دولت تدبیر و امید ۱۰۰ خانه بهداشت در زنجان احداث کرد

زنجان - ایرنا - طی دولت تدبیر و امیدتوجه ویژه ای به توسعه شبکه های بهداشتی و درمانی شده و در همین راستا ۲۲۶ پروژه در زنجان مجوز گرفت که ۱۰۰ خانه بهداشتی در استان احداث شد و بر این اساس جزو استانهای پیشرو محسوب می شود.

 معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی زنجان روز چهارشنبه در مراسم روز بهورز افزود: هم اکنون این  استان ۴۵۶ خانه بهداشت دارد که طی دولت تدبیر امید ۱۰۰ خانه احداث و مابقی بازسازی شد که خدمات رسانی به گروههای هدف و مابقی افراد جامعه را بیش از گذشته تسهیل کرده است.

دکتر محمد رضا صائینی افزود: برای برطرف کردن مشکل اینترنت مراکز بهداشتی،  دانشگاه علوم پزشکی  استان  با شرکت‌های خصوصی وارد مذاکره و امکانات لازم نیز مهیا شده‌ به طوری که اکنون بهورزان در دورترین نقاط روستایی استان زنجان از طریق سامانه سیب به صورت آنلاین وارد سیستم شده و اطلاعات بیماران را ثبت می‌کنند.

 به گفته وی، در  اجرای سامانه سیب، مشکلاتی وجود دارد که  یکی ازاین موارد، در این حوزه تامین اینترنت در برخی مناطق از جمله  شهرستان طارم است، که تلاش می شود با اقداماتی این مهم برطرف شود.

وی با اشاره به اینکه با راه اندازی سامانه سیب  ۷۰۰ نقطه‌ در سطح استان فعالما فقط توانایی تامین اینترنت کمتر از ۱۰۰  نقطه  امکان پذیر بوده است، اضافه کرد: بالای ۹۹درصد جمعیت استان تحت پوشش اینترنت قرار گرفته و  بهورزان می توانند به سامانه سیب در بستر اینترنت وارد شوند.

این مسئول ادامه داد: : فردی که به عنوان نماینده حوزه سلامت در منطقه‌ای فعالیت می‌کند باید فردی مهربان و دوستدار مردم باشد تا بتواند شرایط ارتباطی بسیار مطلوب ۲ طرفه را در منطقه فراهم کند. که هر چند در مواردی معدودی شهروندان  بهورزان را تحریم می‌کنند  که نسبت به تغییر نماینده سلامت منطقه اقدام می شود. ب.

 رئیس مرکز بهداشت شهرستان نیز با شاره به راه اندازی شبکه های بهداشتی و درمانی در کشور با پیروزی انقلاب اسلامی  ادامه داد: بر این اساس  در ۱۲شهریور  سال ۶۳  اولین خانه بهداشت در کشور تاسیس شد.
دکتر محمود حریزی  به مقایسه وضعیت بهداشت و درمان کشور در قبل و بعد انقلاب پرداخت و افزود  شرایط دوران قبل و بعد انقلاب نشان می دهد که در بحث ارتقای شاخص های بهداشتی، کاهش میزان مرگ و میر مادران و کودکان و گروه های سنی مختلف و بحث واکسیناسیون کار های بزرگی  انجام گرفته  و به برکت شبکه های بهداشتی و در مانی در ۳۶ سال از راه اندازی آن شاهد ارتقای بسیاری از شاخص های بهداشتی و در مانی در کشور هستیم وی اضافه کرد:.بهورزان طی سال های یاد شده کارهای بزرگی را انجام  داده و  خدمات ماندگاری را  به جا گداشته اند بطوری که می توان گفت  خانه بهداشت استیجاری در استان  وجود ندارد و تغییرات خوبی در زیر ساخت های بهداشتی ودرمانی بوجود آمده است.

به گفته این مسئول،  بیماری های واگیر دار که روزی تهدیدی محسوب می شد امروز دیگر به عنوان تهدیدمطرح نیست و علاوه بر آن، سیمای روستاها تغییر یافته و زیر ساخت های روستایی نیز ارتقا پیدا کرده و با قبل از انقلاب قابل مقایسه نیست.
این مسئول خاطر نشان کرد: اقداماتی که  بعد از طرح تحول سلامت در حوزه بیماری های غیر واگیردر کشور در بهبود روند بیمار یابی و کنترل فشار خون و دیابت که  ۲ عامل مرگ و میر  محسوب می شود در عصر حاضر نوید می دهد نسل جدید با زیر ساختهای جدید کار به بزرگی کار  نسل گدشته انجام دهند.

۹۶۴۶/۸۰۶۸
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =