۶ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۲۰:۵۸
کد خبرنگار: 949
کد خبر: 83456206
۰ نفر

برچسب‌ها

امکانات چاپخانه‌های خراسان جنوبی مطلوب است

بیرجند - ایرنا - مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان جنوبی گفت: امکانات چاپخانه‌های خراسان جنوبی مطلوب و همطراز بسیاری از استان‌های دیگر کشور است.

ناصر نبی زاده عصر چهارشنبه در چهارمین جشنواره استانی صنعت چاپ و تجلیل از فعالان عرصه چاپ خراسان جنوبی افزود: صنعت چاپ در خراسان جنوبی پراکندگی خوبی دارد و در همه شهرهای استان یک چاپخانه داریم که فعال هستند.

وی با اشاره به نامگذاری امسال از طرف مقام معظم رهبری به عنوان سال رونق تولید گفت: صنعت چاپ در حوزه های نشر، بسته‌بندی و تبلیغات کارکرد داشته است و حوزه بسته بندی و تبلیغات این صنعت، نقش مهمی در رونق تولید را برعهده دارد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی اظهار داشت: صنعت چاپ به دلیل ویژگی‌های خاص خود دارای جنبه فرهنگی است که این صنعت را از اهمیت بالایی برخوردار کرده و در رشد و تعالی جامعه بشری نقش بی همتایی دارد، از جنبه صنعتی و بسته‌بندی هم نقش مهمی دارد و صنعت چاپ از عوامل رونق تولید است.

وی یادآور شد: صنعت چاپ قدمت طولانی در کشور دارد و برخی معتقدند از دوره صفویه دستگاه چاپ در ایران وجود داشته اما آنچه مشخص است در سال ۱۲۴۸ شمسی نخستین کتاب که قرآن بوده به شکل چاپ انجام شده و در اختیار مردم قرار گرفته است.

نبی زاده بیان کرد: هشت هزار و ۵۰۰ واحد چاپخانه از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دارای مجوز و در کشور فعال هستند که ۶۰ باب در خراسان جنوبی است و ۵۵ باب در حوزه چاپ  و پنج مورد لیتوگرافی است و سابقه نخستین چاپ در خراسان جنوبی به سال ۱۳۳۷ برمی گردد.

وی گفت: صنعت چاپ ایران در خاورمیانه رتبه پنجم را دارد و چشم‌اندازی که براساس سند چشم انداز کشور پیش بینی شده این است که باید صنعت چاپ کشور در منطقه به جایگاه اول برسد.

وی اظهار داشت: در سال های اخیر ۷ هزار میلیارد ریال چرخش مالی صنعت چاپ کشور بوده که ۷۵ درصد آن در حوزه صنعت بسته‌بندی و بقیه در حوزه کتاب و تبلیغات است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی افزود: صنعت چاپ در کشور با مشکلاتی هم مواجه بوده که باید همه تلاش کنیم مشکلاتی را که حوزه صنعت چاپ دارد، رفع کنیم و دولت تدبیر و امید و شخص ریاست جمهوری تلاش زیادی را برای رفع مشکلات در حوزه‌های فرهنگی انجام داده‌اند و در حوزه صنعت چاپ قدم‌های گسترده‌ای برداشته شده است.

وی گفت: همه باید تلاش کنیم کسانی که با عشق مشغول کار در حوزه صنعت هستند را پشتیبانی کنیم و همه باید همراه صنعتگران حوزه چاپ باشیم همچنان که استاندار و معاونان ایشان در این حوزه همراه هستند امیدواریم بتوانیم مشکلات در این بخش را رفع کنیم.

۷۵۵۹*۳۰۲۸

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =