دو سوم فاضلاب شهر کرمانشاه وارد رودخانه قره سو می شود

کرمانشاه- ایرنا- معاون پایش و نظارت اداره کل حفاظت محیط زیست کرمانشاه، حجم فاضلاب تولیدی در شهر کرمانشاه را در هر ثانیه ۲ هزار و ۱۰۰ لیتر اعلام کرد و گفت: از این میزان تنها یک سوم آن معادل ۷۰۰ لیتر در ثانیه تصفیه می شود و مابقی معادل یک هزار و ۴۰۰ لیتر در ثانیه وارد رودخانه قره سو می شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا؛ آذر ولی زاده روز چهارشنبه در نشست خبری با رسانه های استان در سرسرای اجتماعات شرکت سیمان سامان غرب، ساماندهی فاضلاب شهر کرمانشاه را یکی از مطالبات جدی مردم و از دغدغه های مسئولان محیط زیست دانست و افزود: رودخانه قره سو به دلیل این حجم از فاضلاب وضعیت نامناسبی دارد و بوی تعفن آن شهروندان را آزار می دهد.

او گفت: امسال به دلیل حجم بارندگی ها شاهد کاهش بوی تعفن این رودخانه بودیم اما در سال های کم بارش این بو آزاردهنده است.

وی مشکل اصلی در ساماندهی فاضلاب شهر کرمانشاه را اقتصادی و نبود اعتبار دانست و گفت: برای تصفیه کامل فاضلاب شهر کرمانشاه نیاز به یک هزار میلیارد تومان اعتبار است که تامین آن از توان استان خارج است.

وی با اعلام اینکه جلسات مستمر و متعددی با مسئولان شرکت آب و فاضلاب شهری کرمانشاه در این ارتباط برگزار کرده ایم، گفت: مسئولان این شرکت هم بسترهای لازم از جمله نقشه و مشخصات کامل این طرح را آماده کرده اند اما مشکل اعتبارات دارند.

او تصریح کرد که برای حفاظت از سلامت مردم مجبوریم از طریق سیستم قضایی این مورد را پیگیری کنیم.

معاون پایش و نظارت اداره کل حفاظت محیط زیست کرمانشاه در ادامه با اشاره به پایش انجام شده از صنایع استان، گفت: در سه ماه اول امسال ۳۴ صنعت آلاینده در استان شناسایی شد که برخی از این صنایع در سه ماهه دوم حذف شدند و در تلاش هستیم این تعداد را کمتر کنیم.

ولی زاده همچنین به وضعیت حیات وحش استان نیز اشاره کرد و افزود: گونه های در معرض انقراضی داریم و برنامه جامع حمایت از گونه های در معرض انقراض تهیه و تدوین شده و تصمیم داریم با برنامه ریزی هایی که انجام داده ایم این گونه ها را حفظ کنیم.

او شوکا، سمندر آتشین و میش مرغ را در برنامه حفاظتی این اداره کل دانست و برای حفاظت این گونه ها برنامه هایی در دست اقدام است.

به گفته او، سال گذشته نیز کرکس مصری، خرس و پلنگ و سمندر کردستانی به عنوان گونه های در معرض انقراض در برنامه حفاظتی قرار گرفت.

وی در مورد آلایندگی کارخانه آسفالت گیلانغرب نیز گفت: ۲ بار این واحد را به دلیل آلودگی تعطیل کردیم و مقرر شده که تجهیزات مربوط به رفع آلودگی را در این واحد نصب کند.

مدیرعامل گروه صنایع غذایی مدلل نیز در این نشست حفظ محیط زیست را از مهمترین دغدغه های این گروه دانست و گفت: تلاش ما استفاده از تکنولوژی های روز برای حفظ محیط زیست است.

خلیلی با اشاره به فعالیت این گروه در زمینه روغن کشی از دانه های روغنی نیز افزود: امسال از ۳۵۰ هزار تن کلزای تولید شده در کشور ۷۲ هزار تن آن وارد مجتمع کشت و صنعت ماهیدشت کرمانشاه شده است.

او این مجتمع را بزرگترین مجتمع روغن کشی کشور دانست و اظهار داشت: کلزای تولیدی استان های خوزستان، ایلام، هرمزگان و کرمانشاه امسال برای  روغن کشی وارد این مجتمع شده است.

استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت ۲۴ هزار کیلومتر مساحت دارد که از این میزان ۱۶۱ هزار هکتار آن عرصه طبیعی است و توسط سازمان محیط زیست حفاظت می شود.

۳۰۳۳/۸۰۶۶