۶ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۵۵
کد خبرنگار: 961
کد خبر: 83455055
۰ نفر

برچسب‌ها

اردبیل قطب کشت گلخانه‌ای کشور می‌شود

اردبیل - ایرنا - معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار اردبیل گفت که این استان با احداث بزرگ‌ترین مجتمع گلخانه‌ای در دشت مغان و اجرای طرح‌های مشابه در دیگر مناطق به قطب کشت گلخانه‌ای کشور تبدیل می‌شود.

ارژنگ عزیزی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: تفاهم‌نامه‌ای بین استانداری اردبیل و شرکت شهرک‌های کشاورزی برای احداث ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار گلخانه در قالب سه شهرک در منطقه مغان منعقد شده که با تکمیل آنها تحول مهمی در اشتغالزایی و رونق تولید در استان ایجاد خواهد شد.

وی اظهار داشت: تکمیل این طرح‌ها زمینه ایجاد ۲۰ هزار شغل جدید ،تولید ۷۰۰ هزار تن محصول با ارزش صادراتی ۳۰۰ میلیون دلار در سال و صرفه‌جویی ۴۲۰ میلیون متر مکعب آب در سال را فراهم می‌کند.

عزیزی بیان کرد: تاکنون از ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار مذکور ۴۰۰ هکتار برای احداث گلخانه به بخش خصوصی واگذار شده و هدف‌گذاری برای توسعه کشت گلخانه‌ای سه هزار و ۵۲۴ هکتار تا ۱۴۰۴ است که برای امسال ۳۰۰ هکتار برنامه‌ریزی شده است.

وی افزود: با توجه به ظرفیت‌هایی که در استان اردبیل وجود دارد توسعه کشت گلخانه‌ای از مهم‌ترین اولویت ها و برنامه‌هاست تا گامی در راستای رونق تولید و تحقق شعار سال در منطقه برداشته شود.

معاون  هماهنگی امور اقتصادی استاندار اردبیل همچنین افزود: سازمان جهاد کشاورزی استان در زمینه شناسایی واحدهای گلخانه‌ای شناسنامه‌دار اقدام کرده و با بررسی بیشتر پیگیری‌های لازم انجام می‌گیرد.
عزیزی از اعطای مشوق‌های مناسب برای توسعه کشت‌های گلخانه‌ای در استان خبر داد و گفت: از جمله مشوق‌های در نظر گرفته شده تسهیلات کم‌بهره برای واحدهاست که در قالب اشتغال پایدار روستایی قابل پرداخت است.
او افزود: با راه‌اندازی شهرک‌های گلخانه‌ای در نقاط مختلف استان و با کمترین سرمایه‌گذاری، بیشترین راندمان تولید و بهره‌دهی را خواهیم داشت.

عزیزی ادامه داد: ایجاد زیرساخت‌های اساسی از قبیل برق‌رسانی، گازرسانی و راه‌سازی از اولویت اصلی در بخش کشاورزی بویژه در  ایجاد شهرک‌های گلخانه‌ای در استان است‌.

وی تغییرات آب و هوایی، بحران آب، فرسایش خاک و نیاز به سرمایه و تولیدات مستمر را از جمله اهداف توجه به کشت گلخانه‌ای در استان اردبیل ذکر کرد.

۷۱۱۰/ ۱۲۵۷

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =