روند رو به رشد دولت دوازدهم در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری

تهران- ایرنا- دولت دوازدهم در عرصه میراث فرهنگی و گردشگری با برنامه ریزی و اجرای سیاست های کارآمد توانست به پیشرفت های فراوانی دست یابد که افزایش چند برابری گردشگران خارجی و ثبت آثار ملی و توسعه زیر ساخت ها از مهم ترین اقدام های دولت در این حوزه بوده است.

به گزارش گروه اطلاع رسانی ایرنا؛ ایران دارای یکی از کهن‌ترین فرهنگ و تمدن های جهان است که حفظ این میراث کهن از ضروریات همه دستگاه‌ها، نهادها، متولیان و مسئولان به شمار می رود. هرچند که سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری به عنوان مهم‌ترین نهاد برای حفاظت از میراث فرهنگی در نظر گرفته می شود و دولت هایی که در دوره های مختلف برسر کار می آیند وظیفه دارند از این میراث گرانبها حفاظت کنند. دولت تدبیر هم در همین راستا گام های ارزشمندی در زمینه حفظ میراث فرهنگی و فعالیت در زمینه میراث فرهنگی برداشته است.

پژوهشگر گروه اطلاع رسانی ایرنا به مناسبت هفته دولت به بررسی مهمترین دستاوردهای دولت دوازدهم در مزینه میراث فرهنگی پرداخته است.

دستاوردهای دولت دوازدهم در حوزه میراث فرهنگی

دولت دوازدهم با وجود فشارهای سیاسی استکبار و تحریم های آمریکا تحول بسیار خوبی در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به وجود آورد و اقدامات زیادی در این سه حوزه ایجاد کرد. برای نمونه در حوزه میراث فرهنگی علاوه بر فرهنگ سازی برای جلب مشارکت عمومی در حفظ آثار تاریخی در بخش های حفاظت، مرمت و ثبت رشد چشمگیری به وجود آمد. همچنین در ۱۳۹۷ خورشیدی منظر باستانی ساسانیان در استان فارس به عنوان بیست و سومین اثر ایران ثبت جهانی شد و تلاش بسیاری با همکاری وزارت امورخارجه صورت گرفت که محموله های میراث فرهنگی و اشیاء تاریخی به کشور بازگردد.

علی اصغر مونسان رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در ارتباط با اقدامات و کارهای صورت گرفته این سازمان در دولت دوازدهم گفت: یکی از اقداماتی که در ۱۳۹۷ خورشیدی صورت گرفت این بود که موزه ها توسعه پیدا کردند به طوری که هر هفته یک موزه راه اندازی می شد و با ادامه مشارکت مردمی در تاسیس موزه و روند خوب فرهنگ سازی برای بازدید از موزه ها، این مکان ها از محیط های سرد و خلوت خارج شده و در ایام نوروز صف های طولانی برای تماشای موزه ها گرفته شد.

همچنین توقف فروش فله ای، برندسازی و تجاری سازی صنایع دستی، از سر گیری بیمه هنرمندان، توسعه آموزش هنرمندان و صنعتگران، برگزاری نمایشگاه های متعدد داخلی و بین المللی با کمیت و کیفیتی متفاوت از گذشته، رونق فروش داخلی و رشد صادرات با وجود تحریم ها و دستیابی به مقام نخست جهان در ثبت شهرها و روستاهای جهانی صنایع دستی از جمله شاخص ترین تحولات حوزه صنایع دستی در۱۳۹۷ خورشیدی بود.

علاوه بر موارد فوق به مناسبت چهارمین روز هفته دولت در ۱۳۹۸ خورشیدی، ۲۲۶ طرح در حوزه گردشگری، میراث ‌فرهنگی و صنایع‌دستی، افتتاح شد. این ۲۲۶ طرح با حجم سرمایه گذاری ۲۲هزار و ۱۸۰میلیارد ریال به بهره برداری رسیده و زمینه اشتغال‌زایی برای ۲ هزار و ۶۴۵ تن فراهم کرده است.

بسیاری از نمایندگان مجلس معتقدند که عملکرد سازمان میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در۲ سال ابتدایی فعالیت دولت دوازدهم در حوزه گردشگری مثبت بوده است. علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی در این باره می گوید: سازمان میراث‌فرهنگی در بخش گردشگری انصافاً خوش درخشیده است، همچنین در حوزه صنایع‌دستی نیز شاهد نشاط، تحرک و پویایی بسیار خوبی هستیم و رویکرد این سازمان در حفظ و مرمت آثار تاریخی باعث جذب سرمایه گذران در حوزه گردشگری شده است.

رشد چشمگیر ورود گردشگران خارجی به ایران در دولت دوازدهم

یکی از نشانه های توسعه و پیشرفت سازمان میراث فرهنگی، افزایش ورود تعداد گردشگران خارجی به کشور است که این امر در دولت دوازدهم محقق شده است. علی‌اصغر مونسان در این باره می گوید: با تمهیدات و برنامه‌ریزی‌هایی که انجام شده، گردشگران منطقه‌ای روز به روز در حال افزایش است، گردشگران ورودی به ایران از کشورهای روسیه، ترکیه، آذربایجان، گرجستان و ارمنستان رشد خوبی داشته است. همچنین گردشگران کشورهای عربی به ویژه گردشگران عراقی هم که پیش از این فقط به عنوان گردشگران زیارتی محسوب می‌شدند امروز وارد فاز گردشگری ترکیبی شده‌اند و زیارت، سیاحت و استفاده از امکانات و خدمات درمانی ایران را در برنامه سفر خود قرار می‌دهند.

با وجود تحریم ها و از دست دادن بسیاری از پروازها در ۱۳۹۷ خورشیدی، هفت میلیون و ۸۰۰ هزار گردشگر به ایران وارد شدند که نسبت به سال قبل ۵۲ درصد رشد داشته و در سه ماهه اول ۱۳۹۸ خورشیدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴۰ درصد رشد یافته است. در واقع رشد بسیار زیاد گردشگر در دولت دوازدهم نشانه اقدامات و دستاوردهای دولت و سازمان میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و تبیین بازارهای جدید در این حوزه بوده است.

در دولت تدبیر حضور سرمایه گذاران در این حوزه رشد یافته، برای نمونه حجم سرمایه گذاری در حوزه گردشگری غیر دولتی ۲۰۰ هزار میلیارد تومان در کل کشور شده که ۱۲۰ هزار میلیارد تومان آن در دولت دوازدهم صورت گرفته است.

باید گفت اقدامات صورت گرفته در ۱۳۹۷ خورشیدی سبب بهبود شاخصه های صنعت گردشگری کشور در ابعاد داخلی و جهانی شد. برای نمونه می توان از افزایش بی سابقه شمار گردشگران ورودی و درآمد ارزی حاصل از آن، اقبال جهانی به صنعت گردشگری ایران در سایه رویدادهایی همچون همدان ۲۰۱۸میلادی و اجلاس سازمان جهانی جهانگردی در ایران، حضور چشمگیر ایران در رویدادهای جهانی گردشگری، برگزاری نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران با کم و کیفی کاملاً متفاوت از گذشته، تحقق عدالت توزیعی در جغرافیای گردشگری کشور، ارتقاء استانداردهای خدمات و تاسیسات گردشگری و گسترش حمایت های قانونی از بخش خصوصی فعال در حوزه گردشگری را نام برد.

دستاوردهای دولت دوازدهم در توسعه زیر ساخت ها

دولت برای جذب گردشگر و ایجاد شغل، به تقویت زیرساخت‌های صنعت گردشگری، فضای مجازی و اینترنت توجه ویژه ای کرده است.  یکی از اقداماتی که چهره زیرساخت های گردشگری کشور را متحول می کند، توسعه بوم گردی هاست. دولت دوازدهم در این راه قدم های خوبی برداشت، برای نمونه تا پیش از دولت دوازدهم حدود ۴۰۰ اقامتگاه بوم گردی در کشور فعال بود و الان این عدد به یک هزار و ۴۰۰ اقامتگاه رسیده است.

در این باره حسن روحانی رییس جمهوری،  بانک مرکزی را به اعطای تسهیلات لازم به متقاضیان توسعه بوم گردی که اشتغالی زود بازده و مبتنی بر ظرفیت های داخلی است، سفارش کرد.

علی اصغر مونسان با اشاره به همراهی و همگامی دولت دوازدهم با این سازمان گفت که در این دولت، در حوزه سرمایه گذاری  ۲ هزار  و ۲۰۰ پروژه، اجرایی شد که بخش قابل توجهی از آن در ۱۳۹۷ خورشیدی افتتاح شد. همچنین در توضیح اهمیت اقامتگاه‌های بومگردی گفته است: واحدهای بوم گردی در توسعه پایدار روستاها بسیار تاثیرگذار است، این اقامتگاه‌ها در ایجاد شغل و جلوگیری از مهاجرت روستا به شهر تاثیر به سزایی داشته است، می‌توان گفت یکی از مهمترین عوامل مهاجرت معکوس از شهر به روستاها واحدهای بومگردی است، طبیعت گردی امروز در دنیا بسیار مهم شده و بسیاری از گردشکران به طبیعت بازگشته‌اند، ما در این بخش ظرفیت‌های بسیار زیادی داریم و به زیرساخت نیاز داشتیم که راه‌اندازی اقامتگاه‌های بومگردی تا حد زیادی این نیاز را برطرف کرده است.

از دیگر اقدامات دولت در زمینه جذب گردشگر توجه به شبکه های حمل و نقل ریلی، هوایی و هتل‌ها بود.  به طوری که در دولت دوازدهم ۴۰۰ طرح به حوزه زیرساخت های گردشگری کشور اضافه شد. مونسان در این باره می گوید: در دولت تدبیر از ۱۲۵ هتل چهار و پنج ستاره به بیش از ۱۵۸ هتل با این درجه رسیدیم و امیدواریم تا پایان دولت دوازدهم، سرمایه گذاران بتوانند ۱۲۲ هتل چهار و پنج ستاره دیگر به مجموعه هتل های کشور اضافه کنند و این عدد به ۲۸۰ برسد.

حسن روحانی ضمن تأکید بر توسعه گردشگری با استفاده از جاذبه های گردشگری در اطراف سدها و دریاچه ها، وزارت نیرو و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را مأمور فعال سازی این نوع از گردشگری کرد.

یکی از پیش نیازهای مهم در حوزه گردشگری، حل و فصل مسایل بانکی بود. رییس جمهوری در این خصوص گفته است: دولت قدم‌های خوبی در زمینه روابط بانکی ایران در جهان برداشته است و یکی از محورهای مذاکراتی دولت با سران دیگر کشورها مسأله بانکی است. بنابراین می توان گفت توجه ویژه دولت به این مقوله باعث افزایش شمار گردشگران در دولت یازدهم و دوازدهم شد.

ایجاد اشتغال

امروزه یکی از راه های مهم کسب درآمد برای کشورها،  گردشگری است. بنابراین با توجه به شرایط کنونی در عدم دسترسی ایران به بخش بزرگی از درآمدهای نفتی و روند فزاینده کسری بودجه کشور، گردشگری یکی از مطمئن‌ترین راه های جذب درآمد ارزی محسوب می‌شود.

در واقع یکی از راه های اشتغال زایی و توسعه کشور، تقویت صنعت گردشگری است. بنابراین به خاطر اهمیت این موضوع از همان ابتدای دولت یازدهم یکی از اهداف بسیار مهم، افزایش اشتغال، جذب فناوری و سرمایه ‌بود. حسن روحانی در این خصوص می گوید: برای پیشرفت در این حوزه دولت گام به گام سیاست تعامل سازنده با جهان را به عنوان یکی از پایه‌های اساسی توسعه کشور، پیگیری می کند.

حسن روحانی در سخنرانی های خود بر نقش سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در عرصه اشتغال و ارزآوری تاکید زیادی کرده و همین امر هم باعث شده است تا دولت و سازمان میراث فرهنگی در این خصوص موفقیت بزرگی به دست آوردند و بتوانند در ۱۳۹۷ خورشیدی برای ۲۰۰ هزار تن شغل ایجاد کنند.

مونسان اقدام های انجام شده در دولت تدبیر در حوزه گردشگری را کم نظیر خوانده و بیان کرده است: یک هزار و ۹۰۰ طرح با بودجه ۴۳۰ هزار میلیارد ریال در دست ساخت داریم.

به گفته مونسان لغو روادید با برخی از کشورها و مذاکره با چین برای لغو روادید، ویزای بدون برچسب و عدم درج مهر در پاسپورت، تأمین امنیت کامل برای گردشگران خارجی، بسته های سفر ارزان مانند گسترش اقامت های بومگردی و تعامل با دستگاه های ذی ربط مانند جهاد کشاورزی و وزارت بهداشت از  دیگر اقدامات انجام شده در حوزه گردشگری است.

دستاوردهای دولت در حوزه صنایع دستی

صنایع‌دستی یکی از موضوع های مهم برای ایجاد اشتغال و توسعه روستاهاست. حمایت همه جانبه از هنرمندان و صنعتگران، برنامه های اشتغال زایی با توسعه کارگاه های تولیدی، استمرار برنامه تجاری سازی محصول، توسعه صادرات و ارتقاء جایگاه جهانی صنایع دستی ایران از اقدام های مهم دولت دوازدهم بوده است.

اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری به نقش مؤثر بخش صنایع دستی در اشتغال زایی و توسعه صادرات غیرنفتی اشاره کرده و گفته است: صنایع دستی نماد فرهنگی ایران است و یکی از سیاست های اصلی دولت حمایت از بخش صنایع دستی و توسعه فعالیت ها و برنامه های این بخش است.

در ۱۳۹۷ خورشیدی در مجموع بیش از ۶۰۰ میلیون دلار حجم صادرات صنایع‌دستی بوده است. بنا بر گفته مونسان،  این بخش به خوبی توانسته در داخل کشور بازار خودش را پیدا کرده است و صنایع دستی به خانه های ایرانیان بازگردد و حتی در بسیاری از پرژه‌های مدرن ساختمانی برای زیبا سازی و دکوراتیو کردن آنها از صنایع‌دستی استفاده می‌شود.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =