گزارش عملکرد مالی موسسه هنر و تجربه و خانه سینما در سال جاری

تهران - ایرنا- در راستای سیاست شفاف‌سازی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و در چارچوب قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، جزئیات گزارش عملکرد مالی موسسه هنر و تجربه سینمای ایرانیان از موسسات تابعه سازمان سینمایی در چهار ماه اول و خانه سینما در پنج ماه ابتدایی سال ۹۸ منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان امور سینمایی و سمعی بصری، اطلاعات گزارش عملکرد مالی موسسه هنر و تجربه سینمای ایرانیان بر اساس آماده سازی مراحل فنی و DCP، تصویربرداری آیین دیدار فیلم، برگزاری جلسه نقد فیلم، تبلیغ، امور رسانه ای فیلم، بازبینی فیلم ها برای اکران، اعزام عوامل فیلم به شهرستان ها، تولید و انتشار برنامه نمایش اکران، محتوا برای سایت و نشر اخبار، اعطای جایزه به فیلم های برگزیده با ساختار هنری و تجربی، برگزاری هفته‌های فیلم کشورهای خارجی، اجاره سالن نمایش و هزینه های پشتیبانی تنظیم شده است. 

در تمام کشور حدود ۳۲ سالن به فیلم‌های هنر و تجربه اختصاص دارد که از این تعداد حدود هفت سالن در تهران و بقیه در شهرستان‌ها هستند. نحوه قرارداد مالی هم اینگونه است که در سینماهایی که در اجاره کامل هنر و تجربه هستند حاصل تمام فروش به صاحب اثر می‌رسد و در دیگر سالن‌ها یا موسسه‌هایی که درخواست اکران می‌کنند قراردادی بسته می شود که ۵۰ درصد فروش به سینمادار و ۵۰ درصد به صاحب فیلم می‌رسد.

طبق نظرسنجی معاونت توسعه فناوری سازمان سینمایی در سال ۱۳۹۶ خورشیدی، ایجاد گروه هنر و تجربه مهم‌ترین دستاورد دولت یازدهم در حوزه سینما شناخته شد. این نظر سنجی از پنج گروه، عموم مردم (تهران و شهرستان)، سینماگران، اصحاب رسانه و روحانیان انجام شده است.

در نظرسنجی که از ۳۳۸ نفر از اصحاب رسانه در صورت گرفته بود، ایجاد گروه هنر و تجربه با ۲۶ درصد به عنوان مهم‌ترین دستاورد دولت در عرصه سینما شناخته شده‌اند. همچنین در نظرسنجی از طلاب و روحانیان که از ۹۴ تن از حاضرین در سالن نمایش مدرسه اسلامی هنر قم در ایام جشنواره صورت گرفته، ایجاد گروه هنر و تجربه و افزایش سالن‌های سینمایی هر کدام با ۲۹ درصد به عنوان مهم‌ترین دستاورد دولت در عرصه سینما مشخص شده است.

در نظرسنجی از بیش از ۸۱۱ تن از اهالی سینما در سینماهای آفریقا، حجاب، سپیده و فلسطین، فروش بالای فیلم‌های با ۲۲ درصد، افزایش کیفیت آثار سینمایی با ۲۱ درصد و ایجاد گروه هنر و تجربه با ۱۸ درصد به عنوان مهم‌ترین دستاورد دولت در عرصه سینما از طرف سینماگران شناخته شده است. علاقه‌مندان برای دیدن عملکرد مالی موسسه هنر و تجربه در چهار ماهه اول سال ٩٨ اینجا کلیک کنند. 

عملکرد مالی خانه سینما در سال ۹۸

افزون بر این، سازمان امور سینمایی و سمعی بصری، اطلاعات گزارش عملکرد مالی خانه سینما را در پنج ماه اول سال جاری اعلام کرده است. این گزارش بر اساس حمایت از دوره های ارتقای دانش مهارتی ویژه فعالان حرفه ای سینما، کمک به امور رفاهی، بیمه‌ای، درمانی و معیشتی اعضای خانه سینما، کمک به گسترش فعالیت های فرهنگی، گردهمایی ها و جشن سالانه صنوف سینمایی، کمک به برگزاری نشست های تخصصی صنوف سینمایی و خدمات صنفی، حمایت از برگزاری جایزه کتاب سینمایی سال و هزینه های پشتیبانی تنظیم شده است. 

عملکرد مالی خانه سینما در پنج‌ماهه اول سال ۹۸ را اینجا ببینید.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =