احتمال تشکیل دولتی با حضور حزب راستگرا در آلمان

تهران - ایرنا - انتخابات پارلمان های ایالتی درشرق آلمان در حالی دهم شهریور برگزار می شود که نظرسنجی ها از احتمال تشکیل دولت ایالتی با حضور حزب راستگرای «آلترناتیو برای آلمان» و حزب حاکم «دموکرات مسیحی» حکایت دارد.

شهروندان ایالت های زاکسن، براندنبورگ و تورینگن واقع در شرق آلمان از روز اول سپتامبر (دهم شهریور) برای انتخاب نمایندگان پارلمان ایالتی به پای صندوق های رای می روند.
به نوشته بخش آلمانی تارنمای شبکه راشاتودی انتخابات محلی در بخش شرقی آلمان بسیار متفاوت تر از بخش غربی است چرا که نظرسنجی ها نشان می دهد آرای مردم این ایالت ها متوجه نیروهای سیاسی راستگرای افراطی و نئوفاشیست است.
با توجه به قدرت گرفتن جریان راست در این منطقه، گمانه زنی ها از تشکیل دولت ایالتی با ائتلاف دو حزب راستگرای «آلترناتیو برای آلمان» و حاکم «دموکرات مسیحی» حکایت دارد.
بر این اساس این دو حزب در ایالت زاکسن و در مجموع موفق به کسب ۵۴ درصد کرسی ها خواهند شد.
هر چند حزب چپ ها پایگاه قدرتمندتری در شرق آلمان دارد اما این حزب طی ماه های اخیر طرفداران بیشتری را از دست داده به طوری که در زاکسن و براندنبورگ ۱۵ و ۱۶ درصد و در تورینگن کمتر از ۱۵ درصد محبوبیت دارد.
این در حالی است که میزان محبوبیت حزب آلترناتیو برای آلمان در ایالت های شرقی به بیش از ۲۰ درصد یعنی دو برابر میزان محبوبیتش در ایالت های غربی این کشور رسیده است.
اوایل سال جاری میلادی سازمان اطلاعات داخلی آلمان اعلام کرد که قصد دارد نظارت بر حزب راست افراطی «ای اف دی» (آلترناتیو برای آلمان) را  تشدید کند این حزب افراطگرا حزب عمده مخالف در آلمان است و برای اولین بار در سال ۲۰۱۷ با کسب ۹۴ کسی از ۷۰۹ کرسی بوندستاگ وارد پارلمان شد. ای اف دی اسلام را تهدیدی علیه ارزش های آلمان می داند و خواستار اعمال محدودیت های شدید بر مهاجرت به این کشور است. بعضی از اظهارات رهبر حزب «آلترناتیو برای آلمان» به عنوان مشوق افراطگرایی نئونازیستی محکوم شده است.
سازمان اطلاعات داخلی آلمان (بی اف وی) اعلام کرد که نظارت بر «جی ای»، سازمان جوانان ای اف دی و یک گروه متعلق به ای اف دی به نام «فلوگل» (بال) را افزایش خواهد داد. فلوگل تحت رهبری بییورن هوک است، چهره ای جنجال آفرین که بنای یادبود هولوکاست برلین را شرم آور خوانده است.
گفتنی است که وزارت کشور آلمان در سال ۲۰۱۷ اعلام کرد که از ابتدای سال تاکنون پناهجویان خارجی در این کشور در معرض ۶۴۲ مورد حمله قرار گرفته اند که در این حملات ۱۲۳ نفر زخمی شده اند. بر اساس گزارش وزارت کشور آلمان، از ژانویه تا ژوئن ۲۰۱۷ خوابگاه های پناهجویان نیز ۱۵۳ بار مورد حمله قرار گرفته است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha