۶ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۲۶
کد خبرنگار: 2111
کد خبر: 83455863
۴ نفر

برچسب‌ها

به رزی نساران

سنندج - ایرنا - کتاب «به رزی نساران» نوشته استاد حسن معمار است که در سال ۱۳۹۸ توسط انتشارات سوره مهر حوزه هنری در ۱۸۶ صفحه با تیراژ ۱۲۵۰ نسخه منتشر شده است.

موضوع این کتاب، بیجار و مرور خاطرات زندگی در این منطقه است که به زبان نظم و گویش گروسی اصیل نقل و نوشته شده است.

کتاب شعر به رزی نساران اثری منظوم از هنرمند بیجاری حسن معمار است که با گویش گروسی،  فرهنگ و تاریخ بیجار را در دوره های قدیم به رشته تصویر در آورده است.

در این کتاب ۱۸۶ صفحه ای که با تیراژ ۱۲۵۰ نسخه به همراه لوح فشرده توسط انتشارات سوره مهر حوزه هنری روانه بازار گردیده است،  شاعر در بخش های مختلف ضمن معرفی اماکن قدیمی و مهم بیجار، لالایی ها و مراسم مختلف در مناسبت ها و مهمانی ها، کوچه ها و محلات بیجار را با یادی از بزرگان و درگذشتگان مشهور کهن دیار گروس، بازی های بومی و محلی، شب نشینی های تابستان و پاییز و شب چله زمستان، باغ ها و بوستان ها و ... را به نظم در آورده است.  

این کتاب که با قیمت ۲۵۰ هزار ریال به بازار عرضه گردیده، شاعر با صدای خود در قالب یک لوح فشرده با همکاری سیدرضا سیدفاتحی،  میکس و ضبط صدا، مقدمه و گویندگی خانم دنیا هاشمی و موسیقی محمد شکری، اشعار منظوم را با گویش گروسی خوانش و در اختیار علاقه مندان قرار داده است.

استاد حسن معمار، شاعر طنز پرداز گروسی که از طبع بالایی برخودار است، در طول یک دهه اخیر در بسیاری از مراسم ها و فعالیت های فرهنگی حضور داشته و این کتاب، اولین کار انتشاراتی و مکتوبات است.  

اولین کتاب فروشی در بیجار توسط استاد فریدونی در سال ۱۳۲۲ افتتاح شد و در حال حاضر چهار کتاب فروشی و ۲ کتابخانه عمومی نیر در این شهر فعال هستند.

شهرستان ۸۹ هزار نفری بیجار در ۱۴۲ کیلومتری شرق شهر سنندج مرکز استان کردستان واقع است.

۹۹۴۳/۹۱۰۲

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =