوشهرگفت: اکنون فعالیت در سطح گمرک به گونه ای است که همگان و به خصوص دستگاه‌های نظارتی و ارباب رجوع از طریق این سامانه ما را به شفافیت می بینند که نتیجه اصلی آن نیز ارتقای سطح خدمات رسانی به ارباب رجوع و کاهش هر نوع تخلف بوده است.

قره بیگی اظهار کرد: گمرک با ۲۷ دستگاه اجرایی همکار است و هر نوع وقفه در کار ارباب رجوع تنها مربوط به گمرک نیست چرا که دستگاه‌های دیگری نیز در این حوزه مشارکت دارند.

وی گفت: استعلام الکترونیکی پروانه‌ها، صدور مجوزها به صورت الکترونیکی از طرف سامانه‌های گمرکی، تبادل الکترونیکی مکاتبات اداری، پرداخت مالی از طریق سامانه و به شکل الکترونیک، صدور ضمانت نامه‌ها  و بیمه نامه‌های گمرکی به شکل الکترونیک، تبادل بانکی به شکل الکترونیک و همکاری با دستگاه‌های نظارتی سبب شده تا سطح تخلف‌ها کاهش یابد.

ناظر گمرکات استان و مدیرکل گمرک بوشهر اضافه کرد: در پنج ماه امسال با احتساب میعانات گازی ۱۱ میلیون و ۵۰۱ هزار تن کالا به ارزش چهار میلیارد و ۷ میلیون دلار از گمرکات این استان صادر شد.

 قره بیگی افزود: در این مدت بدون احتساب میعانات گازی ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تن کالا به ارزش سه میلیارد و ۵۳۹ میلیون دلار از گمرکات استان بوشهر صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر وزن ۲۶ درصد افزایش نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: عمده کالاهای صادراتی از گمرکات استان بوشهر شامل محصولات پتروشیمی، میعانات گازی، مواد معدنی، انواع آبزیان و سبزیجات است که به کشورهای چین، امارات متحده عربی، کره جنوبی، هند، مناطق ویژه، قطر، برزیل، عراق ، پاکستان و ترکیه صادر شده است.

قره بیگی  یادآور شد: واردات قطعی از گمرکات استان بوشهر به کشور در پنج ماه اول امسال بالغ بر ۱۷۸ هزار تن کالا به ارزش ۴۳۲ میلیون دلار  است.

وی عنوان کرد: عمده کالاهای وارداتی به گمرکات استان بوشهر کره، لاستیک، چای سبز، خودروی سواری، موز، یراق آلات، قطعات خودرو و تخمه آفتاب گردان است که مبدا عمده واردات استان از  کشورهای چین، امارات متحده عربی، نیوزلند، هند، فیلیپین، سریلانکا، فرانسه، ایتالیا، تایوان و کره جنوبی است.

۷۲۱۲/۶۰۴۷/۶۰۴۵

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha