۶ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۲۱:۴۰
کد خبرنگار: 2055
کد خبر: 83456341
۱ نفر

برچسب‌ها

تغییر رویکرد کتابخانه‌ها و هُدهُد سفید

علیرضا مختارپور- نهادکتابخانه های عمومی کشور
تغییر رویکرد کتابخانه‌ها  و هُدهُد سفید

تهران - ایرنا - نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در دوره جدید با تغییر رویکرد کتابخانه‌ها به پایگاه اجتماعی فرهنگی و نیز مشارکت اعضا و کاربران در اداره و بهبود شرایط کتابخوانی و کتابخانه‌ها طرح‌های متعددی را در دستور کار خود قرار داد که طرح " هدهد سفید " یکی از این برنامه‌هاست.

در سال‌های دورکودکی نسل من، نه کتاب‌های مناسب از نظر محتوا و تناسب با شرایط سنی کودکان و نوجوانان در انواع مختلف و متنوع موجود بود، نه نشریات متعدد قابل استفاده، تنها معدودی نشریه کودک و نوجوان آن هم با شمارگان محدود و غیرقابل دسترس در تمامی نقاط کشور. تعداد کتابخانه‌ها هم حتی به اندازه یک سوم شهرهای کشور عزیزمان نبود.
به برکت انقلاب اسلامی و در آستانه گام دوم انقلاب اسلامی کودکان و نوجوانان این سرزمین هم از نعمت کتاب‌های متعدد و متنوع در موضوعات مختلف فرهنگی، علمی، دینی که توسط ناشران اختصاصی این حوزه منتشر می‌شوند برخوردارند و هم از امکان استفاده از نشریات متعدد مربوط به این گروه سنی.
البته این نسل با پدیده‌های نوظهوری چون فضای مجازی نیز روبروست که هم فرصت‌های طلایی دسترسی به اطلاعات مفید در کمترین زمان را در اختیار قرار داده و هم تهدید مواجهه با سیل ویرانگر مطالب غیرصحیح و غیر مفید و تلف‌کننده وقت و سرمایه گرانقدر و تکرار ناشدنی کودکی و نوجوانی.
این نسل آینده‌ساز در این جهان متنوع و مالامال از پیام‌های مختلف و متنوع و متضاد تنها در صورتی می‌تواند هم از فرصت‌های طلایی عمر و امکانات جدید بهره ببرد و هم آماده ایفای نقش در شئون فرهنگی – اجتماعی آینده این کشور باشد که تمامی نهادهای مسئول فرهنگی اجتماعی در برنامه‌ریزی‌های خود توجه خاصی به این نسل و نیازهای آن داشته باشند.
یکی از مناسب‌ترین فضاهای فرهنگی در این زمینه کتابخانه‌های مختلف مدارس، مساجد و از همه مهمتر کتابخانه‌های عمومی است که می‌تواند پایگاهی مطمئن و قابل اعتماد برای رشد و شکوفایی این نسل گردد.
نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در دوره جدید با تغییر رویکرد کتابخانه‌ها به پایگاه اجتماعی فرهنگی و نیز مشارکت اعضا و کاربران در اداره و بهبود شرایط کتابخوانی و کتابخانه‌ها طرح‌های متعددی را در دستور کار خود قرار داد که طرح " هدهد سفید " یکی از این برنامه‌هاست.
در این طرح هزار کودک و نوجوان عضو فعال کتابخانه‌ها با مطالعه کتب مختلف به ارزیابی کتاب‌ها پرداخته و محبوب‌ترین نویسنده خود را در دوره‌های مختلف انتخاب و به او مدال هدهد اهداء می‌کنند.
خدای متعال را سپاس می‌گویم که اولین دوره این طرح به نتیجه رسید و شاهد اختتامیه آن هستیم. دست تمام کودکان و نوجوانان مشارکت کننده در این طرح را می‌بوسم و از درگاه خداوند عزیز برای آنان آرزوی سلامتی و سعادت دارم و از رشد و شکوفایی دوره‌های بعدی این طرح را چشم انتظارم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =