رئیس دانشگاه آزاد: محیط حرفه‌ای دانشگاه تربیتی نیست

مشهد- ایرنا- رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: یکی از مصیبت ها در محیط شغلی دانشگاه این است که محیط کاری، تربیتی نیست.

محمد مهدی طهرانچی در دومین اجلاس سراسری مسئولان کانون های بسیج دانشگاه آزاد اسلامی در مشهد افزود: در بیانیه گام دوم انقلاب رهبری بر تربیت استادان نیز تصریح شده است و بررسی ویژگی های محیط شغلی با این خصوصیات یکی از مباحث در این همایش است.
وی سابقه نهاد علمی دانشگاه در ایران را حدود ۸۰ سال توصیف و اضافه کرد: از زمان ورود دانشگاه به ساختار آموزش کشور تاکنون به چگونگی این نهاد در بستر قوانین، مدیریت ها و  برنامه ها  پرداخته ایم ولی به چرایی و چیستی آن توجه نشده است.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: دانشگاه بر پایه سکولاریسم بنا شده است از این رو لازم است امروز پس از گذشت سال ها به موضوع چرایی و چیستی دانشگاه در راستای گام دوم انقلاب توجه شود.
طهرانچی از نپرداختن به سیاست های کلی نظام آموزشی کشور در دولت های مختلف انتقاد کرد و افزود: پرداختن به این سیاست ها نیازمند حرکتی جهادی است که شباهت زیادی با فعالیت استادان بسیجی دارد.
وی حاکمیت مبانی ارزشی و موازین اسلامی در نظام آموزش عالی را بند سوم سیاست های کلان نظام آموزشی کشور دانست و گفت: تربیت و اهتمام به نقش استادان در تحقق گام دوم انقلاب مورد توجه رهبر انقلاب نیز قرار گرفته است.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: ترجمه عبارت "higher education" به "آموزش عالی" از همان ابتدای ورود به کشور ناقص و اشتباه بوده است چون که علمای علم آموزش، تعلیم را در ضمن و زیر مجموعه تربیت اعلام کرده اند از این رو  دانشگاه در اصل یک نهاد تربیت عالیه است و نقش دانشگاه در گام دوم انقلاب نیز با همین مفهوم بیان شده است. 
طهرانچی تربیت را دارای شش ساحت اعتقادی، علمی و فناوری، اجتماعی، زیستی و بدنی، هنری و زیبایی شناختی و اقتصادی و حرفه ای دانست و افزود: این که دانشگاه نمی تواند از نظر اقتصادی خودش را بچرخاند و دانشجو هم پس از ۳۰ سالگی و دانش آموختگی مشکلات اقتصادی دارد به دلیل عدم توجه به این شش ساحت تربیت و از جمله اقتصاد است.
رییس بسیج اساتید و دفتر هماهنگی کانون های دانشگاه آزاد اسلامی هم در خصوص این اجلاس گفت: پس از توجه به نقش محوری جوانان، دال مرکزی بیانیه گام دوم رهبر معظم انقلاب نظریه نظام انقلابی است که تبیین آن محور این اجلاس چهار روزه است.
سید محمود هاشمی افزود: دانشگاه آزاد اسلامی به دنبال تحول در ساختار انقلابی است چرا که نظام انقلابی نیاز به کارگزار، کارکرد و خروجی انقلابی دارد.
وی با بیان این که در این نظام توجه به ارتقای مادی به همراه ارتقا معنوی مورد توجه است ادامه داد: اگر بخواهیم دولت جوان و انقلابی سرکار بیاید دانشگاه باید خط مقدم این جوشش و تحول باشد.
دومین اجلاس سراسری مسئولان کانون های بسیج دانشگاه آزاد اسلامی از  روز گذشته با حضور ۳۰۰ استاد بسیجی از سراسر کشور آغاز  و تا هشتم شهریور ماه ادامه خواهد داشت.

۳۲۲۱/۱۹۲۲

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =