معاون استاندار: دماوند قابلیت شکوفایی در حوزه گردشگری را دارد

تهران – ایرنا - معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری تهران با بیان اینکه شهرستان دماوند از جمله شهرستان‌های خاص و مورد توجه استان تهران است، گفت: دماوند با داشتن ظرفیت‌های مطلوب در حوزه گردشگری، می‌تواند در استان بدرخشد و الگویی برای دیگر شهرستان های استان و حتی کشور باشد.

به گزارش ایرنا، محمد تقی زاده روز چهارشنبه در حاشیه افتتاح پروژه های عمرانی و خدماتی شهرستان دماوند در پنجمین روز از هفته دولت، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر اظهار داشت: یکی از رویکردهای مهم مدیران در حوزه مدیریت شهر، توسعه همه جانبه شهرها در بخش های مختلف عمرانی، زیست محیطی، بهداشتی، درمانی، فرهنگی و ... است تا امکان شرایط زیست بهتر برای شهروندان فراهم شود.

وی ادامه داد: شهرستان دماوند از جمله شهرستان های ویژه در استان تهران است چراکه دارای نگرش گردشگری بوده و می توان یکی از محورهای اصلی توسعه و پیشرفت این منطقه دانست که برای تحقق این مهم نقش مسئولان مربوطه بسیار مهم و سنگین تر خواهد بود و توقع شهروندان، مسافران و گردشگران نیز بالاتر خواهد رفت.

این مقام مسئول با بیان اینکه برای تقویت حوزه گردشگری شهرستان باید زیرساخت لازم این بخش فراهم شود، خاطرنشان کرد: تقویت بخش گردشگری زمینه رونق اقتصادی، کاهش نرخ بیکاری و شکوفا شدن منطقه را فراهم می کند که در این راستا درنظر داریم کارگروه ویژه شرق استان تهران را با محوریت شهرستان های دماوند و فیروزکوه به دلیل داشتن پتانسیل ها و قابلیت های گردشگری و زیست محیطی تشکیل دهیم.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری تهران تصریح کرد: تاکید استاندار محترم تهران این است که برای رسیدن به توسعه متوازن و پایدار از همه ظرفیت های یک منطقه استفاده شود که این مهم نیازمند تهیه سند آمایشی است تا علاوه بر تقویت بخش دامی و کشاورزی، در حوزه گردشگری نیز موفق عمل کنیم.

تقی زاده یکی از زیرساخت های مهم بخش گردشگری را توسعه معابر درون شهری و برون شهری دانست و گفت: هر ساله شاهد حجم عظیمی از تردد خودروها به سمت شمال کشور از محورهای عبوری هراز و فیروزکوه هستیم که اگر بتوانیم برنامه ریزی مدونی داشته باشیم، بخش عمده ایی از گردشگران را می توان در شهرستان های دماوند و فیروزکوه میزبان بود.

وی بیان داشت: هم اکنون بیش از ۲۰ درصد جمعیت کشور مختص به استان تهران است و عمده اوقات فراغت خود را در استان های شمالی کشور و یا در مسیر به شمال می گذرانند که می توان از این ظرفیت به درستی استفاده کرد.

این مقام مسئول گفت: با پیگیری های صورت گرفته و قول وزیر محترم راه و شهرسازی انشالله شاهد احداث کمربندی شرق استان تهران خواهیم بود تا هم مردم شهرستان از آن بهره مند شوند و هم گردشگران با مشکلات ترافیکی مواجه نشوند.


زمین‌های فاقد بهره‌وری کشاورزی، فرصت مناسبی برای بسط و توسعه گردشگری هستند
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری تهران گفت: اراضی فاقد بهره وری کشاورزی که دارای کلاس خاک پایینی هستند، فرصت مناسبی برای بسط و توسعه گردشگری هستند.
وی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به موضوع تغییر کاربری اراضی کشاورزی به گردشگری، اظهار داشت: شهرستان دماوند به دلیل داشتن شرایط خوب زیست محیطی، وجود باغات و بخش کشاورزی، می تواند در خدمت گردشگری قرار گیرد.

تقی زاده ادامه داد: با توجه به اینکه عملکرد قالب شهرستان دماوند گردشگری است، برخی از اراضی کشاورزی که کلاس خاک آن با اعلام نظر کارشناسان امور اراضی و جهاد کشاورزی از ارزش پایین تری برخوردار باشند، در کمیسیون ها و کارگروه های زیربنایی جهت تغییر کاربری با هدف توسعه شهرستان در بخش گردشگری، حمایت می شوند.

وی خاطرنشان کرد: بخشی از اراضی که ملی و تحت نظر منابع طبیعی می باشد با تمهیدات اندیشیده شده به صورت اجاره بلند ملت واگذار و اراضی که مختص به بخش خصوصی باشد، خود از آن بهره مند می شود.

فرصت ۳ ماهه برای ارزیابی طرح جدید کاهش آلودگی هوای پایتخت

معاون استاندار تهران با اشاره به طرح جدید کاهش آلودگی هوای پایتخت، خاطرنشان کرد: موضوع طرح کاهش آلودگی هوا در شورای ترافیک استان تهران، مورد بحث و بررسی قرار گرفت اما با توجه به جدید بودن طرح و تقارن آغاز اجرای آن با سفرهای تابستانی مردم تهران و همچنین تعطیلات تابستانی مدارس، یک مقطع زمانی سه ماهه را برای ارزیابی و برون ‌داد طرح جدید قائل شدیم که در شهر تهران اجرایی شود.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه در شهریور شاهد اوج سفرهای درون شهری و آغاز سال تحصیلی در تهران خواهیم بود و این مهم خود موجب گره‌های ترافیکی می شود، در این راستا ارزیابی را در یک مقطع یک ماهه بعد از این ایام بررسی خواهیم کرد که آیا این طرح موجب کاهش آلاینده ها خواهد رسید یا نه و اگر نرسد قطعا در طرح تجدید نظر خواهیم کرد.

افتتاح بیش از ۸۰۰ پروژه در شهرستان های استان تهران

تقی زاده همچنین به افتتاح پروژه های عمرانی و خدماتی هفته دولت در شهرستان‌های استان تهران اشاره کرد و گفت: همزمان با هفته دولت بیش از ۸۰۰ پروژه با اعتباری بالغ بر سه هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در حوزه‌های عمرانی، اقتصادی، خدماتی و تولیدی در محدوده شهرها و روستاها از محل اعتبارات ملی، منطقه ایی و محلی مورد بهره برداری قرار گرفت.

وی افزود: این پروژه‌ها در حوزه های مختلف تولیدی، اقتصادی و اشتغال‌زایی بوده و به موجب بهره‌برداری از این پروژه‌ها، بیش از ۱۲ هزار اشتغال در استان تهران ایجاد می شود؛ همچنین پروژه های در حوزه ورزشی، پارک‌ها، اماکن عمومی، فرهنگ‌سراها، کتابخانه‌ها، اماکن مذهبی و ... در این ایام افتتاح شد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار تهران تأکید کرد: از بین پروژه های مطرح استان تهران در هفته دولت، شاهد بهره برداری پروژه های خدماتی بخش خصوصی نیز بودیم که البته یکی از رویکردهای ما در استان تهران، ایجاد بسترهای لازم برای مشارکت بخش خصوصی و عدم تصدی‌گری دستگاه‌های دولتی است تا شاهد مشارکت فعالانه تر بخش خصوصی در حوزه‌های اقتصادی و مالی باشیم و ضمن انتفاع لازم برای این بخش، شرایط و ظرفیت مالی خوبی برای استان تهران ایجاد شود.

بهره برداری و کلنگ زنی از ۱۳ پروژه عمرانی و خدماتی در پنجمین روز از هفته دولت

مجید صفری، فرماندار شهرستان دماوند نیز گفت: همزمان با پنجمین روز از هفته دولت، بوستان مسکن مهر مهرآباد بخش رودهن به مساحت ۳۵۰۰ متر و اعتباری بالغ بر ۸۵۰ میلیون تومان افتتاح شد.

وی ادامه داد: همچنین بوستان سجادیان شهر رودهن نیز امروز با حضور معاون عمرانی استانداری تهران به مساحت ۲۴۰۰مترمربع و با اعتباری بالغ بر ۷۰۰ میلیون تومان مورد بهره برداری قرار گفت.

افتتاح و کلنگ زنی ۱۱ پروژه شهرداری دماوند

همچنین عباس صفری، شهردار دماوند با اشاره به افتتاح ۱۱ پروژه شهرداری این شهر با اعتباری بالغ بر ۴۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان، اظهار داشت: از جمله پروژه های مهم این نهاد در هفته دولت، تصفیه خانه کشتارگاه با اعتباری بالغ بر ۲.۵ میلیارد تومان بود که این پروژه دارای ظرفیت ۱۲۰ مترمکعب در شبانه روز جهت آبیاری فضای سبز با کاهش آلودگی ۹۰درصد به روش تلفیقی بی هوازی و هوازی به بهره برداری رسید.

وی به پروژه ساماندهی گلزار شهدای محله درویش با اعتباری بالغ بر ۷۰۰ میلیون تومان اشاره کرد و گفت: ساماندهی ساختمان کشتارگاه با اعتباری بالغ بر یک میلیارد تومان و اجرای فاز دوم پروژه یادگار امام(ره) با اعتباری بالغ بر ۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان شامل ۲هزار متر احداث نهر، ۲هزار متر تک جدول، ۱۸ هزار مترمربع آسفالت و خاکبرداری و کوه بری از دیگر پروژه های این نهاد شهری بود.

صفری به اجرای پروژه المان میدان نور ولایت با اعتباری بالغ بر ۴۰۰ میلیون تومان، افتتاح ایستگاه تاکسی میدان ۱۷ شهریور با اعتبار ۷۰۰ میلیون تومانی، آسفالت فاز دوم مرکز تفکیک زباله گندک با اعتباری بالغ بر ۳ میلیارد تومان، ساماندهی شهرک البرز شمالی منطقه مشاء با مشارکتی مردمی به میزان ۷۰۰ میلیون تومان اعتبار و اجرای ۱۴۰۰ مترمربع زیرسازی و آسفالت، ۲۰۰متر نهر و ۳۰۰ متر تک جدول مورد بهره برداری قرار گرفت.

شهردار دماوند همچنین به افتتاح ساختمان خانه بهداشت خیرساز مشاء با اعتباری بالغ بر یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان، پیاده روسازی بلوار باهنر و رجایی جنوبی با اعتبار ۴۵۰ میلیون تومانی و کلنگ زنی پل روگذر جاده تهران به دماوند در محل اتصال ۶۰ متری بلوار بعثت با برآورد اعتباری ۳۰ میلیارد تومان بطول یکصد متر با هدف کاهش حجم ترافیک خودروهای ورودی به شهر دماوند از تهران و هدایت به سمت بلوار بعثت و همچنین ایجاد راه دسترسی از انتهای بلوار به سمت فیروزکوه از دیگر پروژه های این نهاد دانست.

احمد عباسی، معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید شهرستان‌های استان تهران نیز در این مراسم به ایرنا گفت: شهرستان دماوند دارای ۵۶ گلزارشهدا است که امروز آخرین گلزار شهدای شهرستان با همکاری شهرداری، بنیاد شهید و امور ایثارگران و دیگر نهادهای شهرستان با اعتباری بالغ بر ۷۰۰ میلیون تومان ساماندهی شد.

وی ادامه داد: امسال در هفته دولت، در سطح استان تهران ساماندهی چهار گلزار شهدا در دستور کار قرار گرفت.

تهرام/۷۲۴۶//۱۳۴۸

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =