۶ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۲۶
کد خبرنگار: 1399
کد خبر: 83455329
۰ نفر

برچسب‌ها

مکاتب هنری تبریز در باغ کمال احیا می‌شوند

تبریز- ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان‌شرقی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در باغ کمال، گفت: مکاتب هنری تبریز در این مجموعه ارزشمند تاریخی احیا می‌شوند. 

مرتضی آبدار روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: با برنامه‌­ریزی­ های انجام گرفته برای باغ کمال تبریز، شاهد رونق فعالیت های فرهنگی و پژوهشی در این مجموعه خواهیم بود.

وی ادامه داد: با همکاری مشترک اداره کل میراث فرهنگی استان و شهرداری تبریز عملیات بهسازی مجموعه باغ کمال آغاز شده که با اتمام این مرحله و بهسازی فضای کالبدی، تعیین کاربری متناسب با هویت و اصالت این مجموعه تاریخی با واگذاری به بخش خصوصی دارای صلاحیت در حوزه‌های پژوهشی، فرهنگی و آموزشی صورت می‌پذیرد. 

آبدار با اشاره به اینکه هدف اصلی از تغییر کاربری مجموعه باغ کمال تبریز، احیای مکاتب هنری تبریز است، اظهار داشت: جلسات متعددی با دستگاه ­های اجرائی ذی­ربط از جمله فرهنگ و ارشاد اسلامی و صاحب نظران حوزه ­های فرهنگی و هنری برگزار شده و مقرر شده است تا با حضور استادان و فعالان بخش های مختلف در قالب تشکل های مردم نهاد، مکاتب تبریز از جمله معماری، فرش، نگارگری، نقاشی، موسیقی، خط و ... بازشناسی و احیا گردد. 

وی با تاکید بر سرفصل ­های تکلیفی سند تقویت هویت فرهنگی استان، ادامه داد: وجود عناوینی همچون راه­ اندازی دارالفنون مکاتب تبریز و تدوین دانشنامه ربع رشیدی در تکالیف اداره کل میراث فرهنگی استان در سند یاد شده اهمیت پرداختن به جنبه های علمی، فرهنگی و هنری آذربایجان و تبریز را در مجموعه باغ کمال بیش از پیش جلوه­‌گر می­‌سازد .

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی افزود: در همین راستا با بازآفرینی این مجموعه، شاهد برگزاری مدون برنامه­‌های آموزشی و پژوهشی، رویدادهای فرهنگی و آئینی و دوره‌های تخصصی صنایع ­دستی و هنری خواهیم بود.

به گزارش ایرنا، باغ و مقبره «دو کمال» تبریز، آرامگاه کمال‌الدین بهزاد و کمال‌الدین مسعود خجندی است که در محله تاریخی بیلانکی این شهر قرار دارد. 
کمال‌الدین بهزاد، نقاش و نگارگر (مینیاتوریست) چیره ‌دست ایرانی قرن دهم هجری و نگارگر مکتب هرات است که در دربار سلطان حسین بایقرا و نزد امیر علیشیر نوایی در هرات تقرب یافت و بعد از استیلای شاه اسماعیل اول صفوی بر ازبکان، همراه وی به تبریز آمد و در دوره شاه تهماسب صفوی نیز در تبریز با احترام زیست و در آنجا درگذشت. 
کمال‌الدین مسعود خجندی نیز از شعرای معروف قرن هشتم و نهم هجری قمری است که بعد از تشرف به حج در تبریز زندگی کرد و تحت حمایت سلطان جلایر قرار گرفت و چون سلطان حسین جلایری یکی از ارادتمندان کمال‌الدین خجندی بود، در محله بیلانکی، باغی را به شیخ هدیه و در آنجا خانقاهی برای وی بنا کرد و از این زمان باغ مذکور به «باغ کمال» مشهور شد. 
آرامگاه این دو شاعر و هنرمند در سال ۱۳۳۸ خورشیدی توسط فرهنگ‌ دوستان تبریزی کشف و بعدها به همت انجمن آثار ملی، مرمت و لوح یادبود در آن نصب شد. 
این اثر تاریخی به سال ۱۳۷۷ به شماره ۲۰۵۶ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد. 

۶۱۲۰/۵۱۸

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =