۶ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۵۶
کد خبرنگار: 2203
کد خبر: 83456094
۰ نفر

برچسب‌ها

صادرات ۲۷ تعاونی خراسان جنوبی در سال جاری

بیرجند - ایرنا - مدیر تعاون اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی گفت: ۸ میلیون دلار کالا از جمله سوخت، صنایع دستی و مواد معدنی در پنج ماه گذشته توسط ۲۷ تعاونی استان به کشورهای مجاور به ویژه افغانستان صادر شد.

محمدمهدی راستگو روز چهارشنبه در نشست خبری افزود: میزان تعهد صادرات تعاونی‌های استان در سال گذشته ۲۰ میلیون دلار بود که از این میزان ۲۱ میلیون دلار محقق شده است.

وی بیان کرد: در حال حاضر ۹۱۱ شرکت تعاونی در بخش‌های کشاورزی(۲۰ درصد)، خدمات (۴۷ درصد) و صنعت (۳۳ درصد) با عضویت ۷۶۸ هزار و ۸۲۹ نفر در استان فعال است.

مدیر تعاون اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی مجموع اشتغال ایجاد شده توسط تعاونی‌های استان را هشت هزار و ۷۹۸ نفر عنوان کرد و افزود: از مجموع تعاونی‌ها ۶۹۸ مور معادل ۷۶ درصد در مناطق شهری و ۲۱۳ مورد (۲۴ درصد) در مناطق روستایی است.

وی با بیان اینکه از ابتدای امسال تاکنون ۲۰ شرکت تعاونی در استان تشکیل شده است اظهار داشت: پارسال نیز ۷۷ تعاونی با عضویت ۲ هزار و ۱۶۷ نفر و اشتغال‌زایی یکهزار و ۱۳۲ نفر در استان تشکیل شد.

راستگو از برگزاری چهاردهمین جشنواره تعاونی‌های برتر در استان خبر داد و گفت: امسال ۳۴۶ شرکت تعاونی و اتحادیه در ۲۱ گرایش این جشنواره ثبت نام کردند که نسبت به سال قبل ۲۳ درصد رشد را نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: تعداد ۱۴ اتحادیه و شرکت تعاونی به عنوان تعاونی برتر، یک شرکت تعاونی به عنوان تداوم برتری و یک تعاونی قابل تقدیر انتخاب شدند که در هفته تعاون از این از این تعاونی ها تجلیل خواهد شد.

راستگو گفت: سال گذشته ۱۷۶ تعاونی برای دریافت تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری در سامانه کارا ثبت نام کردند که از محل این طرح ۲۹ تعاونی ۱۵ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان تسهیلات دریافت کردند.

 وی از تعیین تکلیف تعاونی‌های غیرفعال استان خبر داد و گفت: با شناسایی تعاونی‌های غیرفعال و راکد، آندسته از تعاونی‌هایی که قابلیت برگشت به چرخه اقتصاد و توجیه نداشته باشند منحل خواهند شد، سال گذشته در این زمینه  ۱۸۶ تعاونی غیرفعال و راکد استان منحل شدند.

۷۵۵۷* ۶۰۵۴

اخبار مرتبط