قطار جشنواره موسیقی جوان به ایستگاه پایانی رسید

تهران – ایرنا - مراسم اختتامیه سیزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان سه شنبه با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اجرای موسیقی تارآذری در تالار وحدت تهران طنین انداز شد.

سیزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان سه شنبه شب با حضور چهره های برتر موسیقی جوانان ایران در سه شاخه موسیقی نواحی، ردیف و دستگاهی، و موسیقی کلاسیک معرفی و تندیس طلایی این دوره از جشنواره را در دستان خود گرفتند.

نوازنده جوان تار آذری آراز وجودی دقایقی به نوازندگی پرداخت و با حضور سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی آئین پایانی این دوره جشنواره همراه با دیگر مسئولان هنری حوزه موسیقی و همچنین جمعی از هنرمندان در تالار وحدت تهران کلید خورد.

سید عباس سجادی به عنوان مجری این برنامه در سخنان کوتاهی این جشنواره را از معتبرترین جشنواره ها برشمرد که عمده اعتبار خود را از داورانی کسب کرده  که در عرصه هنر از چنان وزن سنگینی برخوردارند که هیچ صحنه ای تاب و توان این وزن هنر و معنویت را نخواهد داشت.

 از صحبت‌های سجادی، مبینا یوسفی، آناهیتا خانزاده، سینا کفاشی اصل، محمدرضا بهرامی، محمدجواد بهرامی و هومن بهزادی هنرمند خردسال از هنرمندان شرکت‌کننده در این جشنواره هرکدام به صورت جداگانه به اجرای برنامه پرداختند.

حضور ۱۱۰ استاد برجسته موسیقی برای داوری جشنواره

دبیر جشنواره دقایقی در ادامه این مراسم با تشریح روند جزئیات برگزاری این دوره جشنواره، گفت: خوشبختانه در این جشنواره ما شاهد رشد در همه زمینه ها اعم از کیفیت اجراها، حضور هنرمندان از همه استان ها بودیم.

تومان اسعدی افزود در این دوره ۱۱۰ نفر از اساتید برجسته موسیقی داوری اجراها را بر عهده داشتند و در این دوره ما شاهد حضور هنرمندان در تمامی رده های سنی بودیم.

وی اظهار داشت: به طور قطع می توانم بگوئیم این جشنواره در هیچ نقطه ای از جهان نظیر ندارد چراکه خوشبختانه موسیقی جاری و ساری در این جشنواره مستقل از بازار نه چندان سالم موسیقی به راه خود ادامه داده و ثمره این حرکت در دهه های آینده خود را نشان خواهد داد.

تجلیل از دبیر جشنواره با حضور وزیر

در ادامه این مراسم از زحمات دبیر جشنواره با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمد الهیاری مدیر کل دفتر موسیقی و حسین علیزاده تقدیر بعمل آمد.

پس از سخنان وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی مراسم اختتامیه سیزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان با نوازندگی هنرمندان جوان دیگری از موسیقی دستگاهی نظیر باربد مشیری، نگار سوهانی، حسین بلالی، ماه گل مقتدر، کامیار مطلبی، علی چراغی، کارن احمدی، آرومی رئوفی، آرین فوقانی و نگین قمصری ادامه یافت  و پس از آن بیست نوازنده و هنرمند جوان از چهارگوشه ایران اجرا کننده موسیقی نواحی شدند.
 در ادامه این مراسم عباس سجادی ضمن بزرگداشت آغاز شهریور و تولد حسین علیزاده از این هنرمند برای ایراد سخن دعوت کرد.
 

عدد ۱۳ نحس نیست

حسین علیزاده با تشکر از حضور حداکثری هنرمندان گفت: سیزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان ثابت کرد که عدد ۱۳ نحس نیست
 وی افزود تداوم این جشنواره در طول این سالها باعث بالندگی آن شده است. متاسفانه در ایران هیچ رویداد و سیاست مدیریتی تداوم نداشته است
این جشنواره بالنده شده چون در دوران مدیریتهای مختلف دچار دستخوردگی و اعمال سلیقه نشده است.
 وی افزود: این جوانان هنرمندان بی نظیری هستند و آنچه این جشنواره را قدرتمند ساخته اینست که این رویداد فرهنگی تبدیل به سمبلی از حضور همه اقوام شده است تا جایی که نمیتوان با نگاه استهزا آمیز به آن نگریست.
 

مسئولان برای استعدادهای موسیقی فکری بکنند

وی افزود: نگرانی عمده ما آینده این جوانان است که در این جشنواره استعدادشان کشف میشود اما در آینده بدون داشتن سازمانی برای مدیریت این استعدادها این جوانان به بیراهه بروند.
علیزاده از مسئولان درخواست کرد که برای استعدادها موسیقی کشور فکری اساسی در نظر بگیرند.
وی در خاتمه از خانواده منسجم انجمن موسیقی برای سالها کار عاشقانه بی چشم داشت و مدیریت انجمن موسیقی علی ثابت نیا صمیمانه تشکر کرد.
در ادامه این مراسم موسیقی تربت جام، کتول، قشقایی، له له وا، کمانچه لرستان، قانون و تار و کمانچه آذربایجان، موسیقی شمال خراسان، موسیقی بلوچستان و موسیقی سواحل جنوب ایران توسط هنرمندان جوان این مناطق اجرا شد.

معرفی و تجلیل از 110 جوان برگزیده

پایان بخش این مراسم معرفی ۱۱۰ برگزیده جوان هنرمند در سه بخش نواحی، دستگاهی و کلاسیک بود که از آنها با لوح تقدیر،تندیس طلایی و جایزه نقدی تقدیر بعمل آمد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha