اعتبار اختصاص‌یافته به آبخیزداری آذربایجان‌غربی در دولت دوازدهم بی‌نظیر است

ارومیه – ایرنا – مدیرکل منابع‌طبیعی و آبخیزداری آذربایجان‌غربی گفت: اعتبار اختصاص‌یافته به حوزه آبخیزداری در دولت دوازدهم به این استان بی‌نظیر بوده و توانسته‌ایم با این طرح از هدررفت صدها هزار مترمکعب آب جلوگیری کنیم.

میرصمد سیدموسوی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: تنها طی سال جاری و سال گذشته حدود 640 میلیارد ریال به بخش آبخیزداری در آذربایجان غربی اختصاص یافته در حالی که هزینه این رقم در سال های پیش بسیار دور از انتظار بود.

وی اضافه کرد: در سال گذشته 210 میلیارد  ریال و طی سال جاری نیز حدود 430 میلیارد ریال به بخش آبخیزداری آذربایجان غربی اختصاص یافته که با این اعتبار در 47 حوزه آبخیز اقدامات بیولوژیکی و مکانیکی انجام شده است.

وی بیان کرد: اختصاص این اعتبار با عنایت ویژه مقام معظم رهبری و تدبیر دولت دوازدهم می تواند زمینه ارتقای شاخص های بخش آبخیزداری را به ویژه در استان هایی نظیر آذربایجان غربی که دارای نعمت خدادادی آب هستند، فراهم کند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی ادامه داد: در هفته دولت امسال 11 طرح آبخیزداری در اکثر شهرستان‌های استان به بهره برداری رسیده که نشان دهنده توجه به این بخش و نیل به اهداف اختصاص اعتبار میلیاردی به این بخش مهم در حوزه حفظ منابع آبی است.

آذربایجان‌غربی بالغ بر چهارمیلیون هکتار با احتساب دریاچه ارومیه مساحت دارد که از این مقدار، ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار هکتار عرصه ملی است.

آبخیزداری به علم و هنر برنامه‌ریزی مستمر و اجرای اقدام لازم جهت مدیریت منابع حوزه‌های آبخیز اعم از طبیعی، کشاورزی، اقتصادی و انسانی بدون ایجاد اثرات منفی در منابع آب و خاک گفته می‌شود و می‌تواند به صورت مکانیکی یا بیولوژیکی باشد.

صاحب نظران این بخش تاکید دارند که با اجرای هر هکتار آبخیزداری می توان ۵۰۰ مترمکعب آب جدید تولید کرد؛ ضمن آنکه اجرای هر هکتار عملیات آبخیزداری از ۶.۵ تن فرسایش خاکی و رسوب جلوگیری می‌کند.

آذربایجان‌غربی از جمله استان‌های نیازمند آبخیزداری به شمار می‌رود زیرا این استان از یک سو منابع آبی لازم جهت ذخیره‌سازی و مصرف در بخش کشاورزی را دارا بوده و از سوی دیگر این بخش سهم قابل توجهی از اقتصاد منطقه را به خود اختصاص داده است.

8137/2093

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =