صدور کد گمرکی منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا مستلزم تقویت زیرساخت است

آستارا - ایرنا - معاون اداری مالی سازمان گمرک ایران گفت: برای صدور کد گمرکی به منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا، باید زیرساخت های لازم در آن فراهم شود و مسئولان امر، تامین آن را پیگیری کنند.

به گزارش خبرنگار ایرنا احمد ذاکری عصر چهارشنبه در بازدید از بندر آستارا افزود: با توجه به تفاهم‌نامه روسای جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان، توسعه‌ ریلی آستارا آینده درخشانی دارد اما تخلیه، انبار، واردات و صادرات کالا در منطقه ویژه اقتصادی بندر این شهرستان نیازمند زیرساخت‌ است و تجار در صورت نبود زیرساخت‌ لازم، در آن منطقه‌ ویژه سرمایه‌گذاری نخواهند کرد.

وی ادامه داد: شهرستان مرزی آستارا اغلب شاخص های توسعه‌ از جمله مرز زمینی، ریلی و دریایی را دارد و در کمترین زمان ممکن باید به لحاظ این ویژگی های اقتصادی، در مسیر توسعه قرار گیرد.
وی اظهار کرد: اتصال راه‌آهن قزوین-رشت به راه‌آهن آستارا- آستارا در آینده، نه تنها به سود استان گیلان بلکه به نفع کشور خواهد بود و باید فعالان اقتصادی از این ظرفیت و فرصت استفاده کنند.

بندر چند منظوره آستارا با ۶۰ هکتار وسعت، نخستین بندر بخش خصوصی کشور و نزدیک ترین مسیر حمل و نقل بین آسیا، آفریقا و اروپاست و برای تخلیه و بارگیری کشتی‌های ۲ هزار و ۵۰۰ تنی طراحی شده و بعد از تکمیل، یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن از ظرفیت آن با یک اسکله به تخلیه و بارگیری سوخت و مواد نفتی و ۲ میلیون تن به سایر کالاها اختصاص خواهد یافت و ظرفیت پذیرش همزمان پنج کشتی در پنج اسکله را خواهد داشت.
شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان قرار دارد.

۷۱۰۵ / ۷۱۲۴

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =