آمریکا برخلاف معاهده‌های بین‌المللی، مانع توسعه کارهای بشردوستانه است

زنجان - ایرنا - رئیس جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران گفت: براساس کنوانسیون‌های (معاهده) بین المللی تحریم‌ها نباید به کارهای بشردوستانه آسیب برساند، اما متاسفانه بر خلاف این اصل کشورهایی نظیر آمریکا از تجهیز هلال احمر بویژه بالگرد که در امداد هوایی نقش اثرگذاری دارد، کارشکنی می‌کند.

علی اصغر پیوندی روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران زنجانی افزود: سه فروند بالگرد جدید با اعتبار حدود ۱۷ میلیون یورو به ناوگان امدادهوایی این جمعیت اضافه می شود که در زمان حاضر منابع لازم برای خرید آن تامین شده است.

وی اظهار داشت این جمعیت  در سال های گذشته با وارد کردن خودرو های امداد گر، خودرو نجات به تعداد ۷۰ دستگاه خریداری و بین استان های مختلف و شعبات این جمعیت توزیع کرد و به تازگی نیز ۷۹  خودروی کمک کش از طریق منابع دولتی تامین کرده است.

این مسئول ادامه داد: هلال احمر در گسترش تیم های واکنش سریع نیز نه تنها در مراکز استان بلکه  در شهرستان های بزرگ نیز اقدامات توسعه ای را مد نظر قرار داده تا بتوان در کوتاهترین زمان ممکن موثرترین و سریع ترنی کمک انسانی را در حوادث ارائه داد که یک کمک جدی محسوب می شود.

پیوندی، با تاکید بر اینکه مشارکت مردم در حواث نقش بی بدیلی دارند، ادامه داد: بر این مبنا آموزش های همگانی توسط این جمعیت مورد توجه قرار گرفته اما  ارگان های دیگر از قبیل  رسانه ها نیز باید به این مقوله مهم توجه  ویژه ای داشته باشند و  راههای مقابله با حوادث را فرا بگیرند تا کمک رسانی بیش از گذشته ترویج شود.

وی اضافه کرد: این جمعیت به روز رسانی تجهیزات موردنیاز را با توجه به محدودیت منابع مورد تاوجه قرار داده، هر چند  اقداماتی انجام گرفته که امیدواریم این مهم در آینده  کمک های جدی تر انجام بگیرد و ناوگان بیش از گذشته مجهز شود.

پیوندی ادامه داد: در این میان برای خرید لوازم و تجهیزات مورد نیاز این نهاد غیر دولتی  منابع مالی بالایی می خواهد و نمی توان رقم خاصی مشخص تعیین کرد.

وی اضافه کرد: در  زمان  حاضر ۷.۸ درصد جمعت کشورمان آموزش نحوه مقابله با حوادث را فرا گرفته اند اما ریسک حادثه در ایران ۸۰ درصد است که فاصله بسیار زیاد و خطرناکی را نشان می دهد، به این معنی که ا قشار مختلف مردم در مقابل حادثه آمادگی کافی را ندارند  کهاین موضوع همگان را تهدید میکند و احساس خطر وجود دارد.

این مسئول ادامه داد: فرا گیری  اموزش ها به نحوه کمک رسانی همدیگر هنگام وقوع حادثه کمک می کند و بر این اساس این کار مهم در رده های دبستانی و دانش اموزی آغاز شده و هم اکنون در هشت هزار مدرسه  طرح داد رس  آغاز و سترش یافته که کاری ماندگار محسوب می شود که برای ترویج این مساله این جمعیت تنها متولی نیست بلکه دیگران نیز  وظیفه دارند.

وی یادآوری کرد:حرکت جدی و سیل آسا و درواقع بسیار بلند باید  در این بخش آغاز شود و با توجه ریسک  بالای یاد شده حوادث در ایران آمادگی  مقابله یا با حادثه  در کشور در بین عموم وجود داشته باشد.

 رئیس جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران  ادامه داد:  وقوع حوادث در کشورمان یک مهم و جدی است و رد این  راستا برای امداد و خدمات رسانی بهینه و  به روز رسانی لجستیک و تجهیزات دراین بخش  طی سال های گذشته اقداماتی انجام گرفته است.

علی اصغر پیوندی امروز / چهارشنبه/ با ورود به استان زنجان از پایگاه امداد و نجات جاده ای غزال(یادمان شهید امدادگر سعید معجزاتی) بازدید کرد و در جمع امدادگران این پایگاه حاضر شد.
همچنین در این سفر مجتمع فرهنگی هلال احمر  زنجان را که از سال ها قبل به دلیل فرسودگی سیستم های صوتی و تصویری، کاربری سینمایی خود را از دست داده و تنها به عنوان سالن اجتماعات و برگزاری همایش مورد استفاده قرار می گرفت؛ افتتاح  کرد.

با توجه به قدمت این مجموعه و کمبود سالن سینما در استان زنجان، جمعیت هلال احمر با اعتباری بالغ بر ۳ میلیارد تومان اقدام به بازسازی این مجموعه کرده  است.

۹۶۴۶/۸۰۶۸

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =