دولت مستعفی یمن کنترل عدن را به دست گرفت

تهران - ایرنا - نیروهای دولت مستعفی یمن (وابسته به عربستان) روز چهارشنبه پس از درگیری و بیرون راندن نیروهای شورای انتقالی (وابسته به امارات) از عدن توانستند کنترل این شهر راهبردی و فرودگاه آن را بار دیگر به دست بگیرند.

به گزارش شبکه خبری العربیه، «احمد المیسری» وزیر کشور دولت مستعفی یمن از پس گیری کامل شهر عدن خبر داد.

پیش از تصرف عدن، دولت مستعفی یمن امروز (چهارشنبه) توانست با تسلط بر شهر "زنجبار" مرکز استان "أبین" بار دیگر کنترل این استان جنوبی و تمامی مراکز نظامی و دولتی آن را به دست بگیرد.

استان "لحج" از دیگر استان هایی بود که جدایی طلبان وابسته به امارات امروز کنترل آن را از دست دادند.

دولت مستعفی پس از بازپس گیری استان ها و مناطق جنوبی یمن ضمن اعلام منع رفت و آمد از شبه نظامیان شورای انتقالی (جدایی طلبان وابسته به امارات) خواست تا اسلحه خود را هر چه سریع تر تحویل داده و تسلیم شوند.

دوشنبه گذشته هم نیروهای منصور هادی (مورد حمایت عربستان) کنترل استان "شبوه" در جنوب را به دست گرفتند و نیروهای شورای انتقالی را از آن اخراج کردند.

عناصر جدایی طلب «شورای انتقالی جنوب» که مورد حمایت امارات هستند، در ماه گذشته پس از درگیری با نیروهای منصور هادی توانستند استان های جنوبی یمن از جمله عدن و أبین را تصرف کنند.

شورای انتقالی جنوب یمن در ماه می ۲۰۱۷ (اردیبهشت/ خرداد۹۶) با حمایت ابوظبی تشکیل شد و یکی از اهداف آن، طرح جدایی جنوب از شمال یمن است. این شورا با رهبری 'عیدروس الزبیدی' استاندار وقت عدن طرح ها و اهداف امارات را پیش می برد که اختلافات بین دولت مستعفی یمن و امارات موجب عزل وی از سوی منصور هادی شد.

از آن پس اختلافات میان این دو جریان تشدید و شهر عدن شاهد درگیری های سیاسی و نظامی میان دولت منصور هادی (وابسته به عربستان) و شورای انتقالی جنوب یمن (وابسته به امارات) شد و به دنبال اعلام خبر خروج نیروهای اماراتی از یمن در تابستان امسال و عیان شدن اختلافات در ائتلاف سعودی - اماراتی، جدایی طلبان به طور رسمی به مواضع وابستگان سعودی در جنوب یمن حمله کردند.

امارات متحده عربی و عربستان سعودی در قالب ائتلاف عربی پس از حمله فروردین ماه ۹۴ به یمن، هر یک کنترل بخش‌هایی از این کشور را در دست دارند و از مزدوران محلی برای عملیات علیه نیروهای یمنی استفاده می‌ کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =