بایدن: نژادپرستی در آمریکا، ‌ نهادینه شده است

تهران – ایرنا - «جو بایدن» نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا اعلام کرد که نژادپرستی در ایالات متحده، ‌ نهادینه شده و مشکلی مربوط به سفیدپوستان این کشور است.

به گزارش روز چهارشنبه خبرگزاری آسوشیتدپرس از واشنگتن، بایدن راه مقابله با این معضل را شکست «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری و مسئولیت خواهی از وی به دلیل شدت بخشیدن به شکاف های نژادی در این کشور دانست.

وی که با گروهی از خبرنگاران گفت و گو می کرد، ‌ یادآور شد که سخنان روسای جمهوری، حائز اهمیت است که می تواند باعث تغییر و تحول در بازارها یا سوق دادن کشوری به جنگ شود.  

بایدن گفت: نژادپرستی همواره در آمریکا وجود داشته و سفیدبرترپندارها همیشه بوده اند و هنوز هم هستند.

بایدن در عین حال تاکید کرد که دولت وی پس از روی کار آمدن، چنین مساله ای را تاب نخواهد آورد. ۹۱۰۹

بایدن با توجه خاص به تنش های نژادپرستانه در آمریکا و سرزنش کردن ترامپ از بابت این مساله، ‌ به نوعی نشان می دهد که خود تمایل دارد مساله نژاد و نژادپرستی را به موضوع هسته ای مبارزات انتخاباتی تبدیل کند، ‌ اما از منظری که مخالف با دیدگاه رئیس جمهوری آمریکاست.

بایدن برای بالا بردن حمایت سیاه پوستان از خود در انتخابات ۲۰۲۰، گفت که در نشریات مختص سیاهان به تبلیغات می پردازد و با موسساتی فرهنگی همچون کلیساها و کالج های سیاهان، تعامل برقرار می کند.

وی بدون اشاره به فردی خاص، ‌ یادآور شد که حرف و حدیث هایی در مورد رای دهندگان سیاه پوست وجود دارد که البته نادرست است.

بایدن در آستانه مناظره بعدی دموکرات ها در ماه آینده میلادی، هشدار داد که دموکرات ها نباید یک جوخه آتش تشکیل دهند و تیراندازی کنند، زیرا این مساله فقط به ترامپ کمک می کند.

در همین حال، ستاد انتخابات ترامپ، اتهام بایدن را مبنی بر اینکه رئیس جمهوری آمریکا به تنش های نژادی در این کشور دامن می زند، رد کرد.

«تیم مورتاگ» مدیر ارتباطات ستاد ترامپ گفت که دموکرات ها اکنون طرف مخالف خود را به غلط به نژادپرستی متهم می کنند و حتی این مساله را به حامیان رئیس جمهوری تعمیم می دهند.

وی افزود: نیمی از جمعیت کشور را نژادپرست خواندن، راهبرد پیروزمندانه ای نیست.

تیراندازی های اخیر در دو شهر ال پاسو و دیتون آمریکا که شمار زیادی کشته و زخمی برجا گذاشت، ‌ بحث نژادپرستی را بار دیگر سر زبان ها انداخته است.

بسیاری از سیاستمداران و مردم آمریکا معتقدند که سیاست های مهاجرستیزانه و ادبیات نژادپرستانه ترامپ، عوامل تیراندازی در این دو شهر را برانگیخته است.

رئیس جمهوری آمریکا در یکی از جنجالی ترین پیام های خود چهار تن از اعضای زن مجلس نمایندگان آمریکا را که از اقلیت های این کشور هستند، مورد حملات نژادپرستانه قرار داد و گفت که این افراد به جای انتقاد از ایالات متحده به جایی که از آن آمده اند بازگشته و کشور خود را اصلاح کنند.

این در حالی است که سه تن از نمایندگان مورد نظر ترامپ متولد آمریکا هستند و تنها «ایلهان عمر» در نوجوانی از جنگ در سومالی گریخته و به آمریکا مهاجرت کرده است. ۹۱۰۹

https://www.aol.com/article/news/۲۰۱۹/۰۸/۲۸/biden-racism-in-us-is-institutional-white-mans-problem/۲۳۸۰۲۴۷۵/

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =