برزیل کمک گروه ۷ برای مقابله با آتش سوزی جنگل‌های آمازون را نپذیرفت

تهران- ایرنا- به دنبال تنش لفظی میان رؤسای جمهوری فرانسه و برزیل، برازیلیا روز سه شنبه کمک ۲۰ میلیون دلاری گروه ۷ برای مقابله با آتش سوزی جنگل‌های آمازون را نپذیرفت.

به گزارش شبکه الجزیره، «اونیکس لورنزونی» رئیس دفتر ریاست جمهوری برزیل در مخالفت با کمک رهبران گروه ۷ گفت: رئیس جمهوری فرانسه بهتر است به جای اعطای کمک به برزیل به اوضاع کشور و مستعمرات خویش بپردازد.

وی افزود: ما از طرح رهبران گروه ۷ تشکر می کنیم اما شاید بهتر باشد این کمک مالی خرج جنگل های اروپا شود.

لورنزونی خطاب به رئیس جمهوری فرانسه گفت: امانوئل مکرون حتی نمی تواند از آتش سوزی قابل پیش بینی در کلیسایی که میراث جهانی است جلوگیری کند.

ژائر بولسونارو رئیس جمهوری برزیل نیز در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه، مواضع رئیس دفتر خود در مخالفت با طرح گروه ۷ را تأیید کرد.

برازیلیا در حالی با کمک ۲۰ میلیون دلاری گروه هفت مخالفت می کند که پیش از این، وزیر محیط زیست برزیل به گرمی از این طرح استقبال کرده بود اما مواضع این کشور پس از دیدار بولسونارو و مکرون تغییر کرد.

مکرون در یک کنفرانس خبری در حاشیه نشست گروه هفت در بیاریتز فرانسه با اشاره به اظهارات رئیس جمهوری برزیل، گفت: «او سخنان بسیار بی‌ادبانه‌ای درباره همسرم بیان کرد.»

رابطه دو رئیس جمهوری پیشتر با سخنانی درباره آتش سوزی آمازون تا حدودی تیره شده بود.

رئیس جمهوری راستگرای برزیل گفته است: مکرون با بیان اینکه موضوع آتش سوزی در جنگل های آمازون باید در صدر دستور کار گروه ۷ قرار بگیرد، «ذهنیت استعماری» خود را آشکار کرده است.

بر اساس تصاویر ماهواره ای، در سال جاری بیش از ۴۱ هزار مورد آتش سوزی در منطقه آمازون ثبت شده که بیش از نیمی از این موارد، تنها در ماه جاری روی داده و کارشناسان، کشاورزان یا مزرعه داران را مقصر اصلی آتش سوزی ها در آمازون دانسته اند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =