۵ شهریور ۱۳۹۸،‏ ۲۲:۳۱
کد خبرنگار: 2448
کد خبر: 83454643
۰ نفر

برچسب‌ها

ائتلاف احزاب مخالف انگلیس علیه طرح برگزیت جانسون

تهران- ایرنا- احزاب مخالف انگلیس روز سه شنبه اعلام کردند که به ائتلافی برای جلوگیری از طرح خروج انگلیس از اتحادیه اروپا (برگزیت) بدون توافق دست پیدا کرده اند.

به گزارش روزنامه گاردین، پارلمان انگلیس هفته آینده از تعطیلات تابستانی باز می گردد و در حال آماده سازی برای مقابله با بوریس جانسون نخست وزیر جدید است که قول داده اواخر ماه اکتبر، با یا بدون توافق از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد.

احزاب مخالف دولت جانسون در صدد آن هستند؛ با تشکیل ائتلاف و از طریق تصویب قانون یا برگزاری رأی عدم اعتماد به دولت، به مخالفت با طرح برگزیت دولت اقدام کنند.

در همین زمینه، جرمی کوربن رهبر حزب کارگر روز سه‌شنبه میزبان گفت وگو با حزب ملی اسکاتلند، لیبرال دموکراتها، حزب سبز و گروه مستقل برای تغییر در مورد تاکتیکها با هدف جلوگیری از خروج بدون توافق بود.

حزب کارگر انگلیس بعد از پایان این دیدار، با صدور بیانیه ای اعلام کرد؛ شرکت کنندگان در مورد ضرورت اقدام به همکاری با یکدیگر برای یافتن راههای عملی در جلوگیری از طرح خروج بدون توافق، از جمله احتمال تصویب قانون و رأی عدم اعتماد توافق کردند.

پاریس هفته گذشته و در آستانه دیدار رئیس جمهوری فرانسه و نخست وزیر انگلیس، تأکید کرد که محتمل ترین سناریو برای خروج لندن از اتحادیه اروپا، «برگزیت بدون توافق» است.

فرانسه ضمن تأکید بر پافشاری اتحادیه اروپا بر اصول خود از جمله پشتوانه مرزی ایرلند (بک استاپ) هرگونه مذاکره در این باره را منتفی دانست.

فرانسه در حالی از پشتوانه مرزی ایرلند حمایت کرده که نخست وزیر انگلیس هفته گذشته از اتحادیه اروپا خواسته بود؛ ضمن پذیرش مذاکره مجدد بر سر توافق برگزیت، در موضع خود در مورد پشتوانه مرزی جمهوری ایرلند تجدید نظر کند.

دولت «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا نیز پس از انتخاب بوریس جانسون به عنوان نخست وزیر انگلیس، از خروج لندن از اتحادیه اروپا بدون توافق حمایت کرده است.

اتحادیه اروپا تا ۳۱ اکتبر (۹ آبان) به انگلیس فرصت داده تا درباره چگونگی خروج از این اتحادیه به توافق برسد؛ اما نخست وزیر جدید انگلیس بصراحت اعلام کرده که اگر نتواند تا پیش از این مهلت توافق کند، در موعد تعیین شده اتحادیه اروپا را ترک خواهد کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =