۸۰ کیلومتر بزرگراه تا پایان امسال در سیستان و بلوچستان ساخته می‌شود

زاهدان - ایرنا - معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: حدود ۸۰ کیلومتر بزرگراه با کمک ستاد ملی، وزارت راه و شهرسازی، راهداری حمل و نقل جاده‌ای و تا پایان امسال در سیستان و بلوچستان ساخته می‌شود.

عبدالهاشم حسن‌ نیا چهارشنبه شب در نشست شورای هماهنگی امور راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: راه های فرعی و روستایی در این استان مهم هستند لذا تا پایان سالجاری ۴۰۰ کیلومتر از محورهای موصلاتی روستایی منطقه بازگشایی و بهبود خواهد شد.

وی ادامه داد: سیستان و بلوچستان با داشتن چند مرز رسمی و غیر رسمی از اهمیت خاصی برخوردار و هدف اصلی توسعه به ویژه در منطقه چابهار است.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: سه محور اصلی در حوزه سیستان وبلوچستان وجود دارد که یک محور در سمت کرمان، دوم در سمت زابل و بیرجند و سوم در محور چابهار است.

وی ادامه داد: تا پایان سال با هماهنگی شرکت «ساخت»۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار به ۲ محور خراسان و کرمان تزریق و میزانی از مشکلات این محورها بر طرف خواهد شد.

حسن نیا با بیان اینکه حمل و نقل در سیستان و بلوچستان مهم است بیان کرد: توجه به پایانه های مرزی و ترانزیت باعث توسعه این استان خواهد شد.

وی پایانه مرزی میرجاوه را یکی از مراکز مهم در حوزه توریستی و اقتصادی دانست و افزود: سال گذشته بیش از ۷۰ هزار زائر از کشور پاکستان وارد ایران و بعد از آن وارد عراق شدند که باید حوزه راهی این مسیر بهبود پیدا کند.

 معاون وزیر راه و شهرسازی در حوزه ترمیم مسیرهای روستایی که در زمان وقوع سیل تخریب شده است گفت: بیش از ۱۰ تیم در این باره بسیج شده اند.

وی ادامه داد: چهار محور اصلی سیستان وبلوچستان با استانهای همجوار اگر تکمیل شود طول مسیر بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ کیلومتر کوتاه تر خواهد شد.

حسن نیا بیان کرد: نگاه ویژه ای به حوزه زیر ساخت های راه سیستان و بلوچستان و حمل و نقل وجود دارد.

استاندار سیستان و بلوچستان در ادامه این نشست گفت: یک میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی برای تکمیل بزرگراه، راه آهن و آب آشامیدنی به رهبر معظم انقلاب پیشنهاد شده که اگر موافقت شود شاهد توسعه مناسبی در این حوزه ها خواهیم بود.

احمد علی موهبتی بیان کرد: این روز ها دولت توجه جدی به سیستان و بلوچستان دارد و اقداماتی خوبی انجام شده است.

وی ادامه داد: بندر چابهار و به تبع آن توجه به حمل و نقل، ترانزیت و بهبود زیر ساخت ها برای توسعه مهم است.

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: تامین بار ۵۰ درصد روغن در حوزه شهرستان چابهار، پشتیبانی حوزه دام و کالا اساسی مواردی است که باید به آن توجه شود.

وی بیان کرد: دولت مصوبه چهار هزار میلیارد تومانی برای حوزه های راه آهن و همچنین اعتباری برای بزرگراه در این استان پیش بینی کرده که در صورت تحقق باعث توسعه این حوزه ها خواهد شد.

موهبتی تصریح کرد: سالجاری برای نخستین بار بعد از گذشت حدود ۳۰ سال برای بزرگراه چابهار - میلک ردیف اعتباری گرفته شد.

وی توجه به راه های فرعی و روستایی را مهم دانست و افزود: طرح ضربتی ۲ ساله بازگشایی راه های سیستان وبلوچستان و همچنین کیفیت بخشی به راهای موجود به طور ویژه در دستور کار قرار دارد.

استاندار سیستان و بلوچستان ادامه داد: جاده های استان از داشتن علائم رانندگی، ورودی ها، کمربندی، روشنایی و موارد دیگر کم برخوردار است که نیاز به توجه دارد.

وی بیان کرد: وزارت راه و شهرسازی مهمترین اثر گذاری در توسعه این استان را دارد چراکه در صورت نبود راه؛ مرزها، بنادر، دامداری، صنعت و غیره نتیجه نخواهد داشت.

۹۹۱۴**۳۲۱۳

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =