طرح های مختلف عمرانی و کشاورزی در سمیرم افتتاح شد

اصفهان- ایرنا- همزمان با هفته دولت، هشت طرح عمرانی، خدماتی و کشاورزی در شهرستان سمیرم به بهره برداری رسید.

فرماندار سمیرم روز چهارشنبه در مراسم بهره برداری از یک گلخانه بخش خصوصی در این شهرستان گفت: نخستین مجوز احداث گلخانه در سمیرم در سال ۹۲ صادر شده و با کشت سبزی و صیفی، کارش را آغاز کرده بود.

محمدرضا عسگریان افزود: این گلخانه نیز در محل مناسبی احداث شده و از تسهیلات بلاعوض دولت و جهاد کشاورزی استفاده کرده است.

به گفته وی، در سه سفر استاندار سابق و کنونی اصفهان از مهر سال گذشته تا مرداد امسال به سمیرم، توجه به توسعه کشت گلخانه ای یکی از محورهای اصلی کار در این سفرها بود.

مدیر جهاد کشاورزی سمیرم نیز تصریح کرد: شرایط احداث گلخانه در سمیرم مناسب است و جهاد کشاورزی با همه توان از متقاضیان واجد شرایطی که تصمیم به این فعالیت در این عرصه دارند، استقبال می کند.

احمد تیموری افزود: ۲ سال پیش نیز برای نخستین بار، یک نفر تمام مراحل راه اندازی گلخانه با تولید محصول کاکتوس، در مساحت ۲ هزار مترمربع و اشتغالزایی مستقیم و غیرمستقیم ۵۰ نفر را با مشاوره بخش خصوصی در این شهرستان به سرانجام رساند.

وی تصریح کرد: ۱۰ نفر تا زمان حاضر مجوز احداث گلخانه گرفته اند که به محض دریافت پروانه، کارشان را شروع می کنند و ۲ نفر دیگر نیز گلخانه هایشان را راه اندازی کرده اند.

به گفته وی، درخواست های متعدد احداث گلخانه مربوط به شمال سمیرم و بخش وردشت است و ۱۵ مورد نیز در حال طی مراحل استعلامی و اداری خود برای کشت گلخانه ای در این بخش هستند

روکش آسفالت جاده روستای "دولت قرین" به طول سه و نیم کیلومتر، کلنگ زنی احداث مخزن آب روستاهای بخش وردشت در شمال سمیرم، روکش آسفالت کمربندی سمیرم به طول دو و نیم کیلومتر، آغاز به کار مجتمع رفاهی خدماتی باران در مسیر جاده سمیرم به یاسوج و همچنین سه اقامتگاه بوم گردی در شهرهای ونک، سمیرم و روستای ولدخانی از توابع بخش پادنا از دیگر برنامه ها و طرح های ویژه هفته دولت بود که با حضور مسوولان این شهرستان به بهره برداری رسید.

روز گذشته نیز با صرف اعتبار ۴۷ میلیارد ریالی طرح های متعددی در بخش پادنای بزرگ سمیرم افتتاح و کلنگ زنی شد.

آبرسانی به مزرعه ای در روستای سیور به مساحت ۵۰ هکتار، آسفالت معابر روستای سعادت آباد به سطح ۱۸ هزار مترمربع، برق رسانی به منطقه سرطاق به طول سه هزار متر،کانال آبرسانی روستای دِورگان به طول یکهزار و ۶۰۰ متر،  بهسازی شبکه ۲ کیلووات بخش پادنای بزرگ، نصب چهار دستگاه سکسینور به منظور کمترشدن خاموشی ها در شهرستان سمیرم، از جمله این طرح ها بودند.

شهرستان سمیرم با چهار محدوده مطالعاتی(دشت) قبر کیخا، سمیرم، وردشت و کُمه جزو حوضه آبریز کارون محسوب می شود.

این خطه دارای ۱۸ هزار هکتار باغ، ۱۷ هزار هکتار زمین زراعی، ۴۵۵ هزار هکتار عرصه ملی و ۳۳۰ هزار هکتار مرتع و جنگل های طبیعی است.

شهرستان سمیرم با اشتغال ۹۰ درصدی مردم و عشایر این خطّه در بخش کشاورزی و دامداری، در ۱۶۰ کیلومتری جنوب اصفهان واقع شده است.

۷۱۴۷/۶۰۲۷

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =