توسعه زیرساخت‌های فرهنگی و هنری کردستان در اولویت‌ قرار دارد

سنندج - ایرنا - استاندار کردستان گفت: توسعه زیرساخت‌های فرهنگی و هنری در این استان در راستای برگزاری هر چه بهتر و بیشتر برنامه‌ها و جشنواره‌های فرهنگی و هنری در دستور کار است.

بهمن مرادنیا شامگاه سه شنبه در اختتامیه چهاردهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان اظهار داشت: کردستان استانی فرهنگی است و روح و جسم مردمان آن با فرهنگ و هنر آمیخته شده و برگزاری جشنواره های متعدد فرهنگی و هنری نشان از علاقمندی مردم این دیار به این حوزه است.

استاندار کردستان اضافه کرد: اگر از اقصی نقاط ایران مردم در جشنواره‌های فرهنگی و هنری در این استان با شور و علاقه شرکت می‌کنند حکایت از صفای دل و صمیمت کُردها و مهمانوازی آنها است.

مرادنیا با اشاره به اینکه پیام جشنواره تئاتر خیابانی مریوان و دیگر جشنواره‌هایی که در کردستان برگزار می‌شود صلح و دوستی و صفا و صمیمت است، افزود: در سال‌های آتی زمینه‌ و امکانات زیادی باید فراهم شود تا از تعداد کشورهای بیشتری مهمان این جشنواره شوند.

وی با بیان اینکه دلسوزان فرهنگ وهنر کردستان برای توسعه استان گام بر می‌دارند، یادآور شد: امسال نخستین کنگره مشاهیر کُرد در سطح بین‌المللی برگزار شد که امیدواریم در سنوات آینده هم برگزار شود البته تمام توان خود را برای توسعه زیرساخت‌های فرهنگی در استان و شهر مریوان بکار می‌گیریم.

مرادنیا با بیان اینکه قول می‌دهم  برای سال آینده بودجه بیشتری به جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان اختصاص یابد،  گفت: کردستان به عنوان پایتخت نوروز ایران در ۲ سال گذشته برنامه‌های متنوعی داشته در نوروز امسال هم در خدمت همه مردم هستیم و از تمام ایرانی‌ها دعوت به حضور در استان فرهنگ و هنر می‌کنیم.

دبیر چهاردهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان هم در این مراسم با اشاره به اینکه رویکرد امسال جشنواره گردشگری بود، اظهار داشت: گردشگری هنر با استفاده از ظرفیت این جشنواره در سنوات آینده در مریوان می‌تواند شکل گیرد.

فاتح بادپروا با بیان اینکه می‌طلبد ردیف بودجه خاص برای جشنواره اختصاص یابد تا سنوات آینده با مشکلاتی مواجه نشویم،  اضافه کرد: از دیگر موارد ضروری این است که دبیرخانه جشنواره از فردا برای تدارک دوره پانزدهم کار خود را آغاز کند.

۳۰۳ اثر شامل ۲۰۲ اثر از هنرمندان و گروه های نمایشی داخل کشور و ۱۰۰ اثر از هنرمندان و گروه های نمایش خارجی به دبیرخانه چهاردهمین دوره جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان ارسال شد.

شهرهای تهران، رشت و مریوان به ترتیب با ۳۵، ۲۰ و ۱۳ اثر ارسالی بیشترین آثار را به این دوره از جشنواره ارسال کردند.

این دوره جشنواره در هشت بخش شامل مسابقه ایران، دیگرگونه‌های اجرایی، نمایش‌های آیینی و سنتی، مسابقه تئاتر ملل، تئاتر کودک و نوجوان، مهمان (برگزیده جشنواره‌های سراسری تئاتر خیابانی)، پژوهش و کارگاه‌های آموزشی برگزار شد.

چهاردهمین دوره جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان اول شهریور ماه جاری ساعت ۱۸ با اجرای نمایش سولکس از ایتالیا در پارک شانو سنندج کار خود را آغاز کرد و در طول پنج روز ۸۵ نمایش در سطح شهرهای مریوان، سنندج و سروآباد و روستاهای مریوان به اجرا درآمد.

۹۹۳۶/۹۱۰۲

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =