۷۹ درصد تسهیلات اشتغال پایدار خراسان جنوبی جذب شد

بیرجند - ایرنا - مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی گفت: از ابتدای سال گذشته تاکنون از مجموع ۳۲۳ میلیارد تومان تسهیلات ابلاغی اشتغال پایدار روستایی و عشایری استان ۷۹ درصد جذب شده است.

عباس رکنی روز چهارشنبه در نشست خبری افزود: در مجموع هشت هزار و ۵۴۸ نفر برای دریافت ۲ هزار و ۲۶۵ میلیارد تومان تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری در سامانه کارا ثبت نام کردند.

وی ادامه داد: از این تعداد یک هزار و ۹۵۶ طرح به مبلغ ۲۹۱ میلیارد تومان در بانک‌های عامل مصوب، یک هزار و ۸۹۸ طرح به مبلغ ۲۶۸ میلیارد تومان انعقاد قرارداد و در نهایت یک هزار و ۸۸۵ طرح به مبلغ ۲۵۵ میلیارد تومان پرداخت شد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی اظهار داشت: نظارت بر طرح‌های اجرا شده یکی از اولویت‌های مهم سال جاری است که در این زمینه از ابتدای سال تاکنون یک هزار و ۱۸۰ مورد بازرسی انجام شده است.

وی تصریح کرد: خراسان جنوبی در رعایت موازین مربوط به پرداخت تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایر رتبه دوم و در جذب تسهیلات رتبه پنجم کشور را به خود اختصاص داده است.

رکنی گفت: از ابتدای امسال تاکنون ۳۳۴ مجوز مشاغل خانگی با پیش بینی اشتغال ۳۶۲ نفر در استان صادر شد که ۲۷۵ طرح به مبلغ ۳۷۷ میلیون تومان به بانک‌های عامل معرفی شد و تاکنون ۳۰۲ میلیون تومان برای ۳۲۳ طرح پرداخت شده است.

وی یادآور شد: پارسال ۲ هزار و ۲۵۵ مجوز مشاغل خانگی با اشتغال پیش بینی شده سه هزار و ۴۳۴ نفر در استان صادر شد که یک هزار و ۶۱۹ طرح ۱۹ میلیارد ریال تسهیلات دریافت کردند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی به فعالیت هشت مرکز کاریابی در استان اشاره کرد و گفت: پارسال سه هزار و ۲۳۳ نفر جوینده کار در این مراکز ثبت نام کردند که یک هزار و ۴۵۹ نفر به کار گمارده شدند که نیمی از جویندگان کار با مهارت‌های کار آشنایی لازم را نداشتند.

وی از اجرای طرح یارانه دستمزد در خراسان جنوبی خبر داد و افزود: این طرح یکی از برنامه‌ها و سیاست‌های دولت در حوزه اشتغال است که برای اجرا امسال به استان‌ها ابلاغ شد.

رکنی اضافه کرد: در قالب این طرح به کارآفرینانی که دانش آموختگان دانشگاهی از سنین ۲۰ تا ۳۵ سال را جذب کنند ۳۰ درصد یارانه دستمزد پرداخت ‌شود.

وی ادامه داد: در این طرح یک سوم حقوق قانون کار را دولت می‌پردازد بدین صورت که کارفرما باید حداقل ۲ نفر نیرو داشته باشد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی اظهار داشت: این طرح در شهرستان‌هایی که نرخ بیکاری آن بیشتر از میانگین کشوری باشد، اجرا می‌شود که شهرستان‌های نهبندان، درمیان، قاینات و سرایان مشمول طرح هستند.

وی به برنامه‌های هفته تعاون در استان اشاره کرد و گفت: همزمان با هفته تعاون از سیزدهم شهریور، ۱۱ طرح با اعتبار ۱۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان  و اشتغال ۱۷۶ نفر در استان افتتاح و کلنگ‌زنی می‌شود.

رکنی دیدار تعاون‌گران با نماینده ولی فقیه و مقامات استان، رژه تعاونی حمل و نقل، اهدای خون، بازدید از تعاونی‌های فعال، دیدار با خانواده شهدا و جانبازان، برگزاری نمایشگاه توانمندی‌های بخش تعاون و جشنواره تعاونی‌های برتر از دیگر برنامه‌های هفته تعاون در استان پیش بینی شده است.

۷۵۵۷* ۶۰۵۴

اخبار مرتبط