تلفات برق در کردستان بیش از سه درصد کاهش یافت

سنندج - ایرنا - مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق کردستان از کاهش بیش از سه درصدی میزان تلفات برق در این استان طی پنج ماه گذشته از سال جاری نسبت به مدت مشابه سال‌های قبل خبر داد.

هیوا لهونیان روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: میزان تلفات برق در شبکه توزیع این در این مدت استان از ۱۲ درصد ۲ سال گذشته به ۸، ۷ درصد در سال جاری کاهش یافته است.

وی اصلی‌ترین موارد تلفات برق را مربوط به بخش غیرفنی توزیع اعلام کرد و افزود: میزان تلفات انرژی در بخش توزیع برق کشور ۱۵ درصد است که این کاهش نشان از پایین بودن این رقم در کردستان دارد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق کردستان یادآور شد: سرقت برق، وجود انشعاب‌های غیرمجاز، دستکاری کنتور و عدم قرائت صحیح یا به موقع کنتور مهمترین دلایل بروز تلفات انرژی است ضمن اینکه بخشی دیگر از تلفات انرژی مربوط به بخش فنی بوده که سهم ۶ تا هفت درصدی را در توزیع برق دارد.

لهونیان اضافه کرد: با مدیریت و نظارت خوبی که بر بخش های فنی و غیرفنی شبکه توزیع استان انجام شد،  میزان تلفات برق در ۲ سال اخیر کاهش قابل قبولی یافته است.

وی به واگذاری بیش از چهار هزار و ۸۰۰ کنتور هوشمند برق به مشترکان دیماندی، کشاورزی و اداری در ۲ سال اخیر اشاره کرد و گفت: این کنتورها قدرت مدیریت بار را به شدت ارتقا می‌دهد و شرایط کنترل، قرائت و قبض این مشترکان را به صورت الکترونیکی و از راه دور فراهم می‌کند.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق کردستان با اشاره به اینکه به دنبال الکترونیکی کردن تمام خدمات شرکت برق هستیم، تاکید کرد: در حال حاضر ۲۷ خدمت این شرکت به ۲۱۳ دفتر پیشخوان دولت در نقاط مختلف استان واگذار شده است.

لهونیان یادآور شد: در ادامه به افزایش تعرفه‌های برق در سال جاری اشاره و اضافه کرد: تعرفه مشترکانی که الگوی مصرف را رعایت می‌کنند هفت درصد افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه مشترکانی که مصرف ماهانه بیش از ۳۰۰ کیلووات ساعت برق دارند، پرمصرف محسوب می‌شوند،  افزود: طبق برنامه ریزی انجام شده تعرفه مشترکان پرمصرف ۲۳ درصد بیشتر می‌شود.

شرکت توزیع نیروی برق کردستان به ۶۵۰ هزار مشترک خدمات می‌دهد و ۱۰۰ درصد جمعیت شهری و تمام روستاهای بالای ۱۰ خانوار از نعمت برق برخوردار هستند.

۷۳۵۵/۹۱۰۲

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =