۶ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۱۶
کد خبرنگار: 2173
کد خبر: 83455280
۰ نفر

برچسب‌ها

ساعت اتمی ناسا فعال شد

تهران- ایرنا- سازمان فضایی آمریکا فعال شدن ساعت جدید اتمی این سازمان را که اکنون در مدار نزدیک زمین در حال چرخش است، تایید کرد.

به گزارش پایگاه اینترنتی نیواطلس، این ساعت که روز ۲۵ ژوئن (۴ تیر) با استفاده از موشک فضایی« فالکون هوی » اسپیس ایکس از مرکز فضایی «کندی» در فلوریدا واقع در آمریکا به فضا پرتاب شد، در واقع یک ساعت اتمی کوچک و فوق دقیق است که از یون های جیوه استفاده می کند؛ این ساعت اتمی از ساعت‌های اتمی که قبلا به فضا پرتاب شده‌اند، کوچک‌تر، بسیار دقیق‌تر و بسیار مستحکم‌تر است.

ناسا تایید کرد، این ساعت اتمی که DSAC نام دارد روز ۲۳ آگوست (اول شهریور) هفته ها پس از آزمایش در مدار زمین، فعال شده است. هدف از پرتاب این ساعت اتمی که به اندازه یک توستر نان است، حل مسئله چگونگی ساخت یک فضاپیما در اعماق فضا است تا بتواند مشکلات ناوبری خود را بطور خودکار و با استفاده از کمترین کمک از  زمین برطرف سازد.

نسل قدیمی ساعت‌های اتمی بسیار بزرگ، سنگین و پرمصرف بوده و از دقت و استحکام کمتری نیز برخوردار بوده‌اند ولی ساعت جدید اتمی این مشکلات را ندارد. از همین رو انجام ماموریت‌های فضایی به ماه و سیارات دورتر دیگر تنها مبتنی بر ارتباطات مخابراتی رادیویی دو طرفه با زمین نخواهد بود و می‌توان آن‌ها را با ثبات و دقت بیشتری از فضا نیز پیگیری کرد.

در روش جدید ساعت اتمی به واسطه‌ای برای تبادل پیام‌ها میان زمین و فضاپیماهای در حال حرکت به مریخ و سیارات دورتر مبدل می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =