روحیه مطالبه‌گری در چهارمحال و بختیاری ضعیف است

شهرکرد- ایرنا- نماینده ولی‌فقیه در چهارمحال و بختیاری و امام جمعه شهرکرد با بیان اینکه روحیه مطالبه‌گری در استان ضعیف است، گفت: انتظار می‌رود با تقویت تعامل و همراهی بین‌بخشی مطالبات استان بیش از پیش پیگیری شود.

حجت‌الاسلام محمدعلی نکونام روز چهارشنبه در نشست شورای هماهنگی دستگاه‌های تابعه اداره‌کل تعاون، کاره و رفاه اجتماعی این استان افزود: یکی از مهمترین مطالباتی که باید با جدیت بیشتری آن را پیگیری کرد، کاهش نرخ بیکاری است.

وی ادامه داد: اگر چه اقدامات خوبی در خصوص کاهش نرخ بیکاری در استان انجام گرفته است اما این اقدامات کافی نیست و ما همچنان در صدر بیکاری کشور قرار داریم در حالی که ظرفیت‌های بی شماری در این استان وجود دارد.

نکونام با تاکید بر رفع ریشه‌ای معضل بیکاری در استان، تصریح کرد: نرخ بالای بیکاری در استان معطوف به همه بخش‌هاست که برای رفع ریشه‌ای و اصولی آن باید اقدام اساسی کرد.

امام جمعه شهرکرد در ادامه با تاکید بر الگوگیری مدیران از شهیدان رجایی و باهنر تقویت ارتباط با خدا را چاره رفع مشکلات دانست و گفت: در طول ۴۰ سال از انقلاب اسلامی اقدامات ارزشمند و دستاوردهای چشمگیری در کشور شکل گرفته است اما اگر روحیه خدمتگزاری شهیدان باهنر و رجایی در همه مدیران وجود داشت، این پیشرفت‌ها بیش از این میزان می‌شد.

مدیرکل بهزیستی چهارمحال و بختیاری نیز در این نشست به اولویت‌های این نهاد در سالجاری اشاره کرد و گفت: شناسایی افراد نیازمند، تامین نیازهای ضروری مددجویان به ویژه هزینه‌های درمان، حمایت از افراد نیازمند غیرتحت پوشش و توانمندسازی مددجویان از جمله این برنامه ها است.

معصومه محمدی رونق اشتغال برای مددجویان و تامین مسکن برای خانواده‌های دارای ۲ فرزند معلول را از دیگر برنامه‌های اداره‌کل بهزیستی استان برشمرد.

معاون بانک توسعه تعاون چهارمحال و بختیاری نیز در این نشست از جذب ۵۰۰ میلیارد ریال تسهیلات مشاغل پایدار روستایی و عشایری در استان خبر داد و گفت: این میزان تسهیلات برای ۸۰۰ نفر شغل مستقیم ایجاد کرده است.

بهرام عزیزی افزود: بازپرداخت نشدن تسهیلات بانکی را از چالش‌های این نهاد عنوان کرد و گفت: مانده مطالبات این بانک در سال گذشته ۴۸ میلیارد ریال و در سالجاری بیش از ۹۰ میلیارد ریال است.

وی خاطرنشان کرد: در راستای تسهیل در رونق تولید و اشتغال تاکنون ۳۰۰ میلیارد ریال تسهیلات در قالب ۵۲ پرونده امهال داده شده است.

بر اساس جدیدترین گزارش مرکز آمار ایران، چهارمحال و بختیاری از بین ۳۱ استان کشور با کاهش ۶.۱ درصدی بیشترین میزان کاهش نرخ بیکاری را در بهار امسال به خود اختصاص داده است.

نرخ بیکاری این استان در بهار ۹۷ در حدود ۲۲.۸ درصد بود که این رقم در بهار ۹۸ به ۱۶.۷ درصد کاهش یافته است.

چهارمحال و بختیاری طی سال‌های گذشته به سبب رنج بردن از یک محرومیت تاریخی، بالا بودن آمار فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و نبود زیرساخت‌های لازم برای رونق تولید و اشتغال با نرخ بیکاری بالایی مواجه بود، اما این چالش تا حد زیادی با تدبیر دولت دوازدهم و تخصیص اعتبار قابل توجهی به حوزه اشتغال روستایی و عشایری این استان مهار شده است.

به گزارش ایرنا، این نشست به مناسبت روز خانواده و تکریم بازنشستگان همزمان با ۲۵ ذی‌الحجه (۵ شهریور) برگزار شد.

۷۳۶۳/۲۰۹۷

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =