۶ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۰۱
کد خبرنگار: 2237
کد خبر: 83455911
۰ نفر

برچسب‌ها

موفقیت پلیس در برخورد با کشف حجاب در خودروها

رشت -ایرنا - جانشین فرمانده نیروی انتظامی گفت: پلیس در اجرای طرح ناظر یک مربوط به برخورد با کشف حجاب در خودروها،  بین ۲۵ تا ۹۰ درصد موفقیت داشته است.

به گزارش خبرنگار ایرنا سردار ایوب سلیمانی  روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران گیلان با اشاره به اینکه نیروی انتظامی طرح سه گانه ای تحت عنوان ناظر یک، دو و سه دارد ، تصریح کرد: طرح ناظر یک  را امسال در چارچوب قانون عملیاتی کردیم؛ حرف پلیس این بود که کشف حجاب براساس قانون جرم است و  هدفگذاری را  بر کشف حجاب در خودرو قرار دادیم و از آنجایی که  کشف حجاب نیز براساس قانون در خودرو جرم است، پلیس هم با این موضوع در هر مکان، هر زمان و هرکسی که باشد، برخورد خواهد کرد.

وی تصریح کرد: با همکاری بسیار خوب سرنشینان خودروها و طبق معدل ، در شهرهای مختلف بین ۲۵ تا ۹۰ درصد در این طرح موفقیت داشته ایم که  در این راستا، در همه جا دوربین ها ، چشم ها و پلیس را داریم که در معابر حضور دارند.

 وی با تاکید بر اینکه این آماری که ارائه می دهیم ، قابل اتکاست، تصریح کرد: در عمده استان های کشور بیش از ۸۰ درصد و در تهران بین ۴۰ تا ۵۰ درصد موفقیت داشته ایم.

سردار سلیمانی با اشاره به تذکر مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه حجاب یک امر شرعی است و مدیران دستور دهند در محیط های دولتی این مهم  رعایت شود ، اظهار کرد:  مرحله دوم این طرح به عنوان  ناظر ۲  مربوط به اماکن عمومی اعم از دولتی و بخش های عمومی همچون شهرداری ها و سایر سازمان های اقماری یا خصوصی که خدمات عمومی به مردم ارائه می کند همچون فروشگاه های بزرگ و طرح های سالم سازی دریاست که باید در انها هنجارها و قانون کشور رعایت شود و در این طرح مخاطب اول ما ، مدیران و مسئولان کشور هستند.

وی ادامه داد: تا کنون این طرح را به صورت آزمونه طی یکی دو ماه در مکان های خاصی در کشور اجرا کرده ایم و با همکاری مناسبی که مسئولان آن مجموعه ها داشتند و همکاری مردم توفیق خوبی داشتیم و از این هفته  این طرح در سراسر کشور اجرا می شود و در جاهایی که وجه عمومی آنجا غلبه بیشتری دارد، حضور و رصد ما جدی تر خواهد بود.

 ۷۶ درصد مغروقان در  زمان مواج و نیمه مواج بودن دریا و شب هنگام شنا می کرده اند

سردار سلیمانی  با بیان اینکه طرح سالم سازی دریا از طرح هاییست که هر ساله نیروی انتظامی در شمال کشور انجام می دهد ، گفت :  امسال دو پیش بینی داشتیم که  هر دو محقق شد و از اینرو از قبل آمادگی مان را بیشتر کردیم.

وی تصریح کرد:  پیش بینی کردیم که حجم مسافرت ها امسال به شمال بیشتر شود و دلیل آن این بود که ماه محرم از دهه اول شهریورماه شروع می شود و پیک مسافرت ها در شهریوربه  سمت مردادماه هدایت شد.

وی با اشاره به اینکه نیروی انتظامی مسئول نظم و امنیت است، تصریح کرد: در این رابطه ظرفیت سازی خوبی کردیم و اقدامات مفصلی انجام شد و امروز که دو سوم زمان اجرای طرح تقریبا به اتمام رسیده ، ارزیابی اولیه ما اینست که معدل کار مثبت باشد؛ ضمن اینکه در جاهایی مشکلاتی بروز کرده و در جاهایی وضعیت بهتر شده و پیش بینی ها این بود که ۲۰ تا ۳۰ درصد مشکلات بیشتر شود اما امروز می توانیم بگوییم در معدل، وضعیت از سال گذشته تا حدی بهتر است.

سردار سلیمانی ادامه داد:  درخواست ما کاهش مناطق ممنوعه و تقویت طرح های مصوب، توسعه زیر ساخت ها و تحت پوشش قرار گرفتن تفرجگاه ها بود و اینکه فعالیت در تفرجگاه ها با مجوز باشد و افرادی که صلاحیت لازم را داشته اند، تایید شوند.

وی خاطرنشان کرد: هر چند تعداد مغروقان در استان های گیلان و مازندران کاهش یافته ولی نکته مهم ۷۶ درصد آنها در مواقعی که دریا مواج یا نیمه مواج بوده و یا شب ها به دریا رفته اند که نباید می رفتند؛ متولی مجموعه ها باید جلوگیری می کردند که نکردند یا باید به موقع گزارش می دادند که ندادند و در همه جا برای ما مقدور نیست که حضور داشته باشیم. 

وی خاطرنشان کرد: اگر همکاری ها در حد انتظار انجام می شد امسال  شرایط  ما با  برنامه ریزی هایی که کرده بودیم ، قطعا بسیار بهتر از سال قبل می بود ولی در همین حد کار و همکاری که انجام  شده؛ شرایط را به طور نسبی بهتر از پارسال می دانیم.

به گفته سردار سلیمانی؛ اصرار داشتیم طرح های سالم سازی دریا توسعه یابد تا  مردم دسترسی راحت تری به دریا داشته باشند چرا که مردم  هم تمایلی به رفتن در مناطق ممنوعه ندارند اما یا ظرفیت طرح ها کامل شده و یا زیر ساخت ها درست نیست و نیازمندی های آنان را برطرف نمی کند حال اینکه مردم باید بتوانند در کوتاه ترین زمان به  بهترین امکانات دسترسی داشته باشند؛ ضمن اینکه هنجارها را نیز رعایت کنند.

 مسافران  حرمت ماه محرم را حفظ کنند

وی با اشاره به در پیش بودن ماه محرم تصریح کرد: علاوه بر تقیدات مردم به ارزش ها ، اعتقاد و علقه و حس عاطفی عمیقی نسبت به ماه محرم و دهه اول این ماه عزیز وجود دارد و پیش بینی می کنیم که مسافرت ها با فرا رسیدن محرم تا حدودی کاهش  یابد.

وی اظهار داشت :  البته در هر حال باید  حرمت ماه محرم و ارزش های دینی حفظ شود و مسئولان استان نیز فضا را آکنده از عطر حسینی کنند.

کاهش جانباختگان جاده ای و معابر شهری در گیلان

جانشین فرمانده ناجا به تصادفات خودرویی نیز اشاره و تصریح کرد: امسال بین هشت تا ۱۲ درصد  مسافرت ها به سمت شمال کشور بیشتر شد  اما  در تصادفات خودرویی با کاهش جانباختگان بویژه در گیلان حدود ۱۲ درصد کاهش جانباختگان جاده ای و معابر شهری همراه بودیم که در این رابطه  از همکاری رانندگان، مسئولان شهری و راهداری و پلیس تشکر می کنیم چرا که برخلاف پیش بینی ها مبنی بر افزایش حجم تصادفات، این کاهش را شاهد هستیم.

 کاهش  تعداد مغروقان  در سالجاری و نجات ۹۹۰ نفر توسط دریابانی ناجا

 سردار سلیمانی همچنین گفت:  پارسال تا این موقع ۲۴ نفر فوتی  ناشی از غرق شدگی در دریا داشتیم که با مقایسه ۲۱ نفر  غرقی طی امسال، شاهد کاهش مغروقان هستیم ضمن اینکه به دریابانی ها در گیلان و مازندران ابلاغ کرده ایم که با همه  امکانات لازم گشت دریایی را تا عمق توسعه دهند و تجهیزات  و شناورهای لازم را در اختیارشان بگذارند که براساس گزارشی که امروز ارائه شد، دریابانی ما  بیش از ۹۹۰  نفر در معرض غرق شدن و یا شرایط خطر  را نجات داده اند که همه  غرق شدگان در مناطق  ممنوعه شنا بودند.

با متعرضان  و برهم زنندگان آرامش مردم با جدیت برخورد می شود

سردار سلیمانی با اشاره به اینکه از نظر پلیس همه ماموریت ها  مهم   اما بعضی مهم تر است ، اظهار داشت: یکی از مواردی که  برنمی تابیم عربده کشی در مکان های عمومی و زور و بازو نشان دادن و تعرض به مال و اموال و  ناموس مردم است و در هر جایی که حضور داشته باشیم اگر با این پدیده مواجه شویم، از همه ظرفیت ها برای مقابله با این افراد استفاده می کنیم.

وی اضافه کرد: همچنین با استفاده از رصد و پایش اطلاعاتی، پیش بینی و پیشگیری نیز انجام می دهیم و در صورت دریافت گزارشی مبنی بر وقوع این پدیده، در کوتاهترین زمان ممکن متعرضان به مردم را شناسایی کرده و  در اختیار مراجع قانونی و قضایی کشور قرار می دهیم.

 سردار سلیمانی در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران درباره  هشت کیلومتر باقی مانده آزاد راه رشت - قزوین در محدوده رودبار تصریح کرد: وزارت راه و شهرسازی برای تکمیل این قطعه از مسیر مصمم و این موضوع از مطالبات اصلی ناجا از وزارت راه بوده است.

وی درباره ایمنی خودروها نیز گفت: قول داده شده درباره خودروها کارهای موثری  انجام شود و مطالبه پلیس نیز  ایمنی همه خودروها و رعایت نیازهای سرنشینان در طراحی ، ساخت خودروها و استحکام آنهاست؛ ضمن اینکه اشکالات را نیز  شناسایی و منعکس کرده و پیگیری می کنیم.

وی به حضورش در دو جلسه در رشت نیز اشاره کرد و گفت: در همایش سراسری استان در حوزه کلانتری ها و پاسگاه ها و دیگری در جلسه  مربوط به طرح سالم سازی دریا  شرکت کردم؛ پلیس دو ساحت کلی برای بخش کلانتری ها و پاسگاه ها دارد و آنجایی که با قانون شکنان و متعرضان به آرامش جامعه مواجه شود؛ با صلابت و اقتدار برخورد می کند .

جانشین فرمانده ناجا تصریح کرد: ساحت اصلی پلیس خدمتگزاری به مردم است و در این رابطه ، ۲۰ درصد از  خدمات به مردم از طریق پلیس ارائه می شود ضمن آنکه کلانتری ها خط تماس نیروی انتظامی با مردم هستند و با تقویت زیرساخت ها از جمله امکانات و خودروها ، فناوری های نوین و هوشمند سازی بدنبال ارائه خدمات با سرعت و سهولت هستیم.

سردار سلیمانی گفت: در حوزه زیرساخت ها کارهای مفصلی انجام داده ایم و در جهت ارتقاء امنیت ، جلب آرامش و نظم و امنیت اجتماعی در حوزه های مختلف برای خدمتگزاری بی منت به مردم، حفظ شأن و کرامت آنان اهتمام داشته ایم.

به گفته جانشین فرمانده ناجا، طبق گزارش ها، میانگین رضایتمندی مردم از پلیس بالای ۷۷  درصد است؛ این آمار ما را راضی نمی کند و با توسعه تجهیزات ، امکانات، آموزش و تربیت کارکنان، استفاده از روش های نوین و گام نهادن در مسیر هوشمندسازی، امیدواریم روز به روز شاهد ارتقاء خدمتگزاری پلیس به مردم باشیم.

۷۲۹۶/۲۰۰۷

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =