۶ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۵۵
کد خبرنگار: 984
کد خبر: 83455586
۰ نفر

برچسب‌ها

 "ید بیضاء" و جمع‌آوری مرثیه‌‍‌های شاعر عاشورایی اردبیل

اردبیل - ایرنا- دیوان اشعار بیضای اردبیلی با عنوان "ید بیضاء" که به تازگی در اردبیل منتشر و در آیین استقبال از محرم رونمایی شد تلاشی است تا اشعار یکی از نخستین مرثیه‌سرایان اردبیل جمع‌آوری و در اختیار علاقه‌مندان قرار گیرد.

بیضای اردبیلی شاعری شخیص و شهیر در اردبیل بوده و از پیشگامان مرثیه در اردبیل می‌باشد، بسیاری از مرثیه‌سرایان اردبیلی از این شاعر عاشورایی تاثیر پذیرفته‌اند.

"ید بیضاء" حاصل تلاش عبدالله بحرالعلومی در گردآوری، تصحیح، شرح و توضیح اشعار به دست آمده از "میرزا صادق بیضای اردبیلی" شاعر نامدار عاشورایی است که  در ۸۰۸ صفحه با شمارگان ۱۰۰۰ جلد از سوی انتشارات شیران‌نگار اردبیل منتشر شده است.

این کتاب به همت حوزه هنری استان اردبیل و همکاری بنیاد دایرةالمعارف روانه بازار نشر شده و آیت‌الله سیدحسن عاملی نماینده ولی فقیه در استان اردبیل  نیز تقریظی بر آن آورده است.

این کتاب شامل همه‌ آثار به دست آمده و منسوب به میرزا صادق بیضای اردبیلی است که علاوه بر اشعار فارسی و  چاپ نشده، ابیات و بندهای مغفول و فراموش‌شده در اشعار چاپ شده پیشین و نیز اشعار ناقص و ابیات و بندهای پراکنده را نیز در بر می‌گیرد.

مرحوم بیضای اردبیلی مرثیه‌سرای شهیر اردبیلی در سال ۱۲۶۸ ه.ق برابر با ۱۲۲۶ شمسی در محله سلیمانشاه اردبیل متولد شد. 

اشعار بیضا که به صورت پراکنده بود  نخستین بار پس از گذشت سال‌ها از مرگ وی در دیوان استاد با نام (کلام بیضای اردبیلی) در ۵۱۰ صفحه با یک پیشگفتار و سه مقدمه در خرداد سال  ۱۳۷۴ چاپ و منتشر شد.

 استاد بیضای اردبیلی روز دوم محرم ۱۳۴۳ هجری قمری برابر با سال ۱۳۱۰ شمسی در زادگاه خود در سن   ۷۵ سالگی دعوت حق را لبیک گفت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =