کشور از چاپلوسی رنج می‌کشد
محسن اسماعیلی نفر دوم ایستاده از راست در رونمایی از کتاب مهروماه

تهران- ایرنا- نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری تاکید کرد: رنجی که کشور امروز از چاپلوسی می‌کشد، در مسائل دیگر نمی‌کشد.

محسن اسماعیلی عصر چهارشنبه در آیین رونمایی از کتابش با عنوان مهر و ماه در محل خبرگزاری ایکنا، افزود: حرف حق به دلیل هزینه داشتن، بیان نمی شود وگرنه همه چیز در این کشور برای پیشروی و توسعه آماده است.
ما نیازمند بازگشت به نظام اخلاقی اسلامی هستیم، ما با نهج البلاغه انقلاب کردیم، اما با نهج البلاغه کشور را اداره نکردیم. فراز و نشیب های زندگی اجتماعی و سیاسی مقداری ما را فراموشکار کرده است.
مراسم رونمایی از این کتاب که رساله‌ای در باب حقوق اجتماعی و احکام اخلاقی است، عصر امروز چهارشنبه (۶ شهریور) با حضور مولف کتاب و جمعی از شخصیت‌ها فرهنگی در خبرگزاری ایکنا برگزار شد.
محسن اسماعیلی، نویسنده کتاب در مقدمه و در باب چرایی و چگونگی نگارش این کتاب آورده است: پس از آن‌که رساله توضیح‌المسائل مرحوم استاد آیت‌الله حاج‌آقا مجتبی تهرانی به زبان فارسی منتشر شد، در یکی از ساعت‌های خوش به لطف خدا در محضر ایشان بودم؛ سخنی درباره لزوم بازنگری در رساله‌های احکام داشتم. شرح آن سخن این بود: رساله‌هایی که اکنون در اختیار مردم قرار می‌گیرد، حداقل نیازمند دو تغییر مهم است؛ نخست آن‌که باید برخی مسائل شاذ و گاهی غیرکاربردی از آن حذف شود و دیگر آن که بخشی به عنوان احکام اخلاقی و حتی ضروریات اعتقادی به آن افزوده شود.

این استاد دانشگاه و حقوقدان ادامه داد: تمرکز رساله‌های موجود بر احکام فقهی، خود به خود پیام‌آور اصالت انحصاری فقه و موجب به حاشیه راندن عقیده و اخلاق شده است. بسیاری افراد مؤمن و حقیقت‌جو گمان می‌کنند تنها واجبات و محرمات فقهی است که نباید فراموش شود؛ در حالی که اهمیت و تأثیر رعایت بایدها و نبایدهای عقیدتی و اخلاقی برای ساختن فرد و جامعه بسیار والاتر و بیشتر است و اصولا فقه منهای عقیده و اخلاق، نه انسان مطلوب را می‌سازد و نه اجتماع آرمانی را...

مولف کتاب و شاگرد برجسته آیت الله حاج آقا مجتبی تهرانی درباره انگیزه نوشتن کتاب «مهر و ماه» گفت: وقتی رساله توضیح المسائل مرحوم حاج آقا مجتبی تهرانی چاپ شد، به ایشان گفتم این توضیح المسائل که در جامعه منتشر می شود حداقل دو مشکل دارد؛ یکی اینکه مباحث کم ابتلا در آنها است که موجب می شود جوانها وقتی به این موارد برمی خوردند، بعضا توضیح المسائل را کنار بگذارند. دوم اینکه متاسفانه در اثر یک غفلت تاریخی، واژه فقه از معنای همه جانبه دینی تبدیل به احکام عملی شد؛ در حالی که مباحث ضروری تری در جامعه وجود دارد که در توضیح المسائل ها نیست اما مورد نیاز است و آن مسائل اخلاقی است و نیاز به توضیح المسائل اخلاقی داریم که مسائل و راهکارها به صورت شفاف در آن مطرح شود.
 نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه «بن مایه دین، اخلاق است»، خاطرنشان کرد: نماز و روزه بدون اخلاق فایده ندارد. آن کسی که دلش پر از آتش و کینه است هر چقدر هم نماز غفیله بخواند، چه فایده ای دارد؟ من طلبه هستم. بعضی ها در دوران ما هستند که به دنبال چیزی به نام معنویت نو (بدون فقه به دنبال معنویت رفتن) هستند اما من دنبال این نیستم. ممکن نیست کسی به اخلاق برسد مگر اینکه از فقه شروع کند.
این رزمنده دفاع مقدس افزود: نظام و رهبری و تشکیلات جمهوری اسلامی برای من فقط یک نظام سیاسی نیست بلکه این طریقی برای رسیدن به دورنمایی است که امام راحل ترسیم کردند. دنبال همان آرمان هایی هستم که بخاطر آنها زنده ماندم و آن، تعالی کشور و رشد مردم و توسعه نظامی است که امام خمینی (ره) پایه گذاری کرد.
 اسماعیلی افزود: رساله، راه و رسم زندگی ماست اما فقط این نیست. ارزشی که دین اسلام برای اخلاق قائل شده، اکسیر زندگی است. اما فکر می کنم نگاه ما نسبت به دین، کاریکاتوری شده و نظام ارزشگذاری و ترازوی ما با ترازوی شرع یکی نیست. در روایات آمده است که معیار و ملاک دیندار بودن یا دیندار نبودن افراد، حج و سجده و رکوع طولانی نیست بلکه وقتی می خواهید ببینید کسی دیندار است یا خیر، نگاه کنید که در گفتار و عمل راست می گوید یا خیر؛ امانتدار خوبی است یا خیر.
عضو سابق شورای نگهبان در ادامه خاطرنشان کرد: پست مدیریتی که در اختیار افراد قرار می گیرد امانت است. برای تشخیص دینداری فرد باید ببینید در پستی که به او داده اند امانتداری و رعایت اخلاق می کند یا خیر.
وی افزود: ما با نهج البلاغه انقلاب کردیم اما با نهج البلاغه کشور را اداره نکردیم. ما باید به اخلاق برگردیم و با مبانی اخلاق دینی آشنا شویم و بعد خودمان و جامعه را ارزیابی کنیم و ببینیم که چقدر با معیارها فاصله داریم.
نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری در پایان با تاکید بر بازگشت به اخلاق اسلامی، گفت: همه چیز برای اینکه کشور از این بهتر باشد آماده است اما رنجی که امروز کشور می برد از چاپلوسی و تقیه های بی مورد است؛ از اینکه حرف حق را چون هزینه دارد نمی زنیم. از طرفی هم گذشت یک ارزش بزرگ اخلاقی است اما در کشور یک اتفاقاتی می افتد که همه آنها که داعیه اخلاق دارند غیر اخلاقی عمل می کنند اما خیلی هایشان نمی دانند خلاف شرع و اخلاق عمل می کنند.
حمیدرضا طیبی رئیس جهاد دانشگاهی نیز با اشاره به ویژگی محسن اسماعیلی که همزمان دارای تحصیلات عالی حوزوی و دانشگاهی است، کتاب «مهر و ماه» را از نمونه‌ تلاش‌ها برای مستندسازی علم دانست.
رییس اسبق سازمان اسناد و کتابخانه ملی نیز با اشاره به بیش از ۳۰ سال آشنایی با ادبیات، فکر و منش محسن اسماعیلی، به الهام این مجتهد از آیت الله حاج آقا مجتبی تهرانی در مباحث اخلاقی اشاره کرد و گفت: حاج آقا مجتبی تهرانی در جلسات اخلاقی شان یک بحث اجتهادی درباره اخلاق را شروع کردند و روایات را با نیازهای روز تطبیق داده و بیان می کردند.
علی اکبر اشعری افزود: این مشهود است که آثار دکتر  اسماعیلی تحت تاثیر مباحث و اندیشه حاج آقا مجتبی تهرانی قرار دارد. بنابراین کتاب ها و بحث های او را نباید صرفا به عنوان یک کتاب نگاه کرد، بلکه یک رویکرد جدید در ورود به مباحث اخلاقی با توجه به نیازهای روز هستند.
مدیرعامل دفتر نشر فرهنگ اسلامی نیز در بیان نظرات خود درباره کتاب «مهر و ماه» اظهار داشت: این کتاب به نوعی سبک زندگی و شیوه زندگی را از منظر معارف اسلامی مطرح می کند که با محوریت حدیثی جامع از پیامبر (ص) درباره ۳۰ ویژگی اخلاقی است.
محسن چینی فروشان کتاب مهر و ماه را مورد نیاز جامعه امروز بویژه جوانان و دانشگاهیان دانست و خاطرنشان کرد: تا کنون حدود بیست و چند عنوان کتاب درباره سبک زندگی منتشر شده که عموما نظری یا ترجمه و توضیح احادیث و یا فرازهایی از آیات قرآن هستند اما اینکه جوانان برای زندگی سالم چگونه از احادیث استفاده کنند مهم است؛ که اسماعیلی در کتاب «مهر و ماه» به این موضوع و پرداخته است.
چینی فروشان با بیان اینکه در کتاب «مهر و ماه» درباره به روز و نزدیک شدن مفاهیم اخلاقی به شرایط روز تلاش شده است، تاکید کرد: این کتاب دارای مقدمه ای عالمانه و محققانه و تالیفی تکنیکی و پاکیزه است و در عین کاربردی بودن، دارای زبان قابل فهم برای عموم نیز است که هم می تواند منبع درسی دانشگاهی باشد و هم افراد علاقمند آن را مطالعه کنند.
مدیرعامل دفتر نشر فرهنگ اسلامی در پایان گفت: کتاب «مهر و ماه» با بیان ۱۵۴ مسئله پایان می پذیرد که در واقع فرجام کتاب، یک توضیح المسائل اخلاقی است. همانگونه که به توضیح المسائل فقهی نیاز داریم، به توضیح المسائل اخلاقی هم نیاز داریم که این کار را دکتر محسن اسماعیلی رقم زده است؛ چه اینکه وی را به عنوان حقوقدان، مجتهد و فردی متخلق به اخلاق می شناسیم که پدر معنوی شان هم شخصیتی مانند حاج آقا مجتبی تهرانی هستند.
 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =