شورای عالی سیاسی یمن: ائتلاف سعودی سناریوهای خونین در استان‌های جنوبی اجرا می‌کند

تهران – ایرنا – شورای عالی سیاسی یمن روز چهارشنبه اعلام کرد که ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی درحال اجرای سناریوهای خونین در استان‌های جنوبی و شرقی است.

به گزارش پایگاه خبری المیادین، شورای عالی سیاسی یمن افزوده است: طرح‌های متجاوزان در چارچوب یک توطئه بزرگتر که بهره‌برداری از منابع طبیعی کشورهای عربی را نشانه گرفته انجام می‌شود.

مناطق جنوبی و شرقی یمن طی هفته های گذشته شاهد درگیری های خونین میان نیروهای وابسته به "عبد ربه منصور هادی" رئیس جمهوری مستعفی و فراری یمن مورد حمایت عربستان و نیروهای شورای انتقالی جنوب وابسته به امارات متحده عربی بوده است.

از سوی دیگر مهدی المشاط رئیس شورای عالی سیاسی یمن روز چهارشنبه طی فرمانی دستور تشکیل یک کارگروهی برای دنبال کردن آشتی ملی و راه حل سیاسی در این کشور کرد.

بر اساس گزارش المسیره یمن، اعضای این هیات شامل ۲۰ تن از چهره های سیاسی یمنی است که قرار است درخصوص آشتی ملی و راه حل سیاسی فعالیت کنند.

در حالی گزارش ها حاکی از تشکیل این هیات ۲۰ نفره یمنی برای دنبال کردن آشتی ملی و راه حل سیاسی در یمن است که روز گذشته (سه شنبه) روزنامه «وال استریت ژورنال» در گزارشی تصریح کرد، دولت آمریکا برای آغاز مذاکرات مستقیم با «انصارالله» در یمن آماده می‌شود تا به چهار سال جنگ در این کشور پایان داده شود.

به گزارش روز سه شنبه این روزنامه آمریکایی، واشنگتن می کوشد عربستان را به شرکت در مذاکرات محرمانه در عمان با رهبران انصارالله در تلاش برای میانجیگری آتش بس در یمن ترغیب کند.

این حرکت می تواند اولین کانال ارتباطی بین دولت «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا و انصارالله را زمانی که نگرانی از درگیری گسترده تر منطقه ای رو به افزایش است، ‌ایجاد کند.

این هفته، مقام های آمریکایی قصد دارند با رهبران سعودی در واشنگتن دیدار کنند تا اهمیت دیپلماسی نوظهور را برای آنها مورد تاکید قرار دهند.

عربستان و امارات از ششم فروردین سال ۹۴ در قالب ائتلافی از چند کشور غربی  و عربی و با کمک آمریکا، حملات گسترده‌ای را علیه یمن فقیرترین کشور عربی آغاز کردند تا به بهانه بازگرداندن عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی و فراری این کشور به قدرت، به اهداف و زیادخواهی های سیاسی خود جامه عمل بپوشانند. بر اثر این تجاوز تاکنون بیش از یکصد هزار یمنی به شهادت رسیده اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =