سرقت آثار واجد ارزش شهر از شهرداری و نیروهای انتظامی پذیرفته نیست

تهران - ایرنا - «احمد مسجدجامعی» عضو شورای اسلامی شهر تهران در واکنش به سرقت سردیس قیصر امین‌پور گفت:‌ سرقت آثار واجد ارزش شهر از شهرداری و نیروهای انتظامی پذیرفته نیست.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا مسجد جامعی در متنی که دفتر این عضو شورای اسلامی شهر تهران در اختیار رسانه ها قرار داد؛ ‌ افزود: از شهرداری و نیروهای امنیتی پذیرفته نیست که آثار و نمادهایی مانند سردیس قیصر امین‌پور که برای شهر ارزشمند است به سرقت برود و سارق یا سارقان این آثار پیدا نشوند، چون این آثار از جنس چیزهای دیگری نیست که در شهر سرقت می‌شود.
وی خاطرنشان‌کرد: قیصر امین‌پور از نمادهای شعر معاصر ایران است و از شاعران پیشرو ادب معاصر است که پس از انقلاب اسلامی نامش سر زبان‌ها افتاد و بر میدانی از شهر گذارده شد؛ نخستین اشتباه این بود که میدان قیصر امین‌پور تبدیل به چهارراه شد چون میدان در کالبد شهری و حافظه جمعی متفاوت با چهارراه است و میدان معنا و مفهوم گسترده‌تری دارد؛ من همان موقع هم نسبت به این موضوع تذکر دادم و مخالفت کردم.
این عضو شورای شهر تهران، با بیان اینکه اهمیت شخصیت و آثار امین‌پور آنقدر بود که در زمان حیاتش هم چند نوبت پیشنهاد کرده بودیم نامش بر مکانی گذاشته شود، تصریح کرد: شاید حس شاعرانه قیصر به او می‌گفت که ممکن است چنین اتفاق‌هایی برای نمادهایی به نام او بیفتد که همواره مانع می‌شد این نامگذاری اتفاق بیفتد.
مسجدجامعی همچنین گفت: از شهرداری و نیروی انتظامی انتظار می‌رود که برای حفاظت از مجسمه‌های شهری اقدام قاطع‌تری کنند و این نقص را در فعالیت‌های حفاظتی جبران کنند چرا که این اولین بار نیست که چنین سرقتی رخ می‌دهد.

قیصر امین‌پور زاده ۲ اردیبهشت ماه ۱۳۳۸، ‌ نویسنده، مدرس دانشگاه و شاعر معاصر ایرانی بود؛  او یکی از تأثیرگذارترین شاعران مرد در دوره انقلاب اسلامی بود که ۸ آبان‌ماه سال ۱۳۸۶ درگذشت.

سردیس این شاعر فقید معاصر، که در سال ۱۳۹۲ در میدانی به نام او در سعادت‌آباد تهران نصب شده بود، شامگاه یکشنبه، سوم شهریور، دزدیده شد.
پیروز حناچی، شهردار تهران، نیز در واکنش به خبر دزدیده شدن مجسمه قیصر امین‌پور گفت: «ما در زمینه گم شدن دریچه‌های چدنی کف خیابان هم مسئله داریم که باید پیگیری و حل شود.»

تهرام/۷۲۴۴//۱۳۴۸

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =