۶ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۰۲
کد خبرنگار: 1270
کد خبر: 83454892
۰ نفر

برچسب‌ها

۵۵۰ قلاده سگ در بوکان علیه بیماری هاری واکسینه شدند

مهاباد- ایرنا- مدیر شبکه دامپزشکی بوکان گفت: ۵۵۰ قلاده سگ از ابتدای سال‌جاری تاکنون در این شهرستان علیه بیماری هاری مایه‌کوبی شده اند.

اسماعیل محمدیانی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این مایه‌کوبی برروی ۳۰۰ قلاده سگ گله و ۲۵۰ قلاده سگ بلاصاحب در سطح این شهرستان انجام گرفته است. 

وی افزود: شبکه دامپزشکی این شهرستان به منظور پیشگیری از بروز بیماری هاری در جمعیت سگ‌های گله در مناطق روستایی و سگ‌های بلاصاحب که در محوطه‌ای توسط شهرداری نگهداری می‌شوند طرح مایه‌کوبی هاری را انجام داده است. 
وی با بیان اینکه واکسیناسیون تمامی سگ‌های مشمول این طرح به صورت رایگان و با استفاده از توانمندی‌های بخش خصوصی و دولتی صورت می‌گیرد، اظهار داشت: هاری یکی از خطرناک‌ترین بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان بوده که بهترین راه کنترل و پیشگیری از آن، واکسینه کردن سگ‌های خانگی، سگ‌های گله و بلاصاحب است. 
وی اضافه کرد: پیشگیری از بیماری هاری تا قبل از ظاهر شدن علایم بیماری به وسیله واکسن و سرم قابل پیشگیری است ولی در صورت بروز علایم این بیماری در حیوان و انسان مرگ آن‌ها حتمی است و درمانی برای آن وجود ندارد. 
مدیر شبکه دامپزشکی بوکان گفت: شهروندانی که در شهرها دارای سگ های زینتی هستند نیز هر ۶ ماه یک بار سگ‌های خود را باید برای معاینات لازم به مطب‌های بخش خصوصی دامپزشکی برده و اقدام به تزریق به موقع واکسن کنند. 
هاری یک بیماری ویروسی است که تمام حیوانات خونگرم و انسان‌ها را می‌تواند درگیر کند و تاثیر اصلی آن بر روی دستگاه عصبی بوده و در صورت ابتلا، صد درصد کشنده است. 
هاری به عنوان یکی از خطرناک‌ترین بیماری‌های مشترک بین انسان و دام محسوب می‌شود. 

۷۵۱۰/۶۱۸۵/۲۰۹۳

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =