معان وزیر دفاع: ایران از پرشدن انبارهای تسلیحاتی همسایگان خود نمی‌ترسد

مسکو - ایرنا - معاون وزیر دفاع ایران با یادآوری اینکه ایرانی‌ها به تنهایی هشت سال در دفاع مقدس ایستادگی کردند، گفت: امروز هم نگران نیستیم که همسایگان چه میزان از بودجه خود را خرج خرید تسلیحات می‌کنند و از اینکه انبارهای خود را پر از سلاح کرده‌اند، نمی‌ترسیم.

امیر عبدالکریم بنی طرفی رئیس سازمان صنایع فضایی ایران که برای بازدید از نمایشگاه بین‌المللی هوافضای ماکس ۲۰۱۹ به روسیه سفر کرده است در گفت‌وگوی مشروح به پرسش‌های «اولینا زامسکایا» مجری شبکه روسیه24 پاسخ داد و این مطلب را زمانی گفت که مجری از وی در خصوص خریدهای تسلیحاتی گسترده کشورهای حاشیه خلیج فارس از آمریکا و دیگر کشورها پرسیده بود.

وی در واکنش به این پرسش که ایران در مقابل پرداخت های تسلیحاتی هنگفت همسایگان خود در خلیج فارس چه کرده است؟ اظهار داشت: ما بخش عمده تسلیحات مورد نیاز را در داخل تولید می‌کنیم اما قدرت ما در سلاح نیست، بلکه در اراده ملت ایران است.

بنی طرفی اظهار داشت: در جنگ دوم جهانی شاهد بودیم که اراده ملت روس ماشین جنگی خوب تجهیز شده فاشیسم آلمان نازی را در نزدیکی مسکو متوقف و سرانجام شکست‌های سنگینی را بر آنها وارد کرد.

وی ادامه داد: ما به متجاوز هیچ شانسی نخواهیم داد و به تنهایی هشت سال در دفاع مقدس ایستادگی کردیم و این واقعیت را نشان دادیم، بنابراین امروز هم نگران نیستیم که همسایگان  چقدر از بودجه کشورشان را خرج خرید تسلیحات می‌کنند و حتی از اینکه انبارهای خود را پر از سلاح کرده‌اند، نمی‌ترسیم.

ایران در ساخت پهپاد در زمره قدرت های پیشرو قرار گرفته است

معاون وزیر دفاع با اشاره به ساخت پهپادهای با کیفیت مناسب در ایران گفت: این محصول ما را خوب می‌خرند و در مورد کیفیت آن نیز هیچ مساله‌ای وجود ندارد.

وی در پاسخ به این پرسش که همکاری‌های فنی ایران و روسیه در چه نقطه‌ای قرار دارد و چرا ایران در نمایشگاه هوافضای ماکس شرکت کرده است، گفت: همکاری‌های فنی - نظامی ایران و روسیه سالیان طولانی است که جریان دارد و ما در آن ذینفع هستیم زیرا روسیه یکی از قدرت‌های پیشرو در ساخت هواپیماست.
بنی طرفی ادامه داد: ما مدتی پیش گفت‌وگوهایی در این زمینه داشتیم اما همینک این گفت‌وگوها به دلیل تحریم‌های آمریکا متوقف شده است و ما و روسیه در این عرصه با مشکلات معینی مواجه هستیم هر چند که ایران علاقه مند است که این مذاکرات بین دو کشور از سرگرفته شود.

معاون وزیر دفاع ایران در پاسخ به این پرسش که آیا ایران به دنبال مذاکره در خصوص خرید تسلیحات از روسیه است؟، گفت: نمی‌خواهم از نوع خاصی از هواپیما یاد کنم چرا که نتایج مذاکرات به سرعت مشخص نمی شود بویژه اینکه تا سال ۲۰۲۰ که تحریم ها در مورد ایران لغو می شود، این موارد به تعویق می‌افتد.

رئیس سازمان صنایع هوایی ایران در واکنش به این پرسش که آیا ایران و روسیه در سوریه به مانند متحد رفتار می کنند و اینکه نیروهای ایرانی عملکرد نیروی هوایی روسیه در سوریه را چگونه ارزیابی می کنند؟ پاسخ داد: عملکرد همه تسلیحات روسی بکار گرفته شده در سوریه را مشاهده کرده و آنها را مورد بررسی قرار می‌دهیم، برخی از این سلاح ها مورد مذاکره قرار خواهد گرفت.

وی در واکنش به این پرسش مجری که ایران به چه تسلیحاتی نیاز دارد تا با اعتماد به خود اقدام کند؟، گفت: در سال‌های اخیر از فناوری‌های روسی استفاده کردیم و سامانه‌های پدافند هوایی اس۳۰۰ را به خدمت گرفتیم البته این روند سریع نبود اما به هر حال همینک اس۳۰۰ مطابق با دکترین نظامی کشورمان از آسمان ایران دفاع می کند، تجهیزات دفاعی دیگر را خودمان تولید می‌کنیم یا از کشورهای دوست خریداری خواهیم کرد.

معاون وزیر دفاع ایران در واکنش به این پرسش که چه تسلیحاتی امروز در ایران تولید می‌شود؟ گفت: جنگنده کوثر ساخت ایران است، همینک در حال ساخت هواپیمای آموزشی هستیم تا با آن خلبانان خود را آموزش دهیم، امیدواریم در دور بعدی نمایشگاه ماکس روسیه آن را نشان دهیم.

وی در پاسخ به این پرسش که سالانه چند فروند هواپیما تولید می‌کنید و چه تعداد از آنها به خارج صادر می‌شود؟، گفت: امروز ما به دنبال تامین نیازهای خود هستیم و صادرات این نوع هواپیما به آینده بستگی دارد.

بنی طرفی در واکنش به این پرسش که آیا ایران می‌تواند نیاز خود به جنگنده را تامین کند یا نیاز به خرید آن از کشوری دیگر دارد؟ گفت: بله، ایران نیاز خود به جنگنده را تامین می‌کند اما در همین حال از خرید جنگنده دیگر کشورها نیز صرف نظر نخواهد کرد.

وی افزود: روسیه در این عرصه یکی از مهم ترین کشورهایی است که میتوان از آن هواپیما خرید ما با شرکای روسی مذاکراتی را خواهیم داشت و منتظر می‌مانیم که گفت وگوها به پایان برسد.

معاون وزیر دفاع ایران در واکنش به این پرسش که تولید تسلیحات مدرن با وجود تحریم و عدم دسترسی به فناوری‌های پیشرفته چگونه است؟ گفت: در سال ۲۰۱۷ که در نمایشگاه ماکس شرکت کردیم، خبرنگاران گفتند که غرفه ایران در این نمایشگاه از پربازدیدترین غرفه‌ها بود و بسیاری سوال می‌کردند که در شرایط تحریم، چگونه موتور هواپیما و رادار تولید کرده‌اید.

«این اراده ملت است و دانشمندان و کارشناسان ما با موفقیت به این امر می پردازند، همه کارهایی که در عرصه هواپیماسازی و تولید موشک و تسلیحات دیگر کرده‌یم گواهی بر این دارد که ما به خارج وابسته نیستیم.»

رئیس سازمان صنایع هوایی ایران در واکنش به این پرسش که آیا توانمندی ایران نیاز به سرمایه گذاری بزرگ در تحقیقات علمی دارد؟، گفت: بله، ما در این بخش سرمایه گذاری کرده‌ ایم و به توصیه امام راحل سیستم آموزشی و علوم ایجاد کردیم و هم اینک از ثمرات آن بهره برداری می‌کنیم؛ امروز ما در عرصه‌های داروسازی و کشاورزی هم هر روز شاهد کشفیات و موفقیت‌های جدید هستیم و ایمان و توانایی ملت از آن حمایت می‌کند.

یاد گرفته‌ایم که چگونه نیاز خود را در داخل تامین کنیم

وی در واکنش به این پرسش که آیا اجزای تسلیحات ایرانی را در داخل تولید می‌کنید یا آنها را از خارج وارد کرده‌اید؟، گفت: ما یاد گرفته‌ایم که اجزای تسلیحات را در داخل کشورمان بسازیم.
معاون وزیر دفاع ایران در واکنش به این پرسش که مشکل ساخت تسلیحات ایران دریافت مجوز بین‌المللی است و این مساله به تحریم ایران گره خورده است در این باره چه خواهید کرد؟، گفت: ما در ایران مرکز استاندارد ایجاد کرده‌ایم و همه تجهیزاتی که در کشور ساخته می‌شود از طرف این مرکز مورد آزمایش قرار می‌گیرد.

به گفته وی، در این مرکز آخرین استانداردهای بین‌المللی مورد توجه قرار می‌گیرد و تجهیزات نظامی ایران پس از آزمایش در این مرکز به خارج صادر می‌شود، به عنوان نمونه میتوانم به پهپادها تجسسی کشورمان اشاره کنم.

بنی طرفی در واکنش به این پرسش که تولید پهپاد گویا اهمیت فراوانی برای ایران دارد؟ نیز گفت: ایران در این عرصه در زمره قدرت‌های پیشرو قرار دارد و این محصول ما را خوب می‌خرند و در مورد کیفیت آن نیز هیچ مشکلی وجود ندارد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا ایران و روسیه در آستانه قراردادهای تسلیحاتی مهم و جدید قرار دارند، گفت: ما با روسیه مذاکرات مختلفی داریم از جمله در عرصه هواپیماهای مسافربری گفت و گو کرده‌ایم و خرسندیم که در این عرصه به نتایجی دست خواهیم یافت.

به گفته معاون وزیر دفاع ایران، وضعیت در این عرصه تا اندازه زیادی به شرکت‌های روسی بستگی دارد اما آنچه که مربوط به هواپیماهای مسافربری می‌شود این است که رقبای قدرتمندی در این عرصه وجود دارند؛ پیشنهادهای زیادی در این عرصه ارائه می‌شود و باتوجه به اینکه سران کشور ما اهمیت زیادی بر توسعه روابط دو کشور قائل هستند تولید هواپیما یکی از راستاهای مهم برای دو کشور است.
من بارها به نمایندگان شرکت های روسی گفته‌ام و می‌گویم به‌طور فعال در این عرصه حرکت کنند.

وی در واکنش به این پرسش مجری که گفت به نظر می‌رسد در خصوص هواپیمای مسافربری سوخو سوپرجت-۱۰۰ صحبت می‌کنید، گفت: هواپیمای مسافربری سوپرجت-۱۰۰ طرحی موفق در روسیه و هواپیمای ام.اس-۲۱ هم طرحی درپیش است، ما بسیار علاقه مندیم که در این عرصه همکاری می‌کنیم هرچند که تاکید می‌کنم رقابت در حوزه هواپیمای مسافربری بسیار شدید است.

معاون وزیر دفاع ایران در واکنش به این پرسش که آیا منظور شما انعطاف روسیه در قیمت و خدمات پس از فروش این هواپیما است، گفت: همه این موارد از قیمت گرفته تا خدمات پس از فروش مهم است اما مساله اصلی ما تحریم ها است که مانع خرید این هواپیما می‌شود، معتقدم همین که تحریم‌ها در ماه اکتبر سال ۲۰۲۰  لغو شود، باید در خصوص این پرنده‌ها به توافق برسیم اما در این مورد علاقه‌مندیم با روسیه همکاری کنیم و انتظار داریم شرکت‌های روسی هم مشارکت کنند.

ایرانی‌ها صلح‌طلب هستند

مجری برنامه در ادامه با بیان اینکه ترامپ که مشکلات زیادی برای ایران ایجاد کرده، گفته است که می خواهد روسیه را به اجلاس بعدی گروه هفت دعوت کند چرا که بدون مشارکت مسکو امکان مذاکره درخصوص ایران و کره شمالی غیر ممکن است»، نظر معاون وزیر دفاع ایران در خصوص مشارکت روسیه را جویا شد که بنی طرفی اظهار داشت: سیاست ایران مستمر بوده و در ۴۰ سال اخیر تغییر نکرده است اما در مورد سیاست آمریکا این را نمی توان گفت.

وی افزود: البته روسیه قدرت بزرگ و بانفوذی در جهان است اما آنچه که مربوط به سیاست ایران می‌شود این است که دکترین دفاعی ایران ماهیت بازدارندگی دارد.

معاون وزیر دفاع ایران گفت: هیچکس نمی‌تواند به خاطر آورد که ایران در نیم قرن اخیر به کشوری حمله نخست را کرده باشد، ما مردمی صلح طلب هستیم و می‌خواهیم روابط دوستانه با دیگران داشته باشیم، روسیه می‌تواند در مسائل بین‌المللی تاثیر گذار باشد و نفوذ خود را نشان دهد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =