۶ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۲۰:۰۷
کد خبرنگار: 993
کد خبر: 83456265
۱ نفر

برچسب‌ها

دو عدد سنگ تاریخی در تپه ساحلی ریشهر بوشهر کشف شد

بوشهر - ایرنا - معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر گفت: دو عدد سنگ تاریخی که احتمال می‌رود مربوط به دوره ساسانی باشد در تپه ساحلی ریشهر این استان کشف و برای حفاظت بیشتر به محل فرماندهی یگان حفاظت این اداره کل انتقال یافت.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان بوشهر، نصرالله ابراهیمی روز چهارشنبه افزود: به دنبال اطلاع از حفاری غیر مجاز در تپه تاریخی ریشهر و حضور میدانی در آن محل دو قطعه سنگ در پایین دامنه تپه ریشهر دیده شد که در بررسی‌های اولیه مشخص شد یکی از سنگ‌ها  قسمتی از یک ساقه ستون یا نیم ستون بوده و سنگ دیگر قطعه برش خورده‌ای به شکل مکعب ذوزنقه است که در حقیقت لنگر یک کشتی مربوط به اوایل دوران اسلامی است.

وی اضافه کرد: این لنگر شاهدی گویا از تاریخ کشتیرانی ایرانیان در بندر باستانی ریشهر خلیج فارس است به همین سبب از اهمیت بالایی در تاریخ دریانوردی برخوردار است.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر ادامه داد: به‌ دلیل نزدیکی سنگ‌های کشف شده به ساحل امکان انتقال آن با قایق از طرف افراد سودجو وجود داشت که با همکاری یگان حفاظت اداره کل به دفتر فرماندهی این یگان منتقل شده و می‌تواند در آینده زینت بخش یکی از غرفه‌های موزه بزرگ خلیج فارس بوشهر باشد.

۶۰۴۷/۶۰۴۵

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =