۶ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۵۰
کد خبرنگار: 2969
کد خبر: 83455896
۰ نفر

برچسب‌ها

تازه‌ترین دستاوردهای هوایی روسیه در ماکس۲۰۱۹

مسکو – ایرنا – نمایشگاه بین‌المللی هوافضای روسیه به نام ماکس۲۰۱۹ در حالی از دیروز سه‌شنبه در مرکز نمایشگاه های هوایی شهر ژوکوفسکی در حومه شرقی پایتخت روسیه آغاز بکار کرده است که روس‌ها آخرین دستاوردهای هوایی خود را در آن به نمایش گذاشته‌اند.

نمایشگاه ماکس روسیه از سال ۱۹۹۲ به صورت دوسالانه برگزار می‌شود، امسال نیز برای سومین دوره است که با وجود تحریم‌های غرب به رهبری آمریکا علیه روسیه، کرملین این نمایشگاه را برپا کرده و چین هم به عنوان شریک روسیه در این نمایشگاه معرفی شده‌ است.

در ادامه نگاهی به تازه‌ترین دستاوردهای روسیه ارایه شده در این نمایشگاه می‌پردازیم.

هواپیمای مسافربری جدید ام.اس-۲۱
 

هواپیمای مسافربری ام.اس-۲۱ هواپیمای جدید روسیه است که در زمان حاضر مراحل آزمایش خود را می گذراند و طراحی و ساخت آن از سال ۲۰۰۸ آغاز شده والبته تولید انبوه آن تا کنون چند بار به تعویق افتاده است.
در نمایشگاه هوافضای ماکس روسیه سه فروند هواپیمای ام.اس-۲۱ شرکت دارند و در چارچوب برنامه‌های این نمایشگاه به نمایش در می‌آیند.

شرکت ایرکوت سازنده هواپیمای ام.اس-۲۱ قصد دارد پس از گرفتن مجوز پرواز برای این هواپیما تولید انبوه ان را آغاز کرده و در وهله اول به شرکت های هوایی روسی از جمله ایروفلوت و نوردویند بفروشد.
هواپیمای ام.اس ـ۲۱ در دو مدل ام اس ـ۲۱ ـ ۲۰۰ با گنجایش ۱۳۲ تا ۱۶۵ مسافر و ام.اس ـ۲۱ ـ ۳۰۰ با گنجایش ۱۶۳ تا ۲۱۱ مسافر ساخته می‌شود که قابل بهره‌برداری در هر شرایط آب و هوایی است.
   
هواپیمای مسافربری ساخت روسیه و چین

در نمایشگاه ماکس امسال بیش از ۲۰ شرکت چینی حضور دارند و مهم ترین محصول عرضه شده در سالن ویژه چین، هواپیمای مسافربری دورپرواز اس.ار۹۲۹
است که ساخت مشترک روسیه و چین است.

در ساخت این هواپیما چندین طراح روسی و چینی شرکت دارند و برای نخستین بار در سال ۲۰۱۸ ماکت این هواپیمای جدید در نمایشگاه هوایی چین به نمایش درآمد.

جنگنده سوخو-۵۷
جنگنده سوخو-۵۷ جنگنده نسل پنجم روسیه است که برای نخستین بار در نمایشگاه هوافضای ماکس در معرض دید مردم قرار می گیرد و علاوه بر قرار گرفتن یک هواپیما در سالن ویژه نمایشگاه، در برنامه پروازهای ماکس نیز شرکت می کند.

در نخستین روز نمایشگاه ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه زمان ویژه‌ای را برای نمایش این هواپیما به رجب طیب اردوغان اختصاص داد.


تولید جنگنده نسل پنجم سوخو-۵۷ با قابلیت رادار گریزی از اوایل سال۲۰۰۱ میلادی آغاز شد و در ژانویه سال ۲۰۱۰ میلادی با یک پرواز نمایشی رونمایی شد.
قرار است این جنگنده از سال ۲۰۱۹ میلادی در نیروی هوایی روسیه بکار گرفته شود.

همچنین مدل‌های دیگری از جنگنده سوخو-۵۷ روسیه با موتورهای پیشرفته‌تر تا سال ۲۰۲۵ در نیروی هوای روسیه بکار گرفته می‌شود.
نیروی هوایی روسیه قصد دارد اولین مجموعه از ۱۲ جنگنده سوخو-۵۷ را در سال ۲۰۱۹ در اختیار بگیرد.
پیشتر مقامات نظامی روسیه اعلام کردند جدیدترین جنگنده نسل پنجم «تی-۵۰» این کشور که به سوخو-۵۷ معروف است، هر هدف زمینی یا هوایی دشمن را در کمتر از ۹۰ ثانیه منهدم می‌کند.
این جنگنده چند منظوره از دو موتور قدرتمند برخوردار است و به واسطه سیستم آویونیک و رادارگریزی امکان برتری هوایی در جنگ‌ها را برای خود فراهم می‌کند.

هواپیمای سوختگیری ایل-۷۸ام-۹۰ای
برای نخستین بار در نمایشگاه ماکس هواپیمای جدید سوختگیری روسیه به نام ایل- ۷۸ام-۹۰ای به نمایش در آمده است.

این نخستین هواپیمای سوختگیری هوایی روسیه است که پس از فروپاشی شوروی در سال ۱۹۹۱ تولید شد.
پروازهای آزمایشی این هواپیما در ماه دسامبر سال ۲۰۱۸ آغاز شد و انتظار می‌رود بزودی پس از صدور مجوز پرواز، تولید انبوه آن آغاز شود.

بالگرد چندمنظوره کا-۶۲
بالگرد چندمنظوره کا-۶۲ پرنده‌ جدید روسیه است که در کارخانه بالگردسازی کازان پایتخت جمهوری تاتارستان در منطقه ولگای روسیه ساخته می‌شود.
بالگرد کا-۶۲ در سالن شرکت ورتالوتوف راسیی وابسته به شرکت دولتی روس تخ به نمایش در آمده است.
این بالگرد در برنامه پروازهای نمایشگاه بین‌المللی ماکس به پرواز درخواهد آمد.

گفتنی است، نمایشگاه بین‌المللی هوافضای روسیه به نام ماکس۲۰۱۹ با حضور ایران و ۱۶ کشور دیگر از پنجم تا دهم شهریور در شهر ژوکوفسکی در حومه مسکو برگزار می‌شود.
مطابق برنامه اعلام شده ۲۷ اوت (پنجم شهریور) بازدید مقامات رسمی، ۲۷ تا ۲۹ اوت (پنجم تا هفتم شهریور) روزهای بازدید بازرگانان و از ۳۰ اوت لغایت ۱ دسامبر (هشتم تا دهم شهریور) برای بازدید عموم است.
در نمایشگاه امسال بیش از ۳۴۰ شرکت از جمله جمهوری اسلامی ایران شرکت می‌کنند و آخرین دستاورهایی هوایی و فضایی خود را به نمایش گذاشته‌اند.

نمایشگاه ماکس روسیه از سال ۱۹۹۲ به صورت دوسالانه برگزار می‌شود و علاوه بر شرکت سازندگان محصولات هوایی و فضایی، بزرگترین سمپوزیوم طراحان روسیه و دیگر کشورها برای تبادل تجربیات است.
ایران همواره در نمایشگاه‌های ماکس روسیه حضور فعال داشته است.
در نمایشگاه امسال، هیات ایرانی به ریاست امیرسرتیپ عبدالکریم بنی طرفی معاون وزیر دفاع و رئیس سازمان صنایع هوایی ایران شرکت دارد.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =