کارگاه کاربافی زنان سرپرست خانوار بهزیستی اردکان افتتاح شد

یزد - ایرنا - کارگاه کاربافی گروه همیار زنان سرپرست خانوار بهزیستی به مناسبت گرامیداشت هفته دولت با حضور معاون برنامه‌ریزی و امور عمرانی فرمانداری در اردکان افتتاح شد.  

علیرضا جدیدی روز چهارشنبه در این آیین ضمن تبریک هفته دولت به همه کارمندان، کارکنان و پرسنل ادارات و نهادهای دولتی شهرستان یاد و خاطره دولتمردان شهید رجایی و باهنر را گرامی داشت.
وی در ادامه با بیان اینکه مشاغل حوزه صنایع دستی از زوایای مختلف در اشتغال تاثیرگذار است تصریح کرد: بیشترین شاغلین در این حوزه بانوان ویژه خانوار هستند که امکان فعالیت در یک محیط امن برای فراهم می شود.

معاون فرماندار اردکان اظهار داشت: بیشتر این مشاغل نقش موثری در احیای سنت ها و فرهنگ تاریخی کشور دارند و در رسته تولیدات سبز به شمار می رود که با سرمایه اندک می توان یک اشتغال پایدار را برای خانم ها ایجاد نمود.

وی گفت: از طرفی ارتباط این مشاغل با خانواده های تحت پوشش بهزیستی یکی از راهکارهای موثر در تامین معیشت این افراد ناتوان جسمی و کم بضاعت می باشد

رئیس بهزیستی شهرستان اردکان هم گفت: این کارگاه کاربافی با هدف اشتغال و توانمندسازی اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی گروه هدف حوزه توانمندسازی خانواده و زنان بهزیستی راه اندازی شده است.
حمیدرضا پایدارفر اظهار داشت: در حال حاضر۲۲۴ زن سرپرست خانوار در این شهرستان تحت حمایت این نهاد قرار دارند که به دلیل فوت همسر و یا طلاق سرپرستی خانواده بر عهده آنهاست.
وی افزود: یکی از راه‌های توانمندسازی زنان سرپرست خانوار ایجاد و راه‌اندازی گروه‌های همیار زنان سرپرست خانوار است که بر اساس آن زنان سرپرست خانواری که از لحاظ توانمندی و سن با یکدیگر سنخیت دارند، با تشکیل گروه‌های همیار زنان سرپرست خانوار به فعالیت‌های اقتصادی زود بازده و مشترک پرداخته و به استقلال اقتصادی دست پیدا می‌کنند.  
وی ادامه داد: پنج گروه همیار زنان سرپرست خانوار در سطح شهرستان اردکان وجود دارد که در فعالیت‌هایی مانند تهیه نان سنتی، بافت تابلو فرش، گلیم، جاجیم و خیاطی و پشتی دوزی و جوراب بافی و کاربافی فعال هستند.
 در این کارگاه تولیدی زمینه اشتغال به کاربافی ۲۰ زن سرپرست خانوار به صورت حضوری و کار در منزل فراهم شده است.
هنرکاربافی یکی از هنرهای در آستانه فراموشی اردکان و از صنایع نساجی سنتی است که در شهر اردکان بافته می شود.

این هنر دستی به اسم هایی چون "کارتوفی"، "کارششوک" و "کارکرباس" هم نام برده می شود اما اسم رایج آن کاربافی است. این صنایع دستی به صورت فردی و در خانه بافته می شود.
قدمت کاربافی به دوران تیموری می رسد و این دستباف سنتی به عنوان پارچه ی پوشاکی برای انواع چادر زنانه، چادر شب، روانداز، روتختی، پارچه های لباسی، بقچه، سفره، دستمال، حوله، پلاس، کیسه حنا و ... کاربرد دارد که متاسفانه در حال حاضر به بافت حوله محدود شده است.

مرکز شهرستان ۹۸ هزار نفری اردکان در ۶۰ کیلومتری شمال شهر یزد قرار دارد.

۷۵۴۴ / ۶۱۹۷

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =