استاندار المثنی عراق توسعه روابط اقتصادی با اصفهان را خواستار شد

اصفهان- ایرنا- استاندار المثنی عراق گفت: زمینه های زیادی برای توسعه روابط اقتصادی و فرهنگی بین این۲ استان عراق و ایران وجود دارد.

"احمد منفی جوده" چهارشنبه شب در دیدار با استاندار اصفهان افزود: المثنی، دومین استان عراق از نظر مساحت است و ظرفیت های بسیاری در بخش های مختلف از جمله صنعت نفت و پتروشیمی و کشاورزی دارد و در طرح های دولتی و سرمایه گذاری خود از فعالان اصفهانی استقبال می کند.

استاندار المثنی عراق با بیان این که ظرفیت استخراج نفت در این استان 8.5 میلیارد بشکه است، اظهار داشت: این خطه در کشت گندم و خیار در عراق شهرت دارد و امیدواریم شرکت ها و سرمایه گذاری ایرانی و اصفهانی در طرح های ما مشارکت داشته باشند.

وی به پیشینه تاریخی، صنعتی، پزشکی و فناوری اصفهان اشاره و تصریح کرد: وجود همه این ویژگی ها و شاخص های برتر در یک استان، ارزش بالایی دارد.

استاندار المثنی با تاکید بر برادری و وفاق بین ملت ایران و عراق، خاطرنشان کرد: ایران، نخستین دولتی بود که در زمان تجاوز داعش در سال ۲۰۱۴، وارد شد و خون شهیدان آنها با شهدای ما یکی شده است.

وی با بیان اینکه این برادری ایرانیان را باید در تاریخ ثبت کرد، گفت: داعش دشمن اهل بیت بود و مراجع تقلید را به شهادت می رساند زیرا از امام علی(ع) کینه دارند.

استاندار اصفهان در این دیدار اظهار داشت: ما احساس جدایی با عراقی ها نداریم زیرا همه مسلمان هستیم و این ۲ ملت سابقه دیرینه ای با هم دارند.

عباس رضایی افزود: هشت سال جنگ برهه ای از تاریخ بود که گذشت اما امروز محور برادری و اخوت، سرلوحه ارتباط ما با عراق است.

وی با اشاره به توانایی ها و ظرفیت های اصفهان گفت: بزرگترین کارخانه های کشور از جمله فولاد و سیمان در این خطه است و شرکت های دانش بنیان زیادی با نوآوری در انواع صنایع در آن فعال هستند.

وی با بیان اینکه اصفهان، مقصد همه گردشگران دنیاست، افزود: پیشنهاد می کنم که تورهای گردشگری عراق به اصفهان سفر کنند تا زمینه ارتباط بیشتری باهم فراهم شود.

رضایی تاکید کرد: صنعتگران، کشاورزان و نخبگان اصفهانی می توانند تجربه های خود در زمینه های مختلف مانند کشت گلخانه ای، کاهش مصرف آب و بهره وری بالا، شیلات، پزشکی و پرورش انواع دام و طیور در اختیار استان المثنی قرار دهند.

استاندار المثنی عراق همراه با هیاتی از فعالان اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و علمی به اصفهان سفر کرد و به گفت و گو و تبادل نظر با مسئولان دستگاه های اجرایی و فعالان بخش خصوصی این استان پرداختند.

استان المثنی در جنوب عراق قرار دارد و مرکز این استان، شهر سماوه است.

در استان  بیش از پنج میلیون نفری اصفهان افزون بر ۹ هزار واحد تولیدی و صنعتی فعالیت دارد.

۳۰۱۱/۶۰۲۶

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =