توان کارهای علمی و فناورانه در کشور وجود دارد

تهران - ایرنا - رئیس جهاد دانشگاهی کشور گفت: توان کارهای علمی و فناورانه در کشور وجود دارد و با برنامه‌ریزی صحیح می‌توان به این هدف مهم دست یافت.

حمیدرضا طیبی روز چهارشنبه در مراسم افتتاحیه بیستمین جشنواره و کنگره بین‌المللی رویان در سالن همایش‌های رازی افزود: چهل سال پیش به لحاظ علمی و فناوری عقب بودیم ولی این پتانسیل در کشور وجود داشت.

وی ادامه داد: ما در جهاد دانشگاهی اثبات کردیم که توانایی حرکت در مرز علم را داریم.
طیبی بیان کرد: موضوع اراده در کشور است و اینکه این اراده متکی بر علم‌ خودمان باشد، مهم است که ما باید آن را بوجود آوریم.
وی ادامه داد: ما در زبان اراده داریم ولی در عمل آن را نداریم؛ ما در تحریم هستیم و اگر ‌اراده داشته باشیم می‌توانیم‌ توانایی خودمان را تبدیل به عمل کنیم.
طیبی افزود که برنامه و اراده‌ای که‌ باید دانش ما را به عمل تبدیل کند، نداریم.
وی با طرح این سوال که چرا تبدیل موضوعات علمی به فناوری بین سه تا ده سال طول می‌کشد، گفت: این موضوع حاکی از آن‌ است که اراده وجود ندارد. ما هر جا اراده کردیم به نتیجه رسیدیم؛تحریم فقط کارها را به تاخیر می‌اندازد ولی باید آن را مدیریت کنیم.
رئیس جهاد دانشگاهی کشور با اشاره به فعالیت‌های بزرگ و چشمگیر در پژوهشگاه رویان گفت: این مجموعه در حوزه‌های باروری و زیست فناوری فعالیت چشمگیری داشته است.
طیبی بیان داشت: علاوه بر حوزه پزشکی، در مجموعه‌هایی مانند مهندسی، کشاورزی، صنایع غذایی و کارآفرینی فعالیت داریم.
دکتر رضا ملک زاده، معاون تحقیقات و فناوری نیز به فعالیت‌های انجام شده در حوزه ژن درمانی اشاره کرد و گفت: ژن درمانی خیلی از روش‌های موجود را دگرگون خواهد کرد و زمینه روش‌های جدید تشخیصی و درمانی را فراهم می‌کند.
وی به افزایش کارآزمایی بالینی در این زمینه اشاره کرد و گفت: این روش برای درمان بسیاری از بیماری‌ها در آینده است.
ملک زاده به محققان و پژوهشگران پژوهشگاه رویان توصیه کرد که در این زمینه هم فعالیت کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =