۶ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۵۵
کد خبرنگار: 1828
کد خبر: 83454882
۰ نفر

برچسب‌ها

کامیون های حمل کود در جیرفت پارکینگ ندارند
کامیون حمل کود مرغ

جیرفت - ایرنا - کامیون های حمل کود حیوانی در جیرفت پارکینگ ندارند و تردد آنها در شهر، مشکلاتی را برای شهروندان به وجود آورده است.

به گزارش ایرنا، جنوب کرمان به ویژه شهرستان جیرفت همه ساله در فصل کاشت محصولات کشاورزی با توجه به نیاز به کود مرغ با چالشی بین مردم و کامیون داران حامل کود مواجه شده و از طرفی برای برطرف کردن این مشکل نقطه مشترکی هم میان مسئولان وجود ندارد.

بهره برداری از تیرپارک جیرفت باید سریعا عملیاتی شود

رئیس مرکز بهداشت شهرستان جیرفت گفت: مطالبات عمومی مردم در اولویت فعالیت های مرکز بهداشت عملیاتی خواهد شد.

رضا محمودی افزود: سالهاست از اواسط تابستان تا اواخر پاییز ماشین های حامل کود های حیوانی آسایش خاطر بهداشت محیط، بهداشت عمومی و روانی مردم شهرستان جیرفت را به مخاطره می اندازند، به طوری که مطالبات شهروندان در این خصوص به یک بحث همگانی تبدیل شده است.

وی با یبان اینکه امسال با حساس سازی مرکز بهداشت شهرستان و تدبیر فرماندار محترم و معاونان ایشان طرح  تیرپارک عملیاتی شد، افزود: تیرپارک در جیرفت درصد قابل قبولی پیشرفت فیزیکی به همراه داشته و امیدواریم موانع بین بخشی سریعا مرتفع و این خواست به حق مردم به نتیجه برسد.

رئیس مرکز بهداشت جیرفت بیان کرد: ساماندهی ماشین های حامل کود طی سال گذشته و جاری بارها در جلسات شورای بهداشتی مطرح شد که ضرورت این مهم در دستور کار فرمانداری  قرار گرفت و درنهایت مکانی برای ساماندهی گروه هدف انتخاب شد.

وی تصریح کرد: انتظار می رود دستگاه های اجرایی با تبعیت از دستور فرماندار و شورای بهداشتی، موضوع را با جدیت بیشتری پیش ببرند.

محمودی اظهار داشت: متاسفانه حضور غیر مسئولانه کامیون داران حامل کود به صورت پراکنده در سطح شهر، جلوی رستوران ها و مراکز فروش مواد غذایی، مراکز آموزشی و منازل شخصی حساسیت ساماندهی این وضعیت را دوچندان است.

رئیس مرکز بهداشت جیرفت ضمن قدردانی از دادستان این شهرستان گفت: با توجه به اولویت این موضوع و نظرات کارشناسی ارسالی از سوی مرکز بهداشت، دادستانی دستور برخورد با متخلفان را صادر کرده است.

 محمودی اظهار داشت: مردم می‌توانند در تمام طول روز، ایام تعطیل و غیرتعطیل ضمن تماس با شماره تلفن ٤٣٢١٨٥١٢  _ ۱۹۰ شکایات خود را در زمینه تخلفات بهداشتی گزارش کنند.

گلایه نماینده کامیون داران حامل کود مرغ جیرفت

نماینده کامیون داران حامل کود مرغ هم از نبود مکانی مناسب برای فروش بار گلایه کرد و گفت: سرمایه گذار برای احداث تیرپارک وجود دارد اما سنگ اندازی های زیادی در این مسیر انجام می شود که مشکل را دوچندان کرده است. 

علیرضا سنجری افزود: ادارات مربوطه همکاری لازم را در برای رفع این مشکل انجام نمی دهند و فقط به دنبال مانع تراشی و پاک کردن صورت مسئله هستند.

وی با بیان اینکه فعالیت های فصل کشاورزی از تیر تا فرودین ماه و کشت دوم کشاورزی به زودی انجام می شود، افزود: در این بازه زمانی باید کود مرغ و دامی کشاورزان را تامین کنیم و به نوعی باید بگویم که نبض کشاورزی در گرو کودهای مرغ و حیوانی است.

سنجری از نبود کارخانه مکانیزه کردن کود در جنوب کرمان گلایه کرد و گفت: با توجه به نبود این کارخانه مجبور هستیم کود خام را از مرغداری ها خریداری و مستقیم به کشاورزان عرضه کنیم که بوی بد آن باعث نارضایتی مردم می شود.

وی اظهار داشت: متاسفانه هیچ مکانی برای توقف و فروش ماشین های حامل کود مرغی و حیوانی در نظر گرفته نشده و می طلبد مسئولان با در نظر گرفتن یک فضای مناسب این مشکل را برطرف کنند.

نماینده کامیون داران تصریح کرد: نارضایتی مردم، اجازه ندادن پلیس برای توقف ماشین حامل کود، نبود کارواش و تعویض روغنی برای ماشین های حامل کود از جمله مشکلات کامیون داران است.

وی با بیان اینکه ۵۰ نفر بومی و روزانه ۱۰ ماشین غیر بومی فروشنده کود در جیرفت فعالیت می کنند، اظهار داشت: ما فقط یک پارکینگ با حداقل امکانات آب و برق و کارواش، تعویض روغنی و محل استراحت می خواهیم.

وی به نشست تعدادی از ماشین داران با دادستان جیرفت به نشانه اعتراض اشاره کرد و گفت: دادستان دستور دادند تا زمانی که محلی برای فروش مشخص نشود هیچکس حق ندارد ماشین های کود را توقیف کند.

وی با بیان اینکه بیشتر کامیون داران، کامیون خود را به صورت اقساط خریداری کرده اند، تصریح کرد: قیمت هر بار کود هفت میلیون تومان و به طور متوسط قیمت خود کامیون 

۴۰۰میلیون تومان بوده و با توجه به نبود محل توقف و نارضایتی مردم مجبوریم شب ها تا صبح خارج از شهر کنار کامیون ها بخوابیم تا از سرمایه زندگی و تنها راه امرار و معاش زن و فرزندانمان دور از خانه مراقبت کنیم.

وی بیان کرد: مردم و همسایه ها از بوی ماشین حامل کود گلایه مندند اما کاش درد دل ما را هم می شنیدند چرا که کار خلافی انجام نمی دهیم و فقط دنبال یک لقمه حلال هستیم، ما هم دنبال سلامتی خانواده و همشهریان هستیم ولی از طرفی این کودها نبض کشاورزی و زمینه نان آوری خانواده های ماست.

کارواش ها زیربار تمیز کردن ماشین های حامل کود نمی روند

راننده کامیون حامل کود نیز گفت: تا پیش از این در خارج از شهر واقع در منطقه جنگل آباد چندین کارواش اقدام به تمیز کردن کامیون های حامل کود مرغ می کردند اما هم اکنون این کارواش ها نیز از شستن این کامیون ها خودداری می کنند.

حسین کمالی افزود: ارائه ندادن خدمات در زمینه کارواش و تعویض روغنی، معظلی برای کامیون داران حامل کود مرغی و حیوانی شده است.

 شهروندان جیرفتی هم همواره اعلام کرده اند که بوی بد کود حیوانی واقعا قابل تحمل نیست و این مساله باعث مریضی کودکان و افراد مسن می شود و خواهان این هستند که مسئولان برای استقرار این ماشین ها خارج از محدوده شهری اقدام کنند. 

به محل استقرار کامیون ها حامل کود، تیرپارک می گویند.

شهرستان جیرفت با ۳۰۸ هزار نفر جمعیت در فاصله ۲۳۰ کیلومتری جنوب کرمان واقع شده است.

 گزارش از هادی شفیعی

۷۴۵۰/۷۴۲۹