ناکارآمدی سیاست فشار برای واشنگتن مشکل ساز شده است

مشهد- ایرنا- رئیس مجمع بین المللی اساتید مسلمان دانشگاه ها گفت: پس از گذشت یک سال و نیم از خروج آمریکا از برجام و اعمال فشار حداکثری، تسلیم نشدن ایران و اثر بخش نبودن این سیاست برای هر سه طیف حاکم بر سیاست خارجی واشنگتن ایجاد مشکل کرده است.

فواد ایزدی روز چهارشنبه در دومین همایش سراسری مسئولین کانون های بسیج اساتید دانشگاه آزاد اسلامی در مشهد افزود: سیاست فشار حداکثری نه تنها اثری بر جمهوری اسلامی ایران نداشته بلکه احتمال خروج ایران از بخشی از تعهدات برجام نیز قوت گرفته که امیدوارم این موضوع محقق شود.

وی اظهار داشت: یکی از  این جناح های آمریکا معتقد به توافق با ایران است البته توافق با شرایطی که خودش تعیین می کند ، یعنی سیاست توافق با هدف تسلیم کامل ایران که در انتها به فروپاشی می انجامد و اخیرا ترامپ به عنوان طرفدار این ایده در نشست با مکرون آن را اعلام کرده است.

این استاد دانشگاه گفت: آمریکایی ها قبلا شرایط خاصی مانند فعالیت های موشکی مطرح نمی کردند اما در نشست یاد شده ترامپ ۲ شرط بحث موشکی و مدت زمان طولانی برای توافق را مطرح کرد که این اظهار نظر پس از صحبت های دکتر روحانی مبنی بر احتمال مذاکره با ترامپ روی داد.

ایزدی افزود: گروه دیگر حاکم بر واشنگتن در عرصه سیاست خارجی به دنبال توافق نیستند و هدف آنان طی یک سال و نیم قبل سرنگونی جمهوری اسلامی بوده است ، فعالیت آنها منجر به خروج آمریکا از برجام شد لذا به دنبال هیچ توافقی نیستند، افرادی مانند بولتون در این گروه جای می گیرند.  

وی اظهار داشت: تحریم آقای ظریف به وسیله این جریان اعمال شد چرا که به زعم و خیال خودشان ظریف میانجی بین رهبری و آمریکا بود و چون احساس کردند این میانجی کار خود را درست انجام نمی دهد اقدام به تحریم وزیر امور خارجه گرفتند.

این کارشناس سیاست خارجی گفت: گروه سوم نزدیک به گروه دوم و معتقد به فروپاشی است اما ناکارآمدی ساختارهای سیاست خارجی آمریکا را می دانند و هدفشان اتصال گروه یک به گروه دو است افرادی مانند پمپئو ، وزیر خارجه این کشور در گروه سوم قرار دارند.

وی افزود: اشتراک نظر بین هر سه گروه بر سر فشار حداکثری برای رسیدن به توافق یا فروپاشی وجود دارد یعنی راهکار یکی است اما هدفها فرق می کند، در عین حال سیاست دولت ترامپ جواب نداده یعنی نه توافق و نه سرنگونی حاصل شد و از سوی دیگر پهپاد آنان نیز توسط ایران ساقط گردید.

ایزدی خاطر نشان کرد: هیات حاکمه آمریکا بواسطه ناکامی در سیاست خارجی خود در قبال ایران حتی از سوی برخی صهیونیستها نیز تحت فشار است.

وی گفت: با وجود این ناکامی ها ترامپ به دنبال فرصتی است که نشان دهد سیاست ها و مذاکراتش نتیجه داده و اثبات این موضوع زمانی محقق می شود که ما از مذاکره صحبت کنیم، مذاکره بازی در زمین ترامپ است.  

وی افزود: وقتی آقای ظریف چندی پیش در پاسخ به سوال خبرنگار آمریکایی امکان مذاکره موشکی را رد نکرده بود، بلافاصله وزارت خارجه آمریکا بیانیه داد که ایران برای اولین بار آمادگی مذاکره درحوزه موشکی دارد.

ایزدی اظهار داشت: صحبت های روز دوشنبه آقای روحانی مبنی بر احتمال مذاکره با آمریکا بر خلاف صحبت های قبلی ایشان مبنی بر اینکه دیوانگان با آمریکا مذاکره می کنند نیز همین معنا را می دهد، این صحبتها را رسانه ها و دولت آمریکا برجسته کردند، این دیدار به نفع آقای ترامپ است چرا که طی سه سال ریاست جمهوری وی آمریکا موفقیتی در سیاست خارجی خود بدست نیاورده است.

رئیس مجمع بین المللی اساتید مسلمان دانشگاه ها گفت: دعوای تجاری با چین و تداوم تنش ها با روسیه و کره شمالی هنوز وجود دارد ، با وجود همه مذاکرات با کره شمالی هنوز آنان اطلاع دقیقی از تعداد بمب های هسته ای این کشور ندارند ، از سوی دیگر با ونزوئلا که کشورضعیفی است تنشی را آغاز کردند که هنوز در آن مانده اند لذا سیاست خارجی آمریکا نتیجه مشخصی نداشته است.  

ایزدی افزود: اما اگر دیدار با آقای روحانی انجام شود ترامپ به عنوان تنها رئیس جمهوری آمریکا که با همتای ایرانی خود دیدار داشته می تواند از این دیدار به نفع سیاست خارجی خود بهره برداری کند، حالا چه عاید ایران می شود مشخص نیست ، هرچند براساس ادبیات خودشان هیچ سودی عاید ایران نمی شود.

وی اظهار داشت: اینکه رهبری می گویند مذاکره نمی کنیم از روی لجبازی نیست بلکه به این دلیل است که سیاست دولت ترامپ جواب نداده و تنها راه تغییر این سیاست اثبات ناکارآمدی سیاست خارجی آمریکا برای نخبگان این کشور است.

مجمع بین المللی اساتید مسلمان دانشگاه ها توسط جمعی ازنخبگان و اساتید دانشگاه های تهران تاسیس و به عنوان یک سازمان مردم نهاد ثبت شده است.

کار ویژه این مجمع ایجاد شبکه ای بین المللی از اساتید مسلمان و غیرمسلمان همفکر برای هم افزایی علمی، آموزشی، پژوهشی، فناوری و فرهنگی حول تمدن سازی نوین اسلامی است.

دومین همایش سراسری مسئولین کانون های بسیج اساتید دانشگاه آزاد اسلامی با حضور ۳۰۰ نفر که از دیروز در مشهد آغاز شده است تا هشتم شهریور ادامه دارد.

۳۲۲۱/۶۰۵۳

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =