کارشناسان اقتصادی و حقوق دانان فقر زدایی در ایران را نقد کردند

تهران- ایرنا- کارشناسان اقتصادی و حقوق‌دانان تبعات فقر در ایران را نقد و بررسی کرده و راهکارهای خود را جهت فقر زدایی در نشست منهای فقر کانون وکلای دادگستری مرکز ارائه کردند. 

 نشست واکاوی حقوق محرومان در پرتو نظام حمایت اجتماعی با عنوان «منهای فقر»  روز سهشنبه در محل کانون وکلای دادگستری مرکز با حضور تعدادی از وکلای دادگستری و حامیان حقوق بشر توسط کمیسیون حقوق بشر کانون وکلا برگزار شد 

حسین راغفر اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا (س) سخنان خود را با موضوع فقر و شکل گیری آن در ایران آغاز کرد و گفت: این اشکالات از سیاست‌های اقتصادی نشات گرفته و امروز مشکلات ساختاری عمده در اقتصاد داریم و سلطه صاحبان سرمایه بر نظام تصمیم گیری اقتصادی در کشور وجود دارد. 
وی افزود: فقر محصول نظام اجتماعی است و یک پدیده طبیعی نیست و نقش سیاست های عمومی در نظام اجتماعی بسیار تعیین کننده است.
راغفر با اشاره به اینکه فقر به معنای کاستی از یک سطح زندگی است که درجات متفاوتی دارد، تصریح کرد: از پیامدهای فقر احساس مشترک شرم میان فقرا نسبت به  موقعیت اجتماعی خود است و فقرا از شکستی که جامعه آن‌ها را ارزیابی می کند، احساس شرم دارند. تحقیر در انگشت نما شدن فقرا دلایلی بر فقیرتر شدن افراد است.

شورش های اجتماعی و فقر
راغفر، اعتیاد، رشد جرم و جرائم در جامعه، کسری امنیت اجتماعی را از شورش های اجتماعی نامید که در ورای فقر ایجاد شده و تاکید کرد جامعه ما تجربه این شورش ها را دارد و از بین رفتن فرصت ها برای خانواده ها در آنها احساس ناامنی اجتماعی ایجاد می کند و می دانیم که امنیت یک محصول جمعی است و بدون مشارکت اقشار فرودست جامعه تامین امنیت در یک جامعه موقت و محدود و شکننده خواهد شد.

وی راههای مقابله با فقر را عبارت از امید کاری به سیاستهای دولت در کمک به محرومان، وجود فرصت و امکانات واقعی برای اقشار  فرودست در  اجرای این اصلاحات ذکر کرد.

حقوق دانان بیشتر در جهت فقر زدایی اهتمام داشته باشند

در ادامه سید احمد حبیب نژاد حقوقدان و عضو هیات علمی دانشگاه تهران  با بیان اینکه حقوقدانان کمتر به حوزه رفع فقر وارد شده اند، گفت: فقرا در جامعه از حقوق کمتری برخوردار هستند که نظام دانشی حقوقی در حوزه فقر باید اصلاح شود و حوزه حقوقی در این تقابل نکته ای برای گفتن ندارد.
وی افزود: پدیده فقر مهمترین بخش از حوزه فقر است و برای رسیدن به عدالت ناچاریم به حوزه فقر زدایی توجه کنیم و حقوقدانان باید آغوش خود را در این حوزه باز کنند و رسالت ما این است که برای فقر زدایی در جامعه اهتمام ویژه ای داشته باشیم.  
حبیب نژاد با اشاره به اینکه دولت تعهداتی در قانون اساسی برای فقر زدایی دارد و ما حقوقدانان باید این اصول را بررسی و پیگیری کنیم،  تصریح کرد: با جستجو در قانون اساسی تکلیف دولت ها مشخص شده و  اصل ۳ و اصل ۴۳ قانون اساسی  به این امر اختصاص دارد.

تعهدات دولت در رفع فقر
وی ادامه داد: در این اصل تصریح شده که دولت متعهد است تمام امکانات خود را در جهت فقر زدایی و ایجاد عدالت در جامعه در زمینه های تامین مسکن شغل و رفاه برای مردم بکار گیرد و ما حقوق دانان وظیفه پیگیری این را داریم .
در انتهای جلسه وکلا و کارشناسان شرکت کننده در این نشست نظرات، پیشنهادات و نقدهای خود را بیان کردند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =