۵ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۲۳:۵۴
کد خبرنگار: 2971
کد خبر: 83454689
۰ نفر
وزیر خارجه هند: دوره برتری آمریکا در جهان بسر آمده است

مسکو – ایرنا - اس جیشانکار وزیر امور خارجه هند اعلام کرد که دوره برتری ایالات متحده آمریکا در امور جهانی بسر آمده است.

جیشانکار که برای انجام دیدار کاری دو روزه و مذاکره با وزیر امور خارجه روسیه به مسکو آمده است، روز سه شنبه در نشست باشگاه سیاسی والدای خاطرنشان کرد: برتری ایالات متحده در امور جهانی به پایان می رسد و شمار مراکز قدرت در جهان افزایش می یابد.
وی با بیان اینکه ما امروز تغییر موقعیت آمریکا در جهان را درک می کنیم، اظهار کرد: قبلا این کشور فکر می کرد که می تواند همه جا برتری داشته باشد اما امروز چنین امکانی را ندارد و خود مسئولان آمریکا به این واقعیت اذعان دارند.
وزیر خارجه هند گفت: امروز بازیگران جدیدی در عرصه بین المللی ظهور می کنند که بر سیاست بین المللی و بر یکدیگر تاثیر می گذارند. 
وی ادامه داد: این دیدگاه برخی کارشناسان که استراتژی همکاری منطقه اقیانوس آرام و هند که هند و ژاپن و استرالیا در آن همکاری می کنند از سوی واشنگتن برای بازداشتن پکن مطرح شده است، درست نیست. این دیدگاه کهنه شده و مربوط به دوره جنگ سرد است.
وزیر خارجه هند در بخش دیگری از سخنان خود گفت که کشورش امیدوار است که مسائل موجود در روابط با پاکستان حل و فصل شود تا در نهایت دو کشور همسایه های خوبی باشند.

وی گفت: اگر شما همسایه ای دارید که نمی خواهد با شما تردد متقابل و تجارت داشته باشد و از تروریسم برای فشار بر شما استفاده می کند بدیهی است که این وضعیت مناسب و عادی نیست.
جیشانکار افزود:  این وضعیت و مساله بی نظیر است که با پاکستان داریم. اما ما شیوه حل این مساله را خواهیم یافت.
وی ادامه داد: البته دلایل سیاسی و تاریخی وجود دارد اما معتقدیم که در نهایت دو کشور به توافق خواهند رسید.
گفتنی است، وزیر خارجه هند قرار است فردا با سرگئی لاوروف همتای روسی خود دیدار و گفت وگو کند.
کشمیر، منطقه مورد منازعه هند و پاکستان است و تصمیم اخیر دهلی نو در مورد کشمیر، به تنش سیاسی در روابط دو کشور دامن زده است؛ تا آنجا که دولت هند به ‌صورت جدی در این زمینه به پاکستان هشدار داد.
دولت پاکستان پس از گذشت بیش از دو هفته از لغو امتیازت ویژه کشمیر تحت کنترل هند تلاش گسترده ای برای رایزنی با کشورها برای میانجیگری بین اسلام آباد و دهلی نو در خصوص اختلاف دیرینه اش با هند بر سر کشمیر آغاز کرده است.
بخشی از کشمیر که تحت کنترل هند است، سال‌ها شاهد خشونت گروه‌های مسلح اسلام‌گرا و نیروهای امنیتی هند بوده است. در سال گذشته میلادی بیش از ۱۰۰ غیرنظامی در این درگیری‌ها کشته شدند.
عملیات هوایی هند در خاک پاکستان در اسفند سال گذشته، سرنگونی دو فروند جنگنده هندی توسط پاکستان، حادثه تروریستی چندماه پیش در منطقه «پولواما» علیه نیروهای هندی و تصمیم دهلی نو برای لغو امتیازات ویژه منطقه جامو کشمیر، از جمله تنش های سیاسی- نظامی مهم اخیر میان دهلی نو و اسلام آباد به شمار می رود.
رسانه‌های پاکستان نیز گزارش دادند؛ حکومت نظامی و ایجاد محدودیتهای شدید در جامو و کشمیر وارد چهارمین هفته شده و اوضاع برای مسلمانان کشمیر دشوارتر شده است.
دولت اسلام آباد در روزهای اخیر اعلام کرد که این کشور در اعتراض به وضع بحرانی کشمیر، به دادگاه لاهه و شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد مراجعه خواهد کرد.
باشگاه سیاسی بین المللی «والدای» سال ۲۰۰۴ به منظور ایجاد میدانی برای مباحثه همانند داووس سوییس و در رقابت با این کنفرانس بین المللی غربی تاسیس شده است.
این باشگاه سیاسی با جذب همکاری از ۶۲ کشور جهان نشست های خود را سالانه و منظم برگزار می کند و به عنوان گردهمایی بین المللی ارائه کننده دیدگاههای مستقل سیاسی یا همگرا با روسیه است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =