بازگشت ۱۵ اثر امانتی ایران از موزه ملی چین

تهران- ایرنا- رئیس کل موزه ملی ایران گفت: ۱۵ اثر شرکت‌کننده از این موزه در نمایشگاه شکوه تمدن‌های آسیای موزه ملی چین، به تهران برگردانده شد.

جبرئیل نوکنده درباره  خصوصیات نمایشگاه شکوه تمدن های آسیا گفت: موزه ملی چین موفق شد با بهره گیری از طراحی بسیار باشکوه، نحوه چیدمان مناسب آثار، پخش نماهنگ زیبا در ورودی نمایشگاه و بهره مندی از ابزارهای مدرن دیجیتال عملکرد موفقی در جذب بازدیدکنندگان و ارتقای دانش آن ها داشته باشد.
وی در بیان دستاوردهای مهم حضور ایران در این نمایشگاه بیان کرد: مطابق با اعلام موزه ملی چین بیش از ۲ میلیون ۲۶۰هزارو  بازدید کننده طی این مدت از موزه مذکور و نمایشگاه های موقت آن بازدید کرده اند و این بازه زمانی کوتاه نشان دهنده موفقیت این رویداد بین المللی است. این شمار فراوان بازدیدکننده معیار مناسبی برای سنجش میزان علاقه‌مندی و توجه به فرهنگ از سوی یک ملت بزرگ محسوب می شود. چین امروزه هدف بسیاری از کشورهای جهان به منظور توسعه روابط تجاری و فرهنگی و جذب گردشگران است.

به گزارش اعلام روز چهارشنبه موزه ملی ایران رئیس کل موزه ملی ایران خاطر نشان کرد: موزه ملی ایران مفتخر است بار دیگر توانسته در راستای معرفی فرهنگ، هنر و تمدن غنی ایران گامی موثر بردارد و نقش مهم سرزمین ایران را با ریشه های هزاران ساله آن در شکل گیری تاریخ تمدن بشر به جهانیان عرضه  کند. فرهنگی پویا و دوستدار صلح که نه تنها در حوزه آسیا بلکه در تمام جهان موجب تحسین و حیرت فرهنگ دوستان می شود و این به مدد نمایش آثاری است که هرکدام خود یک سفیرفرهنگی و نشانه ای از یک تمدن کهن است.
موزه ملی ایران در این نمایشگاه با ۱۵ اثر تاریخی-فرهنگی متنوع شرکت کرد که قدیمی ترین آن سنگ پی بنای تخت جمشید مربوط به داریوش هخامنشی بود. از دیگر آثار می توان به ریتون سفالی دماوند از دوره اشکانیان، سردیس گچی حاجی آباد فارس، بشقاب برنزی با نقش گریفون و آبگینه هایی از شوش و گیلان از دوره ساسانی، سفالینه و کاشی زرین فام از شهرهای باستانی تخت سلیمان و گرگان، چینی های آبی سفید از مجموعه شیخ صفی الدین اردبیلی، کره برنجی به عنوان ابزار ستاره شناسی از دوره سلجوقی اشاره کرد.

شکوه تمدن های آسیا، این رویداد مهم فرهنگی، ۲۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ با حضور وزیر فرهنگ و گردشگری جمهوری خلق چین، سفرای کشورها، مقامات عالی رتبه سیاسی فرهنگی بیش از ۲۲ کشور آسیایی و محمد کشاورززاده سفیر ایران در پکن و هیات همراه در موزه ملی چین گشایش یافت.

این آثار در موزه ملی چین در شهر پکن در معرض دید بوده و با پایان کار نمایشگاه مذکور در روز یکشنبه ۳ شهریور ماه ۱۳۹۸ وارد کشور شد. در این نمایشگاه علاوه بر جمهوری خلق چین ۲۲ کشور شامل افغانستان، ایران، پاکستان، ارمنستان، هند، اردن، تاجیکستان، مغولستان، ترکمنستان، میانمار، سریلانکا، آذربایجان، لبنان، امارات متحده عربی، کامبوج، ژاپن، عربستان سعودی، مالزی، سنگاپور، لائوس از قاره آسیا و یونان و مصر هم به عنوان دو کشور میهمان از قاره های اروپا و آفریقا با نمایش آثاری فاخر سعی در معرفی فرهنگ و تمدن سرزمین خویش داشتند. این اشیا عمدتا حاصل کاوش های باستان شناسی بوده و توانستند آسیا را به عنوان قاره ای کهن با سابقه هزاران ساله به جهانیان معرفی کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =